SharePlay kthehet në iOS me lëshimin e betave iOS 15.1 dhe iPadOS 15.1

SharePlay, Apple i ri në sistemet e tij operative

Menjëherë pas lansimit të versionit përfundimtar të iOS 15 dhe iPadOS 15, përveç tvOS 15 dhe watchOS 8, kompania me bazë në Cupertino ka lansuar beta-në e parë të iOS 15 dhe iPadOS 15, një beta e parë që shënon kthimin e funksionit SharePlay pasi u zhduk në betat e fundit para versionit përfundimtar.

Apple e shtoi këtë veçori me lëshimin e iOS 15 Beta 2 në qershor. Sidoqoftë, në gusht e hoqi atë dhe njoftoi se ky funksionalitet i ri, nuk do të ishte i disponueshëm me lëshimin e versionit përfundimtar të iOS 15, si funksionet e tjera që kanë rënë gjatë rrugës (diçka mjaft e zakonshme vitet e fundit).

Siç mund të lexojmë në faqen e zhvilluesit të Apple:

SharePlay është riaktivizuar në betat iOS 15.1, iPadOS 15.1 dhe tvOS 15.1, dhe Profili i Zhvilluesit SharePlay nuk kërkohet më. Për të zhvilluar më tej mbështetjen e SharePlay në aplikacionet tuaja macOS, azhurnoni në macOS Monterey beta 7 dhe instaloni këtë profil të ri zhvillimi.

Apple njoftoi këtë veçori të re si një nga karakteristikat kryesore të iOS 15 dhe iPadOS 15 në WWDC 2021 qershorin e kaluar. Ky funksion u lejon përdoruesve të shikoni filma dhe shfaqje televizive të sinkronizuara përmes FaceTime, bashkëpunoni në listat e dëgjimit të Apple Music, ndani ekranet tuaja dhe më shumë.

Se Apple e ka përfshirë përsëri këtë funksionalitet nuk do të thotë se do të lëshohet me azhurnimin tjetër të iOS, meqenëse ka të ngjarë që betat e ardhshme do ta fshijnë përsëri. Do të na duhet të presim evolucionin e betave për të parë se kur do të dalë ky funksionalitet i ri, me shpresë herët se vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.