Facebook ndalon nisjen e Instagram Kids

Instagram nën 13 vjet

Në fund të korrikut, Facebook konfirmoi thashethemet me zë të lartë se ishte Instagram Kids, një version i Instagram për fëmijë që ai planifikoi të niste në muajt e ardhshëm. Duket se skandali i krijuar javën e kaluar pas raporteve të rrjedhura të vetë platformës që tregojnë se kjo platformë ndikoi negativisht tek të rinjtë, ka qenë pjesërisht fajtor për këtë vendim.

Facebook e ka bërë të ditur këtë pezullojë përkohësisht Instagram Kids të përqëndrohet në krijimin e mjeteve të mbikëqyrjes prindërore dhe përpjekjen për të bindur politikëbërësit për arsyetimin e kësaj platforme. Dje, e hënë, Adam Mosseri, kreu i Instagram publikoi një deklaratë interesante.

Në këtë deklaratë, Mosseri pohon se ideja e Instagram është të lejojë ata nën moshën 13 vjeç të kenë një përvojë të sigurt në platformë dhe synon të trajtojë një problem të madh në industri, i cili nuk është tjetër veçse të miturit. falsifikojnë moshat e tyre për të shkarkuar dhe përdorur aplikacione për ata mbi 13 vjeç.

Ne besojmë me vendosmëri se është më mirë që prindërit të kenë mundësinë që t'u japin fëmijëve të tyre qasje në një version të Instagram të krijuar për ta - në të cilin prindërit mund të monitorojnë dhe kontrollojnë përvojën e tyre - sesa të mbështeten në aftësinë e një aplikacioni për të verifikuar moshën të fëmijëve që janë shumë të vegjël për të pasur një ID.

Sipas Mosseri, ndalimi i këtij projekti është të lejojë kohë për të punuar me prindërit, ekspertët, politikëbërësit dhe rregullatorët për të dëgjuar shqetësimet e tyre dhe demonstroni vlerën dhe rëndësinë e këtij projekti për adoleshentët.

Kritikuar që në fillim

Instagram Kids ka qenë subjekt i kritikave të shumta nga Facebook, dhe në maj një letër nga prokurorët e përgjithshëm të 44 shteteve i kërkoi Facebook të rishqyrtojë dhe të braktisë plotësisht planin.

Pretendohej se ishte një rrezik potencial për shëndetin mendor të përdoruesve të rinj "Të cilët nuk janë të përgatitur për t'u përballur me sfidat e të pasurit një llogari në rrjetet sociale."

Në gusht, Facebook filloi të detyrojë përdoruesit e Instagramit që të shtoni datën tuaj të lindjes, si pjesë e lëvizjes së tyre për të zbatuar kontrollet prindërore më vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.