Facebook lufton dhe ankohet për aplikacionet vendase iOS

Pak lëvizje i kanë bërë ndonjëherë aq shumë dëm Facebook-ut sa kufizime të reja të privatësisë së Apple që nga iOS 14.5. Të them të drejtën, kompania Cupertino nuk ka bërë asgjë më shumë sesa të bëjë transparente cilësimet e privatësisë dhe t'i japë përdoruesit lirinë për të zgjedhur me kë ndajnë të dhënat e tyre dhe në çfarë mënyre, natyrisht krejt në kundërshtim me politikën e përdoruesit të Facebook.

Facebook ka filluar një fushatë shpifjesh kundër Apple përmes "studimeve" që sigurojnë një situatë dominimi në mjedisin iOS. Me sa duket Facebook nuk i pëlqen aspak aplikacionet vendase të Apple dhe dëshiron t'i luftojë ato.

Ky studim i fundit krahason Apple dhe Android në një mënyrë relativisht të pabarabartë, duke arritur në përfundimin se në rastin e iOS, duke arritur në përfundimin se 9 nga 10 aplikacionet më të përdorura të iOS korrespondojnë me aplikacionet vendase. Sidoqoftë, në Android, megjithëse rezultatet janë shumë të ngjashme, me Facebook Isshtë i kënaqur që vendosi rrjetin e tij shoqëror dhe shërbimin e tij të mesazheve përkatësisht të pestën dhe të gjashtën, Shkurtimisht, raporti i Facebook arrin në përfundimin se ndikimi i aplikacioneve të para-instaluara në iOS dëmton konkurrencën e ekosistemit, një informacion disi i ngatërruar.

Kompania e Mark Zuckerberg nuk duket se i pëlqen një mendjelehtësi si përdoruesit e iOS që përdorin aplikacionin "Phone", për të mos përmendur përdorimin e kamerës zyrtare të Apple, orën zyrtare të Apple ose kalkulatorin e integruar në iOS. Duhet të theksohet se këto aplikacione mund të hiqen, në të njëjtën mënyrë që fakti që përdoruesit e iOS më së shumti preferojnë t'i përdorin ato nuk qëndron në faktin se Apple nuk lejon alternativa, por në qartësinë që ato punojnë dukshëm më mirë se alternativa që ofrojnë kompanitë e tjera. Me pak fjalë, një nga arsyet pse përdoruesit e iOS blejnë iPhone është pikërisht për shkak të këtij ekosistemi të para-instaluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis Osorio dijo

  Mark Zuckerberg tashmë është për të qeshur me marrëzi të tilla, në vend që të bëjë atë gjë budallaqe ai duhet të shqetësohet për përmirësimin e produktit të tij në mënyrë që ai të jetë i mirë dhe kompetent në vend që të përpiqet të vendosë reklama në të gjithë vendin

 2.   Richard dijo

  Preferenca nuk është se më pëlqen më shumë aplikacioni i kamerës (për të dhënë një shembull) por është super e vështirë të përpiqesh të përdorësh një aplikacion tjetër për kamerën pasi që në vendlindjen e tij telefoni të çon te ai dhe unë e di që ka edhe "shkurtore" fjalë për fjalë për ta ndryshuar. por që "hap një aplikacion dhe tani hap këtë tjetër" është shumë keq ... kështu që po ... aplikacionet e para-instaluara përdoren më shumë në IOS sepse i njëjti ekosistem ju detyron t'i përdorni ato dhe në Android nëse ju mund të përcaktoni Aplikacionet e paracaktuara për secilin veprim të tillë si nga një OS desktop.

 3.   Florian Damian Cloud Novalende dijo

  Kompania e Mark Zuckerberg nuk duket se i pëlqen një mendjelehtësi si përdoruesit e iOS që përdorin aplikacionin "Phone", për të mos përmendur përdorimin e kamerës zyrtare të Apple, orën zyrtare të Apple ose kalkulatorin e integruar në iOS.

  Pyes: Ç'lidhje kanë këto aplikacione me Facebook?
  Mendova se do të flisja për iMessage ose Kontaktet