Veçoria 'Aktivitete të drejtpërdrejta' nuk do të vijë në versionin fillestar të iOS 16

Aktivitetet e drejtpërdrejta të iOS 16

 

iOS 4 beta 16 ka ardhur disa orë më parë dhe bashkë me të një sërë risish që tashmë i kemi analizuar. Një prej tyre ishte nisja e Aktivitete të drejtpërdrejta në ekranin e kyçjes nën kompletin e zhvillimit të ActivityKit, njoftime të pasura dhe dinamike me përditësime në kohë reale. Megjithatë, përmes një komunikate për shtyp, Apple ka njoftuar se Live Activities nuk do të mbërrijë në versionin e parë përfundimtar të iOS 16 por do të ndodhë në një përditësim të mëvonshëm. Është veçoria e parë kryesore e iOS 16, lëshimi i të cilit është shtyrë.

Apple vonon ardhjen e veçorisë Live Activities në iOS 16

L Aktivitete të drejtpërdrejta ose aktivitete të drejtpërdrejta janë njoftime të pasura që shfaqen në ekranin e kyçjes që ju lejojnë të shfaqni informacion dinamik dhe të përditësuar. Një nga shembujt që Apple tregoi në WWDC është ai i mbërritja e një Uber në vendndodhjen tuaj ose rezultati i një ndeshje futbolli. Pa pasur nevojë të largoheni nga ekrani i kyçjes, përmbajtja mund të përditësohet dhe përshtatet me ndryshimet pa pasur nevojë për rifreskim nga përdoruesi.

Në një Njoftimi për shtyp, njoftoi Apple ardhja e Aktiviteteve të drejtpërdrejta në beta 4 të iOS 16:

Aktivitetet e drejtpërdrejta i ndihmojnë njerëzit të qëndrojnë në krye të asaj që po ndodh në aplikacionin tuaj në kohë reale, pikërisht nga ekrani i kyçjes. Tani mund të filloni me Live Activities dhe kornizën e re ActivityKit, të cilat janë të disponueshme në iOS 4 beta 16.

Artikulli i lidhur:
Të gjitha lajmet për beta 4 të iOS 16

Megjithatë, njoftimi për shtyp është ende një nga gëlqere dhe një nga rëra. Nga njëra anë, shpallet fillimi i testeve me kompletin e zhvillimit ActivityKit nga beta 4. Vetë funksioni Live Activities nuk do të jetë i disponueshëm në versionin e parë përfundimtar të iOS 16:

Ju lutemi, vini re se Live Activities dhe ActivityKit nuk do të përfshihen në versionin fillestar publik të iOS 16. Më vonë këtë vit, ato do të jenë të disponueshme publikisht në një përditësim dhe ju do të mund të paraqisni aplikacionet tuaja me Live Activities në App Store.

Kjo ngjarje nuk është e çuditshme brenda ekosistemit Apple. Kujtojmë se vitin e kaluar një nga funksionet e shtyra nga Apple ishte SharePlay, mjeti që lejoi ndarjen e përmbajtjes midis përdoruesve përmes FaceTime. Apple do të nisë Live Activities dhe do të lejojë zhvilluesit të publikojnë përditësimet e tyre në fund të vitit, kur do të lançojë versionin që do të integrojë këtë funksion të parë të shtyrë të iOS 16.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.