Elementet Nanoleaf, natyra vjen në ndriçimin inteligjent

Ne testuam panelet e reja Nanoleaf Elements, me funksionet e zakonshme të përparuara, por me një pamje shumë më elegante dhe natyrore që është kamufluar me mobiljet e shtëpisë tuaj.

Elementet Nanoleaf Isshtë krijuar për të dekoruar shtëpinë tuaj si brenda ashtu edhe jashtë. Dizajni dhe përfundimi i tij sikur të ishin panele druri i japin një prekje natyrore dhe elegante dhomës tuaj kur nuk janë duke punuar, dhe animacionet, efektet dhe nuancat e ndryshme të bardha (të ngrohtë dhe të ftohtë) gjenerojnë një atmosferë të këndshme, së cilës duhet t'i shtoni integrimin e tij me HomeKit (gjithashtu Google Assistant dhe Amazon Alexa) me të gjitha opsionet e automatizimit të shtëpisë të ofruara nga këto platforma.

Instalimi dhe konfigurimi

Ky Paketë Filluese e Elementeve Nanoleaf përfshin gjithçka që ju nevojitet për të krijuar modelin tuaj të parë. Furnizimi me energji elektrike që lejon të ndriçoni deri në 22 panele të ndriçuara, kontrolluesi me butonat e prekjes që lejon shtimin e deri në 80 paneleve të ndriçuar, dhe lidhësit të jenë në gjendje të bashkohen me panele të ndryshme të dritës. Të dy panelet dhe kontrolluesi janë bërë nga PVC, por kanë një fund që imiton në mënyrë të përsosur drurin në pjesën e përparme, me një kokërr që duket me të vërtetë mirë kudo që e vendosni.

Procesi i instalimit, të cilin mund ta shihni në videon e kokës, është me të vërtetë i thjeshtë. Nanoleaf i bën gjërat shumë të lehta për ju, dhe me anë të ngjitësve që tashmë përfshijnë panelet, vendosja e të njëjtave nuk kërkon stërvitje ose mjete. Aplikacioni iOS (lidhje) e bën shumë më të lehtë për ju që të krijoni paraqitjen para instalimit, Ju mund të shihni edhe përmes Realitetit të Zgjeruar se si duket në murin tuaj para se të filloni t'i vendosni ato. Importantshtë e rëndësishme që të kaloni disa minuta me konfigurimin e paneleve në aplikacion përpara se të bëni hapin e vendosjes së tyre në mur, do t'ju ndihmojë shumë dhe do të shmangni heqjen e paneleve pasi të jenë vendosur.

Shtimi i elementeve në HomeKit është çështje sekondash, skanimi i kodit klasik që përfshihet në një kartë brenda kutisë, në kontrollues dhe në furnizimin me energji. Pasi të jetë bërë kjo, ne duhet të ndjekim hapat e treguar nga aplikacioni Nanoleaf për të bërë gati panelin tonë për të punuar. Lidhja me panelin tonë të kontrollit HomeKit bëhet përmes WiFi (2,4GHz) në një procedurë automatike në të cilën mezi duhet të presim disa sekonda.

Casa dhe Nanoleaf, dy aplikacione shumë të ndryshme

Për të përfituar sa më shumë nga Elementet duhet të përdorim aplikacionin Nanoleaf. Me të mund të shkarkojmë dhjetra dizajne dhe animacione tashmë të gatshme për t'u përdorur me panelet tona të dritës. Ne nuk kemi ngjyra në këto panele, por i kemi të bardhët që variojnë nga 4000K në 1500K, dhe një intensitet drite prej 20 lumen. Nëse mendoni se kjo i jep pak hapësirë ​​për manovrim kur krijoni dizajne, keni gabim sepse mund të merrni animacione dhe dizajne shumë të bukura dhe shumë origjinale. Ne kemi mundësinë për të krijuar dizajne statike, dinamike dhe madje ato reagojnë ndaj muzikës, në sajë të mikrofonit që kontrollori përfshin.

Të gjitha ato dizajne që krijoni ju lejojnë të krijoni automatikisht mjedise në aplikacionin Home për të qenë në gjendje t'i aktivizoni ato duke përdorur të gjitha opsionet që HomeKit na ofron: kontrolli i zërit ose përmes aplikacionit Home në çdo pajisje të Apple. Nga aplikacioni Nanoleaf ne gjithashtu mund të kontrollojmë funksionet e prekjes së këtyre paneleve të dritës, me të cilat ju mund të kontrolloni vetë panelet ose madje të ekzekutoni veprime në çdo pajisje që keni shtuar në Home. Secili panel bëhet një buton HomeKit, me të cilin shumëzohet funksionaliteti i Elementeve.

Nga aplikacioni Home funksionet janë shumë më të kufizuara, duke lejuar vetëm ndryshimin e tonit dhe intensitetit të bardhë. Ne tashmë kemi thënë më parë që duke krijuar mjedise ne mund të aktivizojmë dizajne të ndryshme që kemi shkarkuar. Dhe automatizmat na lejojnë të ekzekutojmë veprime në përputhje me kohën e ditës dhe të kombinuara me pajisjet e tjera HomeKit. Ne gjithashtu mund të zgjedhim ta kontrollojmë atë nga butonat e prekjes të kontrolluesit, i cili na lejon të ndryshojmë animacionin, të rregullojmë shkëlqimin, të aktivizojmë modalitetin Music në mënyrë që të ndryshojë në ritmin e asaj që po luan dhe të çaktivizojmë panelet.

Mendimi i redaktorit

Nanoleaf ridizenjon plotësisht panelet e saj shkëlqyese me Elements, një koncept shumë më i qetë, më natyral sesa panelet e saj klasikë, të cilat janë shumë më të habitshme dhe të gjalla. Me një dizajn që integrohet në mënyrë të përsosur në mobiljet tuaja, dhe ndriçim adaptiv në ton të bardhë, Elementet Nanoleaf bëhet një sistem elegant i ndriçimit dekorativ që krijon një atmosferë të relaksuar, pa sakrifikuar funksionet e përparuara si kontrolli i prekjes, integrimi HomeKit ose "vallëzimi" me ritmin e muzikës. Paketa fillestare me 7 panele, kontrollues dhe ushqyes Isshtë me çmim 229,99 € në Amazon (lidhje), me Paketa Zgjerimi nga 79,99 €.

Elementet
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
229,99
 • 80%

 • Elementet
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 100%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Instalim dhe konfigurim shumë i thjeshtë
 • Dizajn i hijshëm dhe diskret
 • Karakteristikat e përparuara dhe kontrolli i prekjes
 • Integrimi me HomeKit
 • Mundësia e zgjerimit

Contras

 • Kufizimet e aplikacionit Home

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.