Foxconn tashmë ka 40.000 robotë në objektet e saj

robot-në-dhelpra

Disa vite, kushtet e punës së punëtorëve të Foxconn kanë qenë gjithmonë në diskutim pavarësisht kontrolleve të vazhdueshme që Apple pretendon të kryejë në objektet e kompanisë ku prodhohen pajisjet e dizenjuara në Cupertino. Disa kanë qenë dokumentarët që kanë treguar turpin e kësaj kompanie ku kushtet e punës dhe ato sanitare lënë për të dëshiruar, pa marrë parasysh ndërrimet e gjata të punës pa pushim dhe vetëvrasjet e punonjësve. Për t'u përpjekur të shmangë më shumë probleme dhe të jetë në gjendje të lajë imazhin e saj, Foxconn ka instaluar robotë në fabrikat e saj për disa muaj, robotë që logjikisht po zëvendësojnë fuqinë punëtore.

Disa muaj më parë ju informuam për zvogëlimin e personelit që kompania kishte bërë në mjediset ku ndodhen selitë e saj kryesore, ku nga 110.000 punëtorë kishte shkuar në mbi 50.000. Por Foxconn jo vetëm që ka modernizuar objektet qendrore por po rinovon të gjitha ato që janë përhapur në të gjithë vendin dhe sot tashmë ka 40.000 robotë, sipas DigiTimes. Ideja e zëvendësimit të punës me robotë nuk është askush tjetër përveç të qenit në gjendje të zgjerojmë prodhimin duke ulur kostot dhe pa vendosur ndërrime pune.

Por këto nuk janë arsyet e vetme, pasi siç duket në vitet e fundit, është gjithnjë e më e vështirë të gjesh staf të ri që dëshiron të punojë në Foxconn, përveç rritjes së kostove të pagave, të cilat vitet e fundit kanë shpërthyer për shkak të rritjes ekonomike që vendi ka pësuar në dekadën e fundit. Shtë e qartë se Foxconn nuk do të jetë e para dhe as nuk do të jetë kompania e fundit kineze që ka filluar të zëvendësojë fuqinë punëtore me robotë, ato që nuk dimë për momentin janë pasojat që ato mund të kenë në ekonominë e vendit. Koha do të tregojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.