FaceTime: Aplikacioni më i sigurt i thirrjeve me video?

Telefonata FaceTime

Ne kemi parë shumë alternativa për të bërë thirrje video me situatën e veçantë që po jetojmë tani dhe nevojën për të punuar nga shtëpia. Shtesa të reja të tilla si Zoom ose Microsoft Teams kanë mbizotëruar mbi alternativat që ekzistojnë për një kohë të gjatë, të tilla si Skype ose FaceTime. Ndonjëherë që është më e re nuk do të thotë domosdoshmërisht se është më mirë, në rastin e FaceTime, përdoruesit e Apple e dinë që zakonisht është një hap përpara konkurrencës për sa i përket stabilitetit dhe lehtësisë së përdorimit, megjithatë, fakti që nuk është pasja e një sistemi multiplatform ju penalizon seriozisht. Sido që të jetë, FaceTime duket se e ka pozicionuar veten si një nga aplikacionet më të sigurta të thirrjeve me video pas skandaleve në kompani dhe ofrues të shumtë.

Telefonatat me video të Facetime
Artikulli i lidhur:
Aplikacionet më të mira për të bërë thirrje video

Ekipi i Mozilla ka analizuar aplikacionet kryesore të thirrjeve me video që kanë shpërthyer gjatë kësaj kohe të izolimit: Zmadhimi, Google Hangouts, FaceTime, Skype, Facebook Messenger, WhatsApp, Jitsi Meet, Signal, Microsoft Teams, BlueJeans, GoTo Meeting dhe Cisco WebEx. Djemtë në Mozilla kanë marrë parasysh nivelin e kriptimit të këtyre thirrjeve video për renditjen e tyre si dhe azhurnime automatike, të cilat kërkojnë përdorimin e fjalëkalimeve të shkallës më të lartë dhe madje edhe të programeve të ndërlidhura dhe sigurinë e tyre.

Kështu, Mozilla ka shënuar 4,5 nga 5 për FaceTime. Në mënyrë të ngjashme, ne kemi gjetur Facebook Messenger ose Zoom për të fituar 5 pikë, çuditërisht duke marrë parasysh skandalet e shumta të privatësisë që të dyja kompanitë janë përfshirë kohët e fundit. Sidoqoftë, Mozilla i është referuar specifikisht enkriptimit që Apple përdor në FaceTime dhe e vlerësoi atë për të. Cilado qoftë sistemi i thirrjeve me video që përdorni, ju rekomandojmë që gjithmonë të merrni masat e nevojshme paraprake për të ruajtur standardet e privatësisë, pasi një shkelje e vetme e të dhënave mund të ndikojë në shumë përdorues të tjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.