Si të formatoni iPhone tuaj

iPhone juaj, pavarësisht se objektivisht është një produkt që ka softuer dhe harduer që lundrojnë dorë për dore, nuk përjashtohet nga problemet teknike, siç mund të ndodhë me çdo produkt tjetër teknologjik me këto karakteristika, pavarësisht markës.

Kjo është arsyeja pse ne duam t'ju mësojmë se si të formatoni iPhone tuaj në një mënyrë të thjeshtë për të zgjidhur të gjitha problemet që mund të keni. Në këtë mënyrë, ju do të kryeni një instalim "të pastër" të softuerit të pajisjes tuaj dhe në këtë mënyrë do të zgjidhni çdo gabim të mundshëm që po shkakton një papajtueshmëri midis softuerit dhe harduerit. E vetmja gjë për të cilën do të pendoheni është të mos e lexoni këtë më herët.

Çfarë konsiston në formatimin e iPhone tuaj?

Para së gjithash, duhet theksuar se në zhargonin e botës së Apple në përgjithësi, pajisja nuk do të formatohet, por përkundrazi do të jetë rivendosur. Megjithatë, ato janë nomenklatura ose mënyra për t'i quajtur gjërat që nuk ndryshojnë fare asgjë. Realiteti është se ju do të formatoni iPhone-in tuaj, domethënë do të fshini Sistemin Operativ dhe do ta riinstaloni shpejt dhe lehtë.

Është e qartë se një foto vlen sa një mijë fjalë, prandaj ne ju lëmë në krye të këtij tutoriali një video nga kanali ynë në YouTube. YouTube me të gjitha hapat.

Gjëja e parë: një kopje rezervë

Rekomandohet shumë që nëse po e restaurojmë pajisjen sepse kemi probleme me softuerin që ndikojnë në performancën e iPhone-it tonë, si p.sh. konsumimi i tepërt i baterisë, rinisja ose aplikacionet që nuk funksionojnë siç duhet, të përmbahemi nga rivendosja e kopjes rezervë. Megjithatë, unë rekomandoj gjithmonë që të bëjmë një kopje rezervë të iPhone-it tonë përpara se ta rivendosim, sepse mund të ketë një lloj informacioni ose aplikacioni me përmbajtje që nuk duam ta humbim dhe më pas mund të jetë tepër vonë.

rezervë

Kjo është arsyeja pse unë rekomandoj që të bëni një kopje rezervë direkt në PC ose Mac tuaj, përmes mjetit. Megjithëse mënyra më e shpejtë është të bëni kopje rezervë përmes iCloud, unë gjithmonë rekomandoj një kopje rezervë "e plotë". në PC ose Mac tuaj.

Pasi të kemi lidhur iPhone me USB dhe mjeti është hapur, le të shtypim butonin "Ruaj një kopje rezervë të të gjitha të dhënave të iPhone" por së pari do të zgjedhim opsionin "Enkriptoni kopje rezervë lokale", Në këtë rast, ai do të na kërkojë një fjalëkalim që duhet ta mësojmë përmendësh dhe kopja rezervë e iPhone-it tonë do të përfshijë të gjitha llojet e informacioneve personale si zinxhirët e çelësave, fotografitë, shënimet dhe madje edhe përmbajtjen e brendshme të aplikacioneve. Ky është rezervimi më i mirë që mund të bëni dhe ai që ju rekomandoj ta mbani gjithmonë.

Si të rivendosni iPhone tuaj pa kompjuter

Shumë përdorues nuk janë në dijeni të tij, por ekziston mundësia e rikthimit të iPhone pa pasur nevojë të shkoni në Mac ose PC tuaj, domethënë të rivendosni iPhone direkt nga vetë terminali. Për këtë gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkojmë te settings për të klikuar në opsionin e parë, ku ndodhet Apple ID-ja jonë, atëherë do të zgjedhim opsionin "Kërko" dhe brenda kësaj do ta çaktivizojmë opsionin "Kërko Iphone tim". Ndërsa iPhone është i vendosur, ne nuk mund ta formatojmë pa vonesë.

Tani mund të kthehemi te seksioni «Cilësimet», për të ndjekur rrugën e mëposhtme: Cilësimet > Të përgjithshme > Transfero ose rivendos iPhone > Fshi përmbajtjen dhe cilësimet.

Përveç këtij opsioni të përmendur më parë, i cili është ai që na lejon të formatojmë iPhone-in, kemi një seri tjetër alternativash si p.sh.

 • Rivendosni cilësimet
 • Rivendosni cilësimet e rrjetit
 • Hiq të gjitha planet celulare
 • Rivendosni fjalorin e tastierës
 • rivendosni ekranin bazë
 • Rivendosni vendndodhjen dhe privatësinë

Edhe pse këto opsione të fundit nuk janë ato që na duhen. Kur ne kemi pranuar opsionin e "Pastro përmbajtjen dhe cilësimet" ne vazhdojmë të formatojmë iPhone-in tonë.

Si të formatoni iPhone tuaj nga PC ose Mac

Opsioni im i preferuar është pikërisht opsioni i rrivendosni iPhone tuaj nga PC ose Mac në detyrë, siç tregohet në videon e mësipërme. Tani do të zgjedhim nëse do të instalojmë versionin e iOS të disponueshëm në serverët e Apple, apo atë që kemi shkarkuar në memorien e PC ose Mac-ut tonë.

Nëse duam të shkarkojmë një version iOS të ndryshëm nga ai i fundit ne mund të shkojmë në faqet e internetit si iPSW. Myself ku do të gjejmë të gjitha versionet, në të cilat do të tregohet nëse janë të vlefshme, pra të firmosura nga Apple. Versionet që nuk janë më të nënshkruara nga Apple nuk do të na lejojnë të përdorim iPhone, kështu që duhet të instaloni vetëm ato që janë të pajtueshme.

kthej

Në këtë rast, do të na mjaftojë të shkarkojmë iOS dhe të shtypim tastin «shift» dhe në të njëjtën kohë me miun në butonin "Rivendos iPhone" brenda opsioneve të ofruara nga e njëjta meny ku kemi bërë kopjen rezervë.

Nëse, nga ana tjetër, na mjafton të instalojmë versionin e iOS që ai prek, do të shtypim vetëm butonin "Rivendos iPhone" dhe ne do të lundrojmë nëpër menunë e thjeshtë. Megjithatë, në këtë seksion, PC ose Mac do të fillojnë të shkarkojnë versionin aktual të iOS, kështu që në varësi të ngopjes së serverëve të Apple, kjo detyrë mund të marrë pak kohë, do të varet, ndër të tjera, nga lidhja jonë e internetit dhe shpejtësia e saj.

iPhone im tregon vetëm mollën

Në rast se iPhone juaj ka pasur një problem serioz me softuerin, ai mund të shfaqë vetëm mollën në ekran. Në këtë kohë, ne duhet ta vendosim iPhone-in në atë që njihet si modaliteti DFU dhe të ndjekim hapat e përmendur në pikën e mëparshme.

Për të vendosur iPhone tuaj në modalitetin DFU, do t'ju duhet: 

 1. Lidhni iPhone me PC ose Mac përmes kabllit dhe sigurohuni që e ka identifikuar atë.
 2. Shtyp Volume +
 3. Vëllimi i shtypit-
 4. Shtypni butonin e energjisë për 10 sekonda
 5. Ndërsa vazhdoni të shtypni butonin Power, shtypni butonin Volume- për pesë sekonda
 6. Lëshoni butonin e energjisë dhe mbani të shtypur butonin e Volumit për dhjetë sekonda të tjera

Dhe këto janë të gjitha mënyrat për të rivendosur iPhone tuaj, siç e shihni të thjeshtë dhe komode për të përmirësuar softuerin e pajisjes tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.