FBI shpjegon pse ndryshoi ID-në e Apple të iPhone të konfiskuar

Drejtori i FBI-së James Comey mban disponueshmërinë e mediave në San Francisko

FBI ka vendosur të nisë një njoftim për shtyp duke shpjeguar pse ata rivendosin fjalëkalimin iCloud në pajisjen që është kapur nga sulmet e San Bernardino dhe që po shkakton kaq shumë trazira në të gjitha fushat, qofshin politike apo teknologjike, në Shtetet e Bashkuara. . Dhe a është kjo fakti që qeveria i ka kërkuar Apple të fusë dyert e pasme në pajisjet e saj nuk është aspak mirë në Cupertino, ku ata refuzojnë kategorikisht të shkelin në mënyrë aktive privatësinë e përdoruesve të tyre në të gjithë botën me kërkesë të Shteteve të Bashkuara.

Ne e transkriptojmë deklaratën që FBI ka bërë për arsyet pse vazhdon të kërkojë fjalëkalimin e Apple ID të pajisjes pavarësisht se ka marrë një kopje rezervë të 19 tetorit:

Sipas informacionit tonë, nxjerrja e të dhënave të drejtpërdrejta nga një pajisje iOS shpesh ofron më shumë informacion sesa një kopje rezervë e nxjerrë nga iCloud. Edhe përkundër që nuk ka ndryshuar fjalëkalimin, Apple mund të ketë modifikuar këtë rezervë automatike, ku ndoshta ka informacion që nuk është i arritshëm pa ndihmën e Apple. Quiteshtë mjaft e qartë se një kopje rezervë iCloud nuk përmban të gjitha të dhënat që janë të pranishme në një iPhone. Qëllimi i Qeverisë është dhe mbetet të nxjerrë sa më shumë prova të jetë e mundur në këtë pajisje.

Në fund të fundit, Apple do t'i jepet një periudhë prej një jave për t'iu përgjigjur FBI-së, por gjithçka tregon se ata do të vazhdojnë të mos bashkëpunojnë me Qeverinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në qëllimin e tyre për të kërkuar me vetëkënaqësi të gjitha pajisjet iOS të botë, e cila përfshin qytetarë amerikanë dhe qytetarë jo-amerikanë fare. Apple po merr shumë mbështetje në këtë fushë dhe ne presim që ajo të vazhdojë në pozicionin e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ivan dijo

  Nuk e di pse jeni kaq ngurrues për këtë çështje ... Se ai është një vrasës i ndyrë mashkull ... apo mendoni se ata nuk kanë asgjë më të mirë për të bërë sesa thashethemet dhe të shohin se çfarë bëni ose ndaloni të bëni!? Se nuk janë maruxha të zotërve të lagjes !!!

 2.   Jaranor dijo

  Isshtë një vrasës, por është një justifikim nga FBI, pasi të jetë zhbllokuar, ai do të vazhdojë me çdo iPhone të çdo qytetari dhe jo më terrorist kushdo qoftë ai. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të qëndrosh dhe të mos lëshosh rrugë për ato që FBI kërkon sepse privatësia vjen në radhë të parë dhe gjithçka që lidhet me një terrorist është justifikimi më i madh për njerëzit që të anojnë me FBI por mos vjedhin, FBI tashmë ka mjaft të dhëna për atë djalë.

  1.    Ivan dijo

   Ne tashmë kemi hyrë në supozime ...

   FBI dëshiron qasje në atë telefon. Pikë. Telefoni i një vrasësi. Nëse është shumë e thjeshtë.

 3.   Jaranor dijo

  Dhe si mund ta ndryshoni një mollë pa pasur fjalëkalimin? Lëreni FBI nëse ata kanë marrë tastin iCloud por jo iPhone, kjo më jep se ata mendojnë se atëherë të dhënat më të prekshme që janë ato të resë nuk janë aq të sigurta.

 4.   Xavi dijo

  Unë çuditem me njerëzit, por ju vërtet mendoni se FBI nuk ka asgjë tjetër për të bërë përveç shkatërrimin e telefonit celular të 4 geeks ... Ju jeni budallenj !!!!
  Unë jam plotësisht kundër Apple, diçka që mund të shpëtojë jetë njerëzish ose të zbulojë se çfarë ka ndodhur në një akt që vrau 14 njerëz duhet të bashkëpunojnë, që së shpejti të harroni sulmet në Madrid, nëse ata do të gjenin një motiv për ata terroristë dhe ju ishit të afërm të viktimave për të parë se çfarë keni menduar.
  Ju dukeni si kafshë në vend të njerëzve, 14 të vdekur dhe shqetësoheni se ata nuk do të shikojnë fotot tuaja pa pëlqimin tuaj, çfarë tufë geekësh.

  1.    Louis V dijo

   Së pari janë fotot, pastaj të dhënat tuaja personale dhe informacionet e ndjeshme, dhe në fund ndodh ajo që ndodh. Unë ju rekomandoj që të hidhni një vështrim në këtë video (nga rruga shumë interesante) që mund t'ju hapë sytë se çfarë do të thotë me të vërtetë privatësia në jetën e një personi: https://www.youtube.com/watch?v=NPE7i8wuupk

 5.   tonalba dijo

  Duhet të jesh budalla për të shitur këtë motor dhe duhet të mendosh se ne jemi budallenj dhe se do ta blejmë këtë motor ... Si mendoni se mund të shpëtojë jetë një qasje në një iPhone? E vetmja mënyrë që mund të mendoj është nëse qeveria (qeveritë) gjurmojnë telefonin tuaj para se të bëni një sulm ... dhe si e dinë ata që ju jeni terrorist dhe fqinji jo? Lehtë, ata nuk duhet ta dinë, të gjithë iPhone në botë gjurmohen dhe lë të kuptohet.
  Kjo nuk është asgjë më shumë sesa një justifikim për të pasur mundësi të përdorni telefonat e të gjithë botës. FBI mund të vendosë të dhënat e mia kudo që përshtaten ...

 6.   Xavi dijo

  Ju me të vërtetë duhet të jeni i shkurtër, është e qartë se ata 14 njerëz nuk do të ringjallen, por ndoshta ata do të gjejnë të dhëna se ku do të veprojnë përsëri, ose kush i ka kapur ata ...
  Dhe nga më parë, unë e vë jetën dhe sigurinë e njerëzve para privatësisë time, derisa të kuptoni se kundër më shumë privatësisë, më pak sigurie ne jemi të gatshëm.

  1.    Louis V dijo

   Sa më pak privatësi, aq më pak siguri dhe liri. Bëhet fjalë për të patur një ekuilibër të të dyjave ... në momentin që sakrifikoni njërën prej tyre, automatikisht po hiqni dorë nga tjetra. Kjo është ajo për të cilën bëhet fjalë.