Facebook zyrtarisht fillon vendin e punës për të konkurruar me Slack

vendin e punës

Ne tashmë kishim folur për projektin e ri në Facebook, qëllimi i të cilit është gjithashtu të ofrojë një zgjidhje biznesi për të organizuar mjedise pune. Kjo zgjidhje e biznesit në Facebook quhet Workplace dhe tani është plotësisht e disponueshme nga faqja e saj e internetit dhe si një aplikacion iOS. Ne do të flasim për këtë softuer të ri të Facebook që gjithashtu synon të hyjë në punën tonëDuket se Facebook nuk mjafton për të zotëruar një pjesë të madhe të kohës sonë të lirë, tani dëshiron të na shoqërojë edhe ne për të punuar. Vendi i punës duket si një markë disi jashtë Facebook, por të gjithë e dimë se si funksionon kompania e Mark Zuckerberg.

Me Workplace, Facebook synon të konkurrojë me aplikacione të tilla si Slack dhe Hitchat, duke përfituar nga familjariteti i përdoruesve me rrjetin social, për të krijuar mjedise bashkëpunuese të punës duke përfituar nga mjetet e tij. Sidoqoftë, që kjo iniciativë të ketë kuptim, ne duhet të shikojmë çmimet, pasi Facebook dëshiron të hyjë nga dera e përparme në këtë drejtim, ato jo vetëm që janë me të vërtetë të ulëta, por ato zvogëlohen sa më shumë përdorues të platformës. Ndërsa Slack tarifon rreth 6 € në muaj për përdorues, Facebook tani tarifon vetëm 1 € për përdorues në muaj.

Ne nuk duam të themi se Vendi i Punës do të bëhet alternativa përfundimtare, pasi do të jetë e nevojshme ta provoni për të parë nëse funksionon patjetër siç premtohet, edhe pse nëse përfiton nga ato që thonë sistemet dhe mjetet e Facebook,ose më logjike është se performanca e saj është e pakonkurueshme, dhe sigurisht që do të përparojë me kalimin e kohës. Ajo që mbase mund të jetë më tronditëse është fakti që kompania e Zuckerberg është gjithashtu e pranishme në marrëdhëniet tona të punës.

Ndër të tjera, Facebook Workplace do të na ofrojë aftësinë për të krijuar grupe dhe biseda, dhe për të bashkëpunuar me kolegët direkt prej tyre. Ajo që ne nuk e dimë është nëse Facebook do të zgjedhë të integrojë Messenger me Workplace në të ardhmen, megjithëse gjithçka tregon për po.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.