Exodus shtyn shpërblimin deri në 500.000 dollarë për gjetjen e dobësive në iOS

eksod-shpërblim-bugs-në-iOS

Disa ditë më parë ju informuam për fillimin e një programi të ri shpërblimesh Apple në të cilin dëshiron që çdo haker që gjen ndonjë lloj dobësie në iOS për të informuar kompaninë. Për ta bërë këtë, ajo ka dhuruar ky program me shpërblime deri në 200.000 dollarë. Sigurisht, asnjë punëtor ose anëtar i familjes së kompanisë nuk mund të marrë pjesë siç është logjike. Ky njoftim u bë në Konferencën e Sigurisë së Black Hat në të cilën një oficer i sigurisë Apple mori pjesë dhe nuk është i kufizuar vetëm në iOS, por edhe çdo gabim që zbulohet gjithashtu në watchOS, tvOS dhe macOS.

Sikur të mos mjaftonte motivimi për të qenë në gjendje të merrte shpërblime të mëdha për gjetjen e defekteve në ndonjë nga sistemet operative të kompanisë me bazë në Cupertino, kompania Exodus Intelligence sapo ngriti nivelin duke ofruar deri në 500.000 dollarë për gjetjen e ndonjë të mete aktualisht vetëm iOS 9.3x. Padyshim, nuk është shpërblimi i vetëm që ofron, por gjithashtu ofron shpërblime për gjetjen e cenueshmërisë në Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox, Windows 10, Adobe Reader ...

Exodus ka përfituar nga jehona ndërkombëtare e këtyre konferencave për të bërë njoftimin. Kjo nënshkrim fitoni para duke blerë dobësi dhe më pas duke i ofruar atyre njerëzve që duan t'i shfrytëzojnë ato për të kollitur pajisje. Në këtë moment Exodus po ofron shpërblime midis 5.000 dhe 500.000 dollarë për marrjen e një ndjeshmërie në iOS 9.3x, objektivi kryesor i kompanisë për momentin dhe derisa të lëshohet iOS 10, i cili është afër cepit.

Dobësitë e pagëzuara me emrin Zero-day janë ato për të cilat krijuesi i softuerit nuk ka dijeni dhe emri rrjedh nga ai kompania ka zero ditë për t'u përgatitur për një sulm bazuar në këtë të metë. Këto lloj dobësish janë shumë të lakmueshme nga kompanitë dhe agjencitë qeveritare që përpiqen të hyjnë në pajisjet e prodhuesve pa trokitur më parë në derë. Ka shumë të ngjarë që një shfrytëzim i tillë të jetë përdorur nga kompania që arriti të ndihmojë në prishjen e sigurisë së iPhone 5c të përdorur në sulmet e San Bernardino.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.