Foxconn mund të jetë duke punuar në karikimin pa tel të 'iPhone 8'

karikues-orë-mollë

Kur nuk arrijmë as dy muaj me iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus mes nesh, shumë janë zërat që kanë mbërritur për iPhone-in e ardhshëm. E fundit që do të vijë është se iPhone i ardhshëm mund të ketë karikimi pa tel dhe se Foxconn tashmë do të ishte duke testuar harduerin që do të kujdesej për të në anijen kryesore të Apple në 2017.

Burime pranë operacioneve të Foxconn zbulojnë se ata do të zhvillonin module të karikimit pa tel për t'i integruar në iPhone tjetër, i cili përkon me përvjetorin e dhjetë të terminalit dhe në të cilin priten modifikimet (te pakten) harduer krahasuar me iPhone 6-7.

Sidoqoftë, nuk është e qartë se moduli i karikimit pa tel mund të mbërrijë në 2017 pasi duhet të kalojë nivelet e kënaqësisë së Apple, domethënë, Ose funksionon në mënyrë perfekte ose nuk integrohet në iPhone tjetër. Apple shpërndan miliona iPhone çdo katër muaj dhe pritet që "10 vjetori" të ketë një kërkesë edhe më të madhe në mënyrë që Apple të mos rrezikojë të marrë një model që nuk funksionon plotësisht 100%.

Burimet citojnë se karikimi pa tel mund të jetë e kufizuar ne modelin me premium siç kanë bërë tani me kamerën e dyfishtë në iPhone 7 Plus. Ai gjithashtu përsërit se ekranet OLED do të arrinin këtë model premium vetëm në të njëjtën mënyrë, me sa duket, në modelin "Plus".

Integrimi i karikimit pa tel në iPhone është përfolur për disa vjet, por deri më tani (gjoja) teknologjia nuk ishte materializuar. Karikimi pa tel arriti së bashku me Apple Watch në 2015 me një sistem induksioni relativisht ngadalësohet për t’u ngarkuar pajisja, diçka që Apple nuk mund ta lejonte me një iPhone kur shumë përdorues duan ngarkimin e shpejtë të pajisjes së tyre.

Pavarësisht nga të gjitha thashethemet, Apple nuk ka zbuluar planet e saj të ardhshme për karikimin pa tel në iPhone, por provat sugjerojnë se po punon për një teknologji për të karikuar pajisjen në distancë e madhe (pa nevojën e kabllove dhe të qenit në gjendje të përdorin celularin). Përveç kësaj, punësimi i dy ekspertëve nga kompania uBeam, e cila i dedikohet teknologjisë me valë tejzanor për të karikuar pajisjet, tregon se karikimi pa tel është diçka për të cilën Apple është padyshim e interesuar.

Si gjithmonë, duhet të presim deri në shtatorin e ardhshëm për të parë se çfarë na tregojnë djemtë në bllok.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.