Ekster, portofolin që nuk do ta humbësh kurrë

Teknologjia më në fund po arrin një artikull që ka qenë në xhepat tonë për dekada me pak ndryshime. Kuletat tona mbeten thelbësore, përkundër përpjekjeve për t'i bërë që smartphone të zëvendësojnë ato, diçka që është akoma larg të ndodhë. Ne mund të kemi karta krediti, madje edhe bileta filmi në celular, por një portofol gjithmonë futet në xhepin e pantallonave ose palltove. Ne ju tregojmë Parlamentin Ekster, një nga portofolet më të përparuar që mund të blejmë sot, me sistemin e mbrojtjes dhe gjurmimit RFID, pa sakrifikuar modelin dhe cilësinë e lëkurës më të mirë natyrale.

Dizajn kompakt dhe cilësi më të lartë

Gjëja e parë që i kërkoj një portofoli është që ta mbaj me vete gjatë gjithë vitit, qoftë dimër dhe të vesh një pallto me xhepa të mëdhenj, apo verë me xhinse. Prandaj, unë hedh çdo kuletë të madhe dhe të rëndë që nuk do të futet në xhepin e përparmë të një xhinse të ngushtë. Por megjithatë unë gjithashtu dua të jem në gjendje të mbaj atë që kam nevojë në të: karta identifikimi, karta krediti dhe para. Gjetja e një modeli portofoli që plotëson këto specifikime nuk është një detyrë e lehtë, por Ekster Parlamenti sigurisht që e bën.. Dhe gjithashtu e bën atë me lëkurë të cilësisë së lartë duke përdorur ngjyra perimesh, duke arritur një prekje dhe pamje vërtet të jashtëzakonshme.

Një ndarje metalike strehon deri në gjashtë karta krediti dhe / ose identifikimi përmes një sistemi që ju lejon t'i hiqni ato me vetëm një dorë. Isshtë mënyra më e mirë për të ruajtur disa karta në mënyrën më kompakte të mundshme dhe në të njëjtën kohë t'i keni ato lehtësisht të disponueshme. Përveç kësaj, kjo ndarje është ajo që kryen funksionin e mbrojtjes RFID. Nga çfarë përbëhet? Në një dorë, mbron kartat tuaja nga ndërhyrjet e mundshme elektromagnetike që i bën ato të padobishme. A jeni përpjekur të paguani me kartën tuaj duke përdorur shiritin e saj magnetik ose ta merrni atë nga një ATM dhe ju tha që nuk funksionoi? Epo, kjo është pikërisht ajo që parandalon kjo mbrojtje. Gjithashtu në kapakun e përparmë ka edhe dy lojëra elektronike për dy karta të tjera.

Me siguri ju keni parë video dhe lajme se si dikush me një telefon mund të vjedhë para nga kartat tuaja duke përdorur teknologjinë Contactless. Epo kjo nuk është asgjë më shumë se një legjendë urbane që ekspertët e konsiderojnë pothuajse të pamundur për ta bërë, dhe nëse dikush do ta bënte atë do të ishte shumë e lehtë për t'i ndjekur dhe ndaluar, Informacion i vlefshëm mund të vidhet nga kartat tuaja me teknologjinë e nevojshme duke përdorur këtë sistem, dhe mbrojtja RFID gjithashtu e parandalon atë.. Garantimi i sigurisë më të lartë të mundshme nuk dëmton kurrë, dhe ky portofol Ekster e bën atë.

Sistemi i ndjekjes së Chipolo

Ekster është bashkuar me Chipolo, një sistem global i gjurmimit, për të na ofruar një kartë të vogël që mund ta mbajmë në portofolin tonë dhe që do të na lejojë ta gjejmë nëse nuk e dimë se ku e kemi lënë. Me madhësinë e një karte krediti, natyrisht pak më të trashë, kjo kartë chibolo përfshin një panel të vogël diellor dhe një bateri që do të na lejojë ta përdorim atë pa u shqetësuar për bateritë e zbrazëta. Tri orë rimbushje në dritën e diellit na jep dy muaj autonomiShifra befasuese duke pasur parasysh madhësinë e kartelës. Në këtë mënyrë portofoli ynë Ekster do të lokalizohet gjithmonë.

Karta është e lidhur me iPhone-in tonë përmes Bluetooth dhe ne mund ta bëjmë atë të tingëllojë nga iPhone-i ynë ose duke përdorur Siri përmes shkurtoreve. Pyete Siri në iPhone ose HomePod "ku është portofoli im?" dhe karta Chipolo do të fillojë të tingëllojë. Tingulli nuk është shumë i lartë, por mjaftueshëm për t'u dëgjuar në një mjedis jo shumë të zhurmshëm. Funksioni është gjithashtu i disponueshëm në të kundërt: duke përdorur kartën tuaj Chipolo mund ta bëni iPhone tuaj të bjerë, në rast se ajo që keni kërkuar është telefoni juaj, diçka që më shumë se një do ta bëjë mrekullisht.

Nëse e humb portofolin mund ta shënoni si të humbur nga aplikacioni, në momentin që iPhone do ta zbulojë përsëri do të njoftoheni. Po sikur të jetë larg jush? I gjithë komuniteti i përdoruesve të Chipolo do t'ju ndihmojë të përdorni atë, edhe nëse dikush nuk e përdor aplikacionin, duke skanuar kodin QR në pjesën e pasme të kartës do të jeni në gjendje të dërgoni një njoftim me vendndodhjen e kartës. Më mungon mundësia që sa më shpejt që të largoheni nga portofoli juaj iPhone do t'ju njoftojë që po e lini pas, diçka që shpresoj të vijë në azhurnimet e ardhshme.

Mendimi i redaktorit

Ekster Assembly ka pamjen e një portofoli lëkure konvencional, për sa kohë që po flasim për lëkurë natyrore premium. Sidoqoftë, ai përfshin dy karakteristika që nuk janë shumë të zakonshme sot: mbrojtja RFID për kartat tuaja të kreditit dhe një sistem gjurmimi që rimbushet nga rrezet e diellit. Nëse kësaj i shtojmë madhësinë e tij kompakte dhe mundësinë e mbajtjes deri në 8 karta (gjashtë në ndarjen metalike dhe dy të tjera në kapak) dhe portofolin, rezultati është një portofol modern, elegant dhe praktik që do të jetë e vështirë të humbet . Në dispozicion në ngjyra të ndryshme, ne mund ta blejmë atë në Amazon për rreth 77 € (lidhje), i njëjti çmim si çdo portofol tjetër prej lëkure që nuk ofron asnjë nga veçoritë shtesë që përmendëm. Nëse dëshironi portofolin + komplet të lokalizuar, do t'ju duhet ta blini atë në faqen zyrtare të Ekster (link) për një total prej 108 € me kostot e transportit të përfshira.

Parlamenti Ekster
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
77
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Lëkurë premium
 • Kompakt dhe i lehtë
 • Mbrojtje RFID
 • Sistemi i gjurmimit
 • Zbatim i lehtë dhe intuitiv
 • Sistem i përshtatshëm dhe kompakt i mbajtësit të kartës
 • Rimbushja diellore

Contras

 • Nuk paralajmëron kur e lini pas


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.