Rishikimi i drejtuesit të SYMFONISK nga IKEA dhe Sonos

IKEA dhe Sonos kanë bashkuar duart për të krijuar dy folës të rinj. Cilësia e zërit dhe performanca e Sonos, dhe modeli modern dhe funksional i IKEA në dy altoparlantë të kamufluar midis mobiljeve dhe dekorit të shtëpisë tuaj, duke ju ofruar tingull cilësor për një çmim shumë të arsyeshëm.

Altoparlantët SYMFONISK ndajnë të gjitha tiparet e pajisjeve Sonos, të tilla si modulariteti, multiroom dhe pajtueshmëria AirPlay 2, e cila ju lejon t'i kontrolloni ato përmes Siri. Në një kohë kur altoparlantët inteligjentë me cilësi të ulët të zërit na pushtojnë, bast i Sonos dhe IKEA janë altoparlantët «budallenj» por me cilësi dhe me një çmim të volitshëm. Ne i kemi provuar ato dhe ju tregojmë përshtypjet tona.

Një llambë dhe një raft librash

Ideja është e qartë: krijoni dy folës që janë dy elementë më dekorativë, por që janë gjithashtu funksionalë, jo thjesht zbukurime. Dhe çfarë mënyre më të mirë për ta bërë atë sesa me një llambë dhe një raft, sa praktike aq edhe të thjeshta. IKEA ka qenë përgjegjëse për pjesën e dizajnit, ku ka përvojë të gjerë, dhe për pjesën e shëndoshë nuk është mbështetur në asgjë më shumë dhe asgjë më pak se Sonos.

Modeli më i thjeshtë është kjo raft librash SYMFONISK, me një dizajn që mund të ngjajë me një altoparlant konvencional, por me veçorinë që është gati për tu varur në një mur ose një shirit enësh kuzhine, duke përdorur pajisje shtesë që IKEA shet veç e veç. Ju mund ta përdorni atë si një tavolinë afër në të dy anët e shtratit, ose si një tryezë anësore në dhomën e ndenjes, dhe do t'ju duhet t'u shpjegoni njerëzve se në të vërtetë është një altoparlant. Një dizajn plotësisht i pastër dhe një para pëlhure që ndërpritet vetëm nga tre butonat e vegjël për të kontrolluar volumin dhe riprodhimin.

Në zonën e pasme gjejmë lidhjen për një kabëll Ethernet, por nuk do t'ju duhet vërtet sepse ka lidhje WiFi për t'ju dhënë akses në rrjetin tonë. Këto kabllo do të fshihen në mënyrë të përkryer pas altoparlantit nëse e vendosim në një mur falë të çarave në strehën e tij për t'i vendosur, qoftë në një pozicion horizontal ose vertikal. Nëse nuk planifikoni ta përdorni si raft, gjithmonë mund ta vendosni kudo në mobiljet tuaja. Si mund të ishte ndryshe, ajo mbetet e përsosur në raftet e IKEA dhe kalon plotësisht pa u vënë re, një sukses i madh nga ana e IKEA.

Nëse duhet të ndriçojmë dhomën tonë, atëherë shikoni modelin tjetër SYMFONISK, një altoparlant që ka të njëjtat karakteristika me modelin e mëparshëm, por brenda një llambë. Megjithëse nuk i dimë specifikimet e sakta të secilit altoparlant, IKEA siguron që ata janë shumë të ngjashëm në të dy, dhe në të njëjtën kohë shumë të ngjashëm me një Sonos Play: 1Sidoqoftë, dizajni cilindrik i kësaj llambë e bën tingullin e saj paksa të ndryshëm nga ai i raftit të librave, për mendimin tim në favor të llambës.

Lidhjet janë të njëjta siç përmendëm më parë, ashtu si kontrollet në bazën e llambës. Thjesht duhet të shtoni çelësin për të ndezur llambën, e vendosur në njërën nga anët. Këtu është e para nga dy "defektet" e vogla që unë gjej në llambë: nëse e vendosni në të djathtën tuaj është perfekte ta ndizni dhe fikni, por nëse e vendosni në të majtën tuaj çelësi është në anën e kundërt , diçka jopraktike. E meta e dytë? Somethingshtë diçka shumë personale, por Unë mendoj se ata duhet të kishin përfshirë opsionin për të qenë në përputhje me HomeKit, do të kishte qenë një produkt i rrumbullakët me një llambë të kontrollueshme

Trupi i llambës është i mbuluar me një material tekstili në tërësinë e tij, i cili së bashku me modelin e tij i japin asaj një pamje të ngjashme me HomePod, megjithëse është më e rafinuar (dhe shumë më e shtrenjtë). Sa i përket funksionit të tij të llambës, pranon vetëm një llambë E14 deri në intensitetin 7W, kështu që është më mirë të përdorni llamba LED me më shumë lumen për vat sesa ato tradicionale.

Sonos të plotë

Fakti që ato janë altoparlantë të shitur nga IKEA dhe se çmimi i tyre është më i ulët se Sonos konvencional nuk e zvogëlon asnjë pikë të tipareve që na ofron Sonos. Prandaj konfigurimi bëhet përmes aplikacionit Sonos, i disponueshëm në App Store (lidhje). Procesi i konfigurimit është shumë i thjeshtë, duke ndjekur udhëzimet që aplikacioni na ofron në detaje. Sapo të bëhet kjo, ne do të jemi në gjendje të përdorim altoparlantin tonë (ose altoparlantët) me të gjitha opsionet që na ofron Sonos.

Estetika e aplikacionit Sonos nuk është më modernja, por në këmbim të saj na ofron shumë mundësi, veçanërisht atyre që përdorin shërbime të ndryshme muzikore. Në këtë aplikacion ne mund të mbledhim të gjitha llogaritë që keni (Spotify, Amazon Music, Apple Music, Deezer, Google Play Music, SoundCloud ...). Nëse bëni një kërkim në aplikacion, ai do t'ju ofrojë rezultatet e të gjitha shërbimeve muzikore që keni shtuar. Aty mund të grupojmë edhe folësit për të riprodhuar njëkohësisht, ose për të kontrolluar riprodhime të ndryshme në secilën prej tyre. Ne madje mund të përdorim dy rafte librash ose dy llamba për të krijuar një sistem "Surround" së bashku me një Sonos Beam, PlayBar ose PlayBase.

Këta altoparlantë SYMFONISK nuk janë të zgjuar, nuk mund t'u shtohet asnjë asistent zanor, por duke qenë Sonos mund të përdorim altoparlantë të tjerë inteligjentë për t'i kontrolluar ato. Nëse keni një Amazon Echo mund ta shtoni në aplikacionin Alexa dhe nga një Echo të filloni riprodhimin në sonos tuaj të preferuar. Dhe falë AirPlay 2 ne mund të përdorim Siri, nga iPhone, iPad ose HomePod mund të zgjidhni një altoparlant Sonos në mënyrë që luajtja të shkojë direkt tek ajo. Nëse nuk doni të përdorni aplikacionin Sonos dhe dëshironi të kontrolloni riprodhimin duke përdorur aplikacionin tuaj të preferuar, mundeni, falë AirPlay. Ju filloni riprodhimin në iPhone, iPad ose HomePod dhe e dërgoni atë në çdo altoparlant që dëshironi, qoftë Sonos ose ndonjë markë tjetër, falë protokollit Apple.

Cilësia e tingullit

Sipas Sonos, të dy altoparlantët ndajnë të njëjtat specifikime, të krahasueshme me ato të një Sonos Play: 1. Sidoqoftë, dizajni i secilit prej tyre bën që tingulli të sillet ndryshe në të dy. Personalisht, më pëlqen tingulli i lëshuar nga llamba më shumë, më i ekuilibruar, me bas që sillet mjaft mirë, dhe që megjithëse i freskët nga kutia mund të jetë disi i habitshëm, mundësitë e barazimit që kemi brenda aplikacionit Sonos do të na lejojnë t'i rregullojmë sipas dëshirës tonë. Volumi i zërit është më se i mjaftueshëm për një dhomë të mesme, edhe pse për një dhomë prej rreth 25 metra katrorë, si imja, e shoh të domosdoshme të vendosni dy llamba.

Raftet gjithashtu sillen shumë mirë për nga cilësia e zërit, megjithëse tingulli i tyre nuk më duket se sillet aq mirë në vëllime të larta, veçanërisht nëse shohim ato të ulta. Si më parë, disa minuta me barazimin do t'ju lejojnë të lehtësoni këtë problem. Dizajni i tij dhe mundësia e vendosjes së tij si një raft e bën shumë të lehtë gjetjen e një vendi të përsosur për të mbushur një dhomë të madhe me disa rafte librash, dhe i bën ato ideale për ndërtimin e sistemit tuaj rrethues në kombinim me një shirit zanor Sonos.

Mendimi i redaktorit

Për cilindo që kërkon një altoparlant cilësor me një çmim të jashtëzakonshëm, secili prej këtyre dy altoparlantëve SYMFONISK nga IKEA do t'i përshtatet faturës. Cilësia e zërit befason në secilin prej dy modeleve, të dy me raftin prej 99 € dhe llambën prej 179 €, kjo e fundit është disi më e lartë, sidomos në vëllime të larta. Ideja e kamuflimit me mobiljet dhe dekorimin e shtëpisë tuaj funksionon shumë mirë në të dy modelet, dhe eleminimi i mikrofonave që ju "dëgjojnë" përgjithmonë është e sigurt se do të tërheqë shumë njerëz që nuk duan asistentë virtualë në shtëpi. Në dispozicion në të zezë dhe të bardhë, mund të blihet vetëm përmes IKEA. (lidhje).

Folës të SYMFONISK nga IKEA
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
99 a 179
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • tingull
  Redaktori: 80%
 • Përfundon
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Dizajni që bashkohet me mobiljet tuaja
 • Cilësi e mirë e zërit
 • 100% Sonos: modulariteti, multirom, surround
 • Çmim i shkëlqyeshëm

Contras

 • Asnjë asistent virtual (apo është një Pro?)
 • Llamba e pa kontrollueshme me HomeKit

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   fjranger dijo

  A mund të lidhet modeli i raftit me Mac si një altoparlant për kompjuterin?
  nuk do të ishte keq për një tavolinë.

 2.   ciglistotele dijo

  Si bëhet që dikush NUK të përdor altoparlantin tuaj, thjesht duke instaluar aplikacionin dhe duke ju zgjuar në 3 të mëngjesit duke e ndezur atë ???

  1.    Louis Padilla dijo

   Çdokush NUK mund të përdorë altoparlantin tuaj, ata duhet të kenë qasje në WiFi tuaj për ta bërë këtë.