Foxconn përgatit një fabrikë për pajisjet Apple në Indi

Projektuar në Kaliforni, mbledhur në Indi

Nëse merrni iPhone tuaj dhe shikoni pjesën e pasme, gjëja më e mundshme (të jem i kujdesshëm dhe të mos shkelni në gishtat e mi) është që të lexoni një tekst që thotë «Projektuar nga Apple në Kaliforni, e mbledhur në Kinë“Apple dëshiron ta bëjë të qartë se produktet e tyre janë krijuar plotësisht nga ata vetë, por ata i transferojnë punët e tjera kompanive të tjera për të prodhuar dhe montuar pjesët. Tani për tani, fabrika e tyre kryesore për iPhone është Foxconn, i cili po planifikon të hapë një fabrikë prodhimi në një vend tjetër përveç Kinës.

Vendi i zgjedhur nga Foxconn për të hapur fabrikën e tij të radhës në të cilën do të prodhojë ekskluzivisht pajisjet e Apple do të jetë Maharashtra, një shtet që ndodhet në perëndimin qendror të republikës së Indi. Sipas The Economic Times, impianti do t'i kushtojë Foxconn shumën prej 10.000 miliardë dollarësh, që do të thotë se ata janë të bindur se do të mbeten "fabrika e Apple" për shumë vite që do të vijnë.

Foxconn për të bërë pajisje Apple në Indi

Tani për tani, Foxconn do të kërkonte një tokë 1.200 hektarë (që sipas Siri është më shumë se 4.85 milion metra katrorë) në shtet dhe do të kishte gjetur tashmë dy ose tre zona të mundshme. marrëveshja do të nënshkruhej pothuajse, por negociatat janë ende në proces me Qeverinë Indiane. Sipas burimeve, ndërtimi i impiantit të parë do të zgjasë 18 muaj nga nënshkrimi i marrëveshjes.

Foxconn ka në plan të prodhojë 10 deri në 12 objekte në Indi, përfshirë fabrikat dhe qendrat e të dhënave. Kjo nuk është hera e parë që prodhuesi tajvanez ka konsideruar të punojë në Indi, pasi ajo tashmë mbylli një fabrikë atje kur Nokia kishte probleme dhe u desh të largohej nga vendi në 2014. Ajo që është kurioze, dhe ndoshta jo një rastësi, është se Ky lajm vjen ashtu si Apple po përpiqet të ketë më shumë rëndësi në Indi, një vend që mund të jetë i rëndësishëm për të ardhurat e kompanisë Cupertino në një të ardhme jo shumë të largët. A do të jetë kjo pjesë e planit të Apple për të kthyer bilancin e saj të fundit fiskal?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.