Si të hiqni hapësirën e zënë nga azhurnimet e iOS në iPhone dhe iPad

iOS 9.3.4

Sa herë që Apple lëshon një azhurnim të ri, ai shkarkohet automatikisht vetëm në pajisjet që janë të përputhshme dhe është gati që ne të konfirmojmë kur duam të instalojmë. Megjithëse mund ta injorojmë plotësisht, disa azhurnime konsumojnë një hapësirë ​​të madhe në pajisjen tonë, një pajisje që nëse është modeli 16 GB, mund të bëhet një hapësirë ​​vitale për të ruajtur foto ose video, siç mund ta shihnim në reklamën e fundit të Google në të cilën ajo promovon shërbimin e saj të Fotografitë Google duke përdorur ndërfaqen dhe tingujt e iPhone, por pa e përmendur ose treguar atë në çdo kohë.

hiq-azhurnimet-ios-në-iphone

Kur instalimi është gati për t'u instaluar, iOS na dërgon përkujtesa për të vazhduar ta instalojmë, vëren se ne mund të shtyjmë vazhdimisht derisa ta instalojmë më në fund. Meqenëse nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar që iOS të vazhdojë të na dërgojë këto njoftime, e vetmja gjë që mund të bëjmë është të heqim azhurnimin nga pajisja jonë për të ndaluar përkohësisht ato njoftime të lumtura përveç që na lejon të kursejmë hapësirë ​​në iPhone tonë.

Fshi hapësirën e përdorur nga azhurnimet e iOS

 • Para së gjithash ne duhet të shkojmë në pajisjen tonë dhe të klikojmë në settings.
 • Brenda Cilësimeve do të zgjedhim i përgjithshëm dhe më vonë do të klikojmë në Storage dhe iCloud
 • Në menunë tjetër, ne do të klikojmë në Menaxho hapësirën ruajtëse.
 • Të gjitha aplikacionet që kemi instaluar në pajisjen tonë si dhe azhurnimet e iOS do të tregohen më poshtë.
 • Nëse duam të fshijmë azhurnimin më të fundit të iOS, duhet të klikojmë mbi të dhe konfirmoni fshirjen në menunë tjetër.

Kjo është një zgjidhje e përkohshme që kur lidhemi përsëri me një rrjet Wi-Fi pajisja jonë do të rikontrollojë versionin e fundit të iOS dhe nëse nuk e kemi të instaluar, do ta shkarkojë automatikisht. Kjo zakonisht ndodh natën kryesisht kur iPhone është pa punë për disa orë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.