Fantazia e sensorit të glukozës në Apple Watch ose Galaxy Watch 4

Oksimetër Apple Watch

Kjo është një nga ato temat për të cilat kemi folur për një kohë të gjatë, por duket e vështirë të vendosësh në praktikë këtë lloj sensori në një pajisje dore siç është Apple Watch ose Samsung Galaxy Watch. Dhe është se për një kohë të gjatë shumë zëra sugjerojnë se sensori i sheqerit në gjak për Apple Watch është afër, por ky nuk arriti asnjëherë.

Disa ditë më parë, vetë Mark Gurman shpjegoi në media Bloomberg se ky sensor Nuk do të ishte gati në të ardhmen e afërt kështu që do të duhet shumë kohë që të mund ta shijoni atë në Apple Watch. Sensori jo-invaziv i sheqerit në gjak, i cili do të ndihmonte diabetikët të monitoronin nivelet e glukozës së tyre, nuk ka gjasa të jetë gati të përdoret në orën e Apple apo edhe atë të konkurrentëve të saj të drejtpërdrejtë siç është Samsung.

Ajo që duket qartë është se kompania Cupertino dhe kompania koreano-jugore po punojnë për të. Dhe është se thashethemet nuk janë të kota pasi që edhe pse ka disa pajisje të afta për të matur këtë glukozë në gjak me metoda më pak tradicionale, të gjitha ato janëkeni nevojë për një birë të vogël për të funksionuar ose drejtpërdrejt të keni një pajisje të vendosur në trup.

Ajo që dimë është se modeli tjetër i Apple Watch, i cili do të ishte shtatë serik, nuk do t'i shtohet këtij sensori të integruar. Kjo teknologji që mund të jetë një ndihmë e madhe për njerëzit me diabet do të marrë më shumë kohë se sa pritej edhe pse Apple dhe Samsung i plotfuqishëm kanë punuar në këtë monitorim jo-invaziv të sheqerit në gjak për një kohë të gjatë. Ne do të shohim kur përfundon të mbërrijë (nëse më në fund do të ndodhë) dhe veçanërisht nëse ky sensor funksionon vërtet çfarë mund të kushtojë zbatimi i tij në orë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.