Fitimet e Qualcomm bien 90% që nga procesi gjyqësor me Apple

Shumë prej jush do ta dinë, por Apple hyri në një proces gjyqësor të fuqishëm muaj më parë me Qualcomm Sepse sipas kompanisë Cupertino, firma eksperte në prodhimin e procesorëve dhe patate të skuqura telekomunikuese kishte mbledhur honorare të caktuara nga Apple për vite me radhë që nuk i përkisnin asaj, duke inflacionuar famshëm çmimin për të paguar për përdorimin e teknologjisë së saj.

Duket se kjo është beteja klasike në të cilën një nga të dy do të mposhtet domosdoshmërisht dhe Qualcomm ka gjithçka për të humbur. Aq shumë sa që sapo raportoi se fitimet e tyre kanë rënë me 90%, një situatë që e vë Qualcomm përballë një vendi të vështirë.

Të ardhurat neto të kompanisë gjithashtu kanë rënë sipas të dhënave të saj me jo më shumë se 4,5 përqind, dhe gjithçka tregon se është procesi gjyqësor me firmën e mollës së kafshuar që i kushton pakënaqësi. Pritjet ishin të ardhura prej 5.960 milion, të cilat kanë mbetur në 5.800, në të njëjtën mënyrë që fitimet kanë rënë 92%, kur pritej të binin afërsisht 80%. Mbi të gjitha, problemi përkeqësohet nëse e krahasojmë me vitin 2016Në të njëjtën periudhë, kompania fitoi një total prej 6.200 miliardë dollarë, me pak fjalë, një katastrofë për investitorët.

Ky vit ka qenë ai i prodhuar pikërisht pas ankesave nga Apple që e kanë çuar kompaninë drejt një lufte kryq edhe në media që nuk e kanë lënë Qualcomm në një vend të mirë saktësisht, veçanërisht duke marrë parasysh që firmat e tjera të mëdha elektronike të konsumit kanë fluturimin prapa veshëve dhe synojnë të bëjnë aleatë me kompaninë Cupertino në mënyrë që të pretendonte nga Qualcomm atë që nuk i përket dhe që dukej se kishte marrë. Unë e di se si gjykatat kompetente ende nuk kanë vendosur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.