Facebook lëshon momente në Evropë dhe Kanada, pa njohje të fytyrës

Momente-facebook-momente

Facebook njoftoi sot se më në fund do të sjellë platformën e saj Moments në Evropë dhe Kanada. Për ata që nuk e dinë, platforma Facebook Moments është një sistem për ndarjen e fotografive privatisht, përmes rrjetit social. Për ta bërë këtë, ai përdor një sistem të njohjes së fytyrës që ju lejon të identifikoni dhe njihni familjen dhe miqtë tuaj në fotografi. Këto fotografi mund të shikohen nga këta njerëz që shfaqen në to përmes aplikacionit Facebook Moments. Shtë një mënyrë e thjeshtë dhe e shpejtë për të pasur fotografitë tona të asaj darke familjare ose ngjarje me miqtë.

Sidoqoftë, një enë me ujë të ftohtë sapo ra, sepse versioni ndërkombëtar i Momenteve nuk ka aftësinë e njohjes së fytyrës, për shkak të pengesave që ligjet e privatësisë dhe rregulloret e tjera të vendosura nga Bashkimi Evropian dhe Kanada. Pra, do të jetë aplikacioni që na pyet për njerëzit që shfaqen në fotografi, diçka e ngjashme me sistemin e etiketimit që tashmë ofron vetë Facebook. Me pak fjalë, një version pa kafeinë i Facebook Moments është ai që arrin përdoruesit në Bashkimin Evropian.

Në ndërkohë, ata do të vazhdojnë të punojnë për të qenë në gjendje të zbatojnë ligjërisht njohjen e fytyrës në Evropë dhe Kanada, megjithëse duket si një arrë mjaft e vështirë për t'u thyer. Në fakt, unë mendoj se aplikacioni humbet shumë kuptim sepse i mungon njohja e fytyrës, sepse nuk mund ta imagjinoj të etiketoj rreth 80 foto pas një feste me miqtë vetëm që ata t'i marrin ato, mund të bëhet punë shumë e vështirë për të ndarë disa fotografi, gjë që padyshim do ta bënte aplikimin praktikisht të padobishëm. Facebook lançoi këtë aplikacion një vit më parë, i cili aktualisht ruan më shumë se 600 milion fotografi përdoruesish, dhe që ka qenë një sukses në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.