Funksioni i urgjencës satelitore SOS do të zgjerohet në më shumë vende muajin e ardhshëm

Sateliti i urgjencës SOS

E njoftuar nga Apple në prezantimin e iPhone 14, funksioni i urgjencës SOS Satellite Është tashmë një realitet në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, dhe do të arrijë në më shumë vende muajin e ardhshëm.

Është një nga funksionet e reja të iPhone 14 të lançuar së fundmi, të cilin Apple e tregoi me krenari në eventin e fundit për prezantimin e smartfonëve të rinj dhe sot është tashmë një realitet në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Funksioni "Emergjenca SOS" përmes satelitit që ju lejon të komunikoni me shërbimet e urgjencës Në rast se nuk keni mbulim rrjeti, përdorni lidhjen direkte me satelitët për të dërguar mesazhe që përfshijnë vendndodhjen tuaj dhe të dhënat mjekësore që do të arrijnë te shërbimet e urgjencës në mënyrë që ata të mund t'ju drejtohen nëse është e nevojshme. Është një shërbim që do të jetë falas për dy vitet e ardhshme dhe që mund të nënkuptojë ndryshimin midis një frike dhe një fatkeqësie.

Joanna Stern ka qenë në gjendje të testojë sistemin për Wall Street Journal, duke bërë të qarta virtytet dhe defektet e një sistemi që është mjaft një përparim për një smartphone konvencional, por që është ende larg nga pajisjet e përgatitura për të, si telefonat satelitorë Garmin. oferta dhe të ngjashme. Lidhja nuk është e përsosur, duhet ndoshta shumë kohë për të qenë në gjendje të dërgoni të gjithë informacionin dhe ka ende shumë vend për përmirësim, por ne këmbëngulim, është diçka që mund t'ju shpëtojë jetën nëse është e nevojshme.

Përveç njoftimit se tashmë është i disponueshëm në ato vende, Apple ka njoftuar gjithashtu se para fundit të këtij viti do të jetë i disponueshëm në vende të tjera evropiane, si Franca, Gjermania, Irlanda dhe Mbretëria e Bashkuar, që është një tregues i mirë se zgjerimi i tij jashtë Amerikës së Veriut mund të jetë shumë më i shpejtë nga sa mund të kishim menduar në fillim. Përgjatë vitit 2023 do të arrijë në më shumë vende, me shpresë Spanjën, Meksikën dhe të tjerë mes tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.