Evolucioni i kontrolleve prindërore në iOS dhe iPadOS me lëshimin e API -së Koha e Përdorimit

Koha e përdorimit për zhvilluesit

iOS 12 prezantoi në vitin 2018 grupin e funksioneve të kataloguara nën emrin Koha e Përdorimit. Ky opsion i integruar brenda cilësimeve të sistemeve ishte një formë e ndërgjegjësoni përdoruesin për përdorimin e pajisjeve si dhe të përpiqen të garantojnë mirëqenien dixhitale. Sidomos duke marrë parasysh rritjen e numrit të orëve që njerëzit kalojnë para ekraneve. Më vonë, Apple e përdori atë si një mjet për Kontrolli prindëror. Disa muaj më parë, në WWDC 2021 u njoftua hapja e API -së Koha e Përdorimit për zhvilluesit, duke lejuar kështu një kuadër ligjor për kontrollin e aplikacioneve të tyre.

Djali duke përdorur një iPhone

Apple hap API -në e Kohës së Përdorimit për zhvilluesit

Zhvilluesit mund të përdorin API në aplikacionet e kontrollit prindëror për të mbështetur një gamë edhe më të gjerë të mjeteve të prindërimit. API u siguron zhvilluesve veçori kryesore si kufizimet qendrore dhe monitorimin e aktivitetit të pajisjes në mënyrë që privatësia të ketë përparësi.

Shumë aplikacione të lançuara që nga viti 2018 me integrimin e Përdorni kohën në ekosistemin Apple Ata u hoqën për shkeljen e rregullave të App Store. Shumë nga ato rregullore ishin për integrimin e kontrollit të aktivitetit nga palët e treta pa kontroll qendror nga Apple. Por megjithatë, me ardhjen e API -së së Kohës së Përdorimit, vihet në dispozicion të zhvilluesve një kuadër rregullator për të siguruar privatësinë e përdoruesit.

Mos harroni se Koha e Përdorimit përbëhet nga disa opsione, ndër të cilat janë: koha e pasivitetit, e lejuar gjithmonë, kufiri i përdorimit të aplikacioneve, kufiri dhe kufizimet e komunikimit. Këto pesë mjete i lejojnë përdoruesit menaxhoni kontrollin e kohës që kaloni para pajisjes. Për më tepër, jo vetëm iOS dhe iPadOS e kanë këtë deng të mjeteve, por macOS gjithashtu e integron atë.

Koha e përdorimit iOS dhe iPadOS

Përparësitë e hapjes së API Koha e transmetimit në iOS, iPadOS dhe macOS bie kryesisht tek prindërit. Dhe në kontrollin që ata ushtrojnë mbi fëmijët e tyre kur përdorin pajisjet Apple:

 • Ata mund të shfletojnë historinë e riprodhimeve, shfletimit, etj. Për t'i parandaluar ata të arrijnë skena ose reklama të padëshiruara në platformat e transmetimit.
 • Ata mund t'i shkëpusin fëmijët e tyre nga çdo vend që e konsiderojnë të papërshtatshëm.
 • Aktivitetet e përditshme mund të gjurmohen në telefona, kompjuterë ose tableta.
 • Lejohet të monitoroni klasat dhe rutinat në internet të fëmijëve tuaj.

Korniza kohore e ekranit ju jep mjetet që ju nevojiten për të ndihmuar prindërit dhe kujdestarët të monitorojnë përdorimin e uebit të fëmijëve të tyre.

Artikulli i lidhur:
Beta e tretë për zhvilluesit e sistemeve të reja operative Apple është tani në dispozicion

Sipas Apple, kjo kuadër rregullator API do të lejojë zhvilluesit të modulojnë aktivitetin e aplikacioneve të tyre në akse të ndryshme. Ndër të cilat janë:

 • Raportoni të dhënat e përdorimit të uebit
 • Histori e qartë
 • Merrni masa kur një prind ose kujdestar bllokon një URL ose fillon të zbatojë kufizime

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.