AirPower mund të mos jetë i pajtueshëm me pajisjet e palëve të treta

Pas një kohe të gjatë duke pritur për të, më në fund kemi karikim pa tel për produktet e reja të Apple: Apple Watch Series 3, kutia AirPods dhe iPhone-et e rinj (8, 8 Plus dhe X). Por Big Apple jo vetëm që njoftoi mbështetjen për karikimin induktiv, por gjithashtu prezantoi një pajisje e re e quajtur AirPower, një stacion karikimi për pajisje të shumta.

Pllaka e karikimit është përgjegjëse për karikimin e tre pajisjeve në të njëjtën kohë dhe, me sa duket, është ajo bordi i parë për të përfituar nga protokolli Qi në të cilën bazohet karikimi pa tel për të ngarkuar disa pajisje përmes një procesi që ne ju tregojmë pas kërcimit. Për më tepër, besohet se Apple nuk do të lejojë karikimin e pajisjeve të palëve të treta që mbështesin protokollin Qi.

 

Apple do të kufizojë pajisjet e përputhshme AirPower

Produkte të bazuara në protokollin e karikimit pa tel Qi lejojnë ngarkimin e pajisjeve të përputhshme me protokollin pa marrë parasysh detajet e tjera. Ashtu si bazat e ngarkesave të paraqitura të Martën e kaluar si të Belkin me një çmim prej 64,95 euro.

Funksionimi i këtyre produkteve që lejojnë karikimin e pajisjeve pa kabllo është shumë i thjeshtë për tu shpjeguar, por disi më i komplikuar për tu kuptuar. Protokolli Qi bazohet në induksioni i dy mbështjellësve që furnizojnë energji me një pajisje (marrës). Baza e karikimit të çdo produkti ka spiralin e transmetuesit brenda tij, i cili do të jetë përgjegjës për gjenerimin e një fushe magnetike për të induktuar rrymë alternative në pajisjen në fjalë.

Ekzistojnë dy mënyra për vendosjen e mbështjellësve: një pozicion fiks, në të cilin mbështjellësit janë të rreshtuar me njëri-tjetrin, kështu që pajisja do të ngarkohet vetëm në një pozicionin e përcaktuar. Nga ana tjetër, nuk është pozicionim i lirë, që përfshijnë elementë të tjerë magnetikë që i lejojnë më shumë liri pozicioni marrësit të energjisë, si në të riun Apple AirPower.

Kjo besohet të jetë teknologjia e përdorur nga AirPower, një bankën e të akuzuarve pa tela Apple, në të cilën mund të ngarkohen tre pajisje në të njëjtën kohë, një risi në karikimin induktiv. Disa drejtues të konsorciumit të tarifimit pa tel, të cilit i përket Apple, Ata pretendojnë se Apple do të kufizojë pajisjet e përputhshme me AirPower.

Nga ana tjetër, ata janë të sigurt se Big Apple do të ndajë teknologjinë e përdorur për të hartuar dhe bërë të mundur AirPower, në mënyrë që të sjellë shoqërinë më afër qasje e kudogjendur në karikimin pa tel.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Odalie dijo

  Ne do të duhet të shohim me çfarë çmimi del në shitje, unë nuk e bëj atë më pak se 200 € duke pasur parasysh çmimin që vlejnë bazat Qi të konkurrencës, të cilat janë në përputhje vetëm me një pajisje të vetme.

  Unë do t'ua rekomandoja këtë produkt vetëm njerëzve që kanë të tre pajisjet Apple. Me pak fjalë, me pajtueshmërinë e iPhone me karikimin pa tel, prodhuesit do të marrin bateritë dhe do të sjellin shumë baza të përputhshme dhe do të ketë modele më të volitshme për t'u shkelur.

  Sigurisht, më duket se animacionet që bën telefoni kur e vendos në bazën në të cilën mund të shohim nga ekrani kryesor sasinë e ngarkimit të secilës pajisje, ato do të aktivizohen vetëm me AirPower (baza Qi e Apple) . Në bazat e tjera, vetëm shiriti i baterisë do të shfaqet në ekran siç ka bërë deri më tani.

 2.   Isidro dijo

  Përshëndetje Odalie, mendoj se treguesi i baterisë për secilën pajisje do të shfaqet gjithsesi. E them këtë sepse mjafton të lidhësh pajisjet me iPhone në mënyrë që të shfaqen informacionet e tyre të baterisë, nëse janë kufje me Bluetooth, Apple Watch, etj.

  1.    Odalie dijo

   Mendoj se nuk i referohemi të njëjtit tregues të baterisë. Sigurisht që treguesi i baterisë del, dua të them një animacion i vogël që shfaqet vetëm kur vendoset në bazën Qi, në të cilën pajisja rrotullohet rreth ekranit të iPhone dhe vendoset si një njoftim i përhershëm.

   Pikërisht kësaj po ju referohesha dhe që mendoj se do të jetë ekskluzive për AirPower, pasi në videot që kanë dalë deri më tani ku iPhone të rinj vendosen në baza të përputhshme, megjithëse tregojnë treguesin e baterisë, nuk ka qenë shihet se animacioni.