FaceTime HD është gjithashtu në dispozicion në modelet e vjetra të iPhone

Një nga problemet me të cilat janë përballur shumë njerëz gjatë izolimit që kemi vuajtur gjatë muajve Mars deri në Maj (në disa vende ishte më i gjatë) kur punojmë nga secili është cilësi e dobët e kamerave të integruara në laptopëZgjidhja e vetme është të përdorni një iPhone ose iPad nëse dëshironim një cilësi më të lartë pasi që blerja e një kamerë në internet ishte e pamundur për shkak të mungesës së disponueshmërisë.

Gjatë ngjarjes së prezantimit të iPhone 12, Apple njoftoi se kjo gamë e re do të ishte në përputhje me thirrjet video përmes FaceTime në HD, një funksionalitet që, ndryshe nga të tjerët, për fat të mirë nuk është ekskluziv i këtij modeli të ri, pasi që është gjithashtu i disponueshëm në modelet e mëparshme.

koha e fytyrës hd

Sipas mediave braziliane MacMagazine, Apple ka implementuar pajtueshmërinë e thirrjeve përmes FaceTime në HD me lëshimin e iOS 14.2 më 5 nëntor, por nuk është në dispozicion në të gjithë iPhone. Për të shijuar cilësi më të mirë në thirrjet video përmes FaceTime, pajisja jonë duhet të jetë iPhone 8 e lart.

Modele iPhone të përputhshme me FaceTime HD

 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • IPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

Nëse hyjmë në faqen Apple që na lejon të blejmë modelet e reja të iPhone me ato të mëparshmet, në faqen e internetit të Shteteve të Bashkuara, si dhe atë të Brazilit, informacioni në lidhje me thirrjet HD është azhurnuar. Sidoqoftë, në uebfaqen spanjolle, ende nuk tregohet se nga iPhone 8 është e mundur të bëni thirrje video në HD (në kohën e botimit të këtij artikulli).

Dallimi i vetëm midis iPhone 12 dhe gjeneratave të mëparshme që përputhen me këtë funksionalitet të ri është se iPhone i ri gjithashtu lejon FaceTime në HD përmes një lidhje 5G, lidhja që nuk është e disponueshme në modelet e mëparshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.