Final Cut Pro dhe Logic Pro tani janë të disponueshme për iPad. Kërkesat, çmimi dhe më shumë

Final Cut Pro për iPad

Apple njoftoi disa javë më parë se aplikacionet e tij për profesionistët e videos dhe muzikës, Final Cut Pro dhe Logic Pro, më në fund do të jenë të disponueshme për iPad Pro të tyre. Ajo ditë tashmë ka ardhur dhe ne do t'ju tregojmë se cilat modele janë të pajtueshme, sa kushton dhe të gjitha detajet që ju nevojiten.

Që kur Apple njoftoi ardhjen e "Epokës Post-PC" me iPad-ët e saj, iluzioni i shumë prej nesh që pamë mundësinë e zëvendësimit të plotë të laptopëve tanë në tabletët e Apple nuk pushoi së rrituri, veçanërisht me ardhja e iPad Pro me procesorë M1, me të njëjtën arkitekturë si Mac dhe me fuqi të egër të papërpunuar. Megjithatë, një sistem operativ që është shumë i kufizuar dhe mungesa e aplikacioneve profesionale të krahasueshme me ato desktop përfundoi duke bërë që shumë prej nesh të zbrisnin nga ajo anije.

Sot është një ditë e mrekullueshme për ata që ende e kanë atë iluzion të paprekur, sepse dy aplikacione si Final Cut Pro më në fund mund të shkarkohen dhe instalohen në iPad Pro. Mjete të vërteta profesionale që vijnë në tabletin më të avancuar nga Apple.

Final Cut Pro për iPad

 • Një muaj provë falas
 • Çmimi (abonim) 4,99 € në muaj, 49,00 € në vit
 • Mbështetje për procesor M1 ose më të lartë
  • iPad Pro 11″ ose 12,9″ 2021 e tutje
  • iPad Air gjenerata e 5-të (2022) e tutje
 • Sistemi operativ iPadOS 16.4 ose më i lartë
Final Cut Pro për iPad (Lidhja e AppStore)
Final Cut Pro për iPadfalas

Logic Pro për iPad

Logic Pro për iPad

 • Një muaj provë falas
 • Çmimi (abonim) 4,99 € në muaj, 49,00 € në vit
 • Mbështetje për procesorin A12 Bionic ose më të lartë
  • iPad mini i gjeneratës së 5-të ose më vonë
  • iPad i gjeneratës së 7-të e lart
  • iPad Air i gjeneratës së tretë e lart
  • iPad Pro 11″ gjenerata e parë e tutje
  • iPad Pro 12,9″ gjenerata e parë e tutje
 • Sistemi operativ iPadOS 16.4 ose më i lartë
Logic Pro për iPad (Lidhja e AppStore)
Logic Pro për iPadfalas

Me një ndërfaqe të përshtatur me ekranin e iPad dhe përdorimin e Apple Pencil, mundësinë e përdorimit të një monitori të jashtëm të lidhur me tabletin dhe gjithë transportueshmërinë që na ofron pajisja, kjo është përpjekja e parë reale e Apple në nivel softuerësh për të vënë bast në "Epokën e Post-PC". Le të shpresojmë se nuk është e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.