Facebook pezullon përdorimin e të dhënave të ndara me WhatsApp në MB

facebook-whatsapp

Gushtin e kaluar, WhatsApp filloi një azhurnim të termave dhe kushteve të tij të përdorimit, veçanërisht në lidhje me politikën e tij të privatësisë për të informuar përdoruesit se që nga ai moment do të fillonte të ndante të dhëna të caktuara me rrjetin social Facebook, pronar i Shërbimit Messenger. Polemikat u shërbyen.

Tani, tre muaj më vonë, Facebook ka pezulluar mbledhjen e të dhënave nga përdoruesit e WhatsApp në Mbretërinë e Bashkuar pas një hetimi qeveritar në lidhje me politikën e privatësisë së kompanisë.

Politika e privatësisë së WhatsApp është parë me autoritetet evropiane

Siç njoftoi WhatsApp verën e kaluar kur modifikoi politikën e saj të privatësisë, ndarja e këtyre të dhënave me Facebook do të ndihmonte shërbimin e mesazheve dhe Facebook për të numëroni më saktë vëllimin e përdoruesve unikë, për të luftuar kundër postës së padëshiruar dhe abuzimit dhe për të përmirësuar përvojën i përgjithshëm i shërbimit tuaj korrier, por gjithashtu për të ofruar sugjerime më të mira për miqtë dhe reklama dhe oferta të synuara për interesat e përdoruesve

Duke koordinuar më shumë me Facebook, ne do të jemi në gjendje të bëjmë gjëra të tilla si gjurmimi i metrikave themelore se sa shpesh njerëzit përdorin shërbimet tona dhe për të luftuar më mirë spam në WhatsApp. Dhe duke lidhur numrin tuaj të telefonit me sistemet e Facebook, Facebook mund të ofrojë sugjerime më të mira për miqtë dhe të shfaqë reklama më të rëndësishme nëse keni një llogari me ta. Për shembull, mund të shihni një reklamë për një kompani me të cilën keni punuar tashmë, në vend se një nga dikush që nuk keni dëgjuar kurrë.

Shtë e vërtetë që në kohën e nisjes së azhurnimit, përdoruesit mund të refuzonin këtë pëlqim për të mos ndarë të dhënat e tyre, megjithëse refuzimi nuk ishte aq i lehtë për tu bërë dhe nuk ishte aq i dukshëm sa butoni "Prano". Për më tepër, nëse e pranoni dhe doni ta ndryshoni vendimin tonë, kjo do të ishte e mundur vetëm gjatë 30 ditëve në vijim.

Logjikisht, kompania u kritikua shumë shpejt nga autoritetet evropiane të cilët janë të ngarkuar me ruajtjen e privatësisë së përdoruesve. Këto autoritete thanë se ata kanë "shqetësime serioze" në lidhje me këtë ndryshim në politikën e privatësisë së WhatsApp, ndërsa Zyra e Komisionerit të Informacionit të Bashkimit Evropian (OIC) nisi hetimin e saj që ka zgjatur tashmë për tetë javë.

Pse hetohet WhatsApp?

Elizabeth Denham, Komisioneri i Informacionit në MB, shpjegoi arsyet pas këtij hetimi përmes Uebfaqja e OIC:

Unë isha i shqetësuar se konsumatorët nuk ishin duke u mbrojtur në mënyrë adekuate dhe është e drejtë të them se hulumtimi që ekipi im ka bërë nuk e ka ndryshuar atë mendim. Unë nuk besoj se përdoruesit kanë marrë informacion të mjaftueshëm për atë që Facebook planifikon të bëjë me informacionin e tyre dhe nuk besoj se WhatsApp ka pëlqim të vlefshëm nga përdoruesit për të ndarë informacionin, dhe unë besoj se përdoruesit duhet të kenë kontroll të vazhdueshëm se si informacioni i tyre është përdorur. informacion, jo vetëm një dritare 30-ditore.

Facebook dhe WhatsApp duhet t'u japin përdoruesve "kontroll të përhershëm" të të dhënave të tyre

Zyra e Komisionerit të Informacionit të Bashkimit Evropian tha se ishte "e lumtur" që Facebook kishte rënë dakord për të ndaluar ndarjen e të dhënave nga përdoruesit e WhatsApp në Mbretërinë e Bashkuar për qëllime reklamimi ose përmirësimi të produktit. Si pjesë e hetimit, ICO gjithashtu i ka kërkuar Facebook të përshkruajë se si do t'i mbledhë dhe përdorë ato të dhëna dhe se do t'u japë përdoruesve "kontroll të përhershëm" mbi ato që ndahen.

Ne gjithashtu duam që individët të kenë mundësinë të marrin një zgjedhje të qartë para se Facebook të fillojë të përdorë atë informacion dhe t'u jepet mundësia për të ndryshuar atë vendim në çdo kohë në të ardhmen. Ne besojmë se konsumatorët meritojnë një nivel më të lartë të informacionit dhe mbrojtjes, por deri më tani Facebook dhe WhatsApp nuk kanë pranuar. Nëse Facebook fillon të përdorë të dhënat pa pëlqimin e vlefshëm, ju mund të përballeni me veprime zbatimi nga zyra ime.

Kushtet dhe politika e privatësisë së përditësuar e WhatsApp nuk ndikuan në politikën e tij të kriptimit të të dhënave dhe të gjitha mesazhet e dërguara përmes shërbimit supozohet se mbeten të koduara nga njëra në tjetrën, një masë që ka qenë në fuqi që nga Prilli.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.