Elon Musk pretendon se Tim Cook nuk donte të takohej me Tesla

Elon Musk dhe Tim Cook, një Apple i ri vs Tesla

Krishtlindja vjen e nxehtë me temën e makinë autonome e mollës së madhe. Ka shumë thashetheme që kanë qarkulluar rreth kësaj ideje për vite me radhë: teste me modele autonome drejtimi, biseda me prodhuesit e motorëve, patenta në lidhje me bateritë ... isshtë e qartë se brenda Apple ata janë të interesuar të zhyten në industrinë e automobilave me një makinë e re e cila është quajtur 'Apple Car'. Nga ana tjetër, CEO aktual i Tesla, Elon Musk pretendon në Twitter se Tim Cook refuzoi të takohej me Tesla në rastin më të keq për të shitur kompaninë tek Apple për një të dhjetën e vlerës së saj të vërtetë.

Tesla nuhat qëllimet e Apple në zhvillimin e veturës së saj

Rrëmuja e gjithë kësaj filloi me botimin nga Reuters të një raporti në të cilin sigurohet se Apple do të fillonte prodhimin e makinës tuaj në 2024 me "teknologjinë e nivelit të ardhshëm". Raporti i bazuar në biseda anonime rreth Big Apple siguron që Apple të ndjejë se ka teknologji të mjaftueshme për të konsideruar një prodhim masiv mjaft fitimprurës për të shpërndarë në mënyrë efektive Apple Car e saj nëpër botë.

Artikulli i lidhur:
Ish punonjësi i Tesla ruan kodin Autopilot në iCloud

Lidhur me teknologjinë, u tha që a ndryshim rrënjësor në koston dhe autonominë e baterive duke përdorur një model të 'një qelize të vetme'. Në këtë mënyrë, synohej të rritej sasia e materialit aktiv brenda baterisë duke përdorur bateri litium-ferrofosfate. Sipas burimit, ky material lejonte siguri më të madhe dhe më pak mbinxehje sesa bateritë e tjera.

Rrëmuja vazhdon kur Elon Musk, CEO i Tesla, postoi në llogarinë e tij personale në Twitter një seri mesazhesh rreth Tim Cook dhe Apple. Me sa duket, 'në momentet më të vështira të Tesla Model 3' Elon Musk u përpoq të mbante takime me Apple për të ofruar për të shitur kompaninë për një të dhjetën e vlerës së saj. Këto shndërrime nuk ndodhën sipas Elonit dhe gjithashtu 'beteja' u intensifikua si rezultat i thashethemeve të para për prodhimin e makinave nga Apple disa vjet më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.