Funksioni i ri OCR në iOS 14 do të njohë atë që shkruani me Apple Pencil

Lajmet për iOS 14 vazhdojnë dhe sot gjejmë një veçori të krijuar posaçërisht për iPad dhe Apple Pencil: iOS 14 do të jetë në gjendje të njohë gjithçka që shkruajmë duke përdorur Apple Pencil, duke shndërruar tekstin e shkruar me dorë në tekst të daktilografuar.

Sipas informacionit të publikuar nga MacRumors, iOS 14 (specifikisht iPadOS që është ekuivalenti për iPad) do të përfshijë një tipar të ri, PencilKit, i cili do të funksionojë kudo në sistem ku mund të përfshihet teksti. Kurdoherë që prekni atë fushë me Apple Pencil, do të shfaqet një dritare lundruese ku mund të shkruani me laps nga Apple dhe sistemi do ta njohë atë tekst të shkruar me dorë duke e shndërruar atë në tekst konvencional. Deri tani, sistemi njeh tekstin që ne shkruajmë me Apple Pencil brenda aplikacionit Notes, por nuk e shndërron atë në tekst të shtypur, por vetëm e përdor atë njohje kur kërkon.

Përveç kësaj njohjeje teksti, ne gjithashtu mund të përdorim Apple Pencil për të vizatuar forma dhe sistemi do t'i njohë ato dhe do t'i zëvendësojë me formën e dëshiruar. Kështu, nëse vizatojmë një katror nuk do të duhet të punojmë shumë për ta bërë atë të rregullt ose me kënde 90 gradë sepse sistemi do ta njohë atë dhe do të sigurohet që është një formë katrore e rregullt, gjë që do të lehtësojë shumë përdorimin e Apple Pencil me iPad-in tonë. Deri më tani ne mund t'i shohim këto funksione brenda aplikacioneve të tilla si GoodNotes, por jo brenda sistemit. Fakti që Apple i zbaton ato do të thotë që zhvilluesit do të jenë në gjendje t'i përfshijnë ato lehtësisht në aplikacionet e tyre.

Kjo veçori e re bashkohet me të tjerët për të cilët ju kemi thënë tashmë, siç është mundësia e  Mbështetja e miut dhe trackpad-it në të gjithë sistemin, jo brenda opsioneve të Aksesibilitetit siç është zbatuar aktualisht, dhe veçorive të reja për Apple Watch dhe watchOS 7.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.