Çfarë na mbulon garancia e Apple në iPhone?

Garancia e Apple

Kur blejmë një produkt të ri të Apple kemi një periudhë garancie ligjore prej dy vjetësh në të cilën mund të shtojmë edhe një vit nëse blejmë blerjen e Apple Care. Tjetra, ne do të detajojmë se çfarë përbëhet nga secila prej këtyre garancive dhe cili do të jetë çmimi i riparimeve në Shërbimi Teknik i Autorizuar më e zakonshme që mund të hasim.

Koncepte qartësuese

Para fillimit duhet të kemi parasysh se Garancia e Apple me ligj është dy vjet dhe në rast të ndonjë dëmtimi të pajisjes sonë ata do ta rregullojnë atë, por ne duhet të marrim parasysh vendin e blerjes. Me fjalë të tjera, është e zakonshme të gjesh pika të shitjes së këtyre produkteve ashtu siç mund t'i gjejmë në një Dyqan Apple, por që "na detyrojnë" të përdorim shërbimin e tyre teknik para se të kalojmë nëpër Apple.

Kjo pikë mund të na shkaktojë probleme të mëdha pasi që nëse ky shërbim teknik nuk është i autorizuar, automatikisht do të humbasim garancinë me Apple.

Nga ana tjetër ne kemi mundësinë për të blerë AppleCare , e cila do të na japë një vit më shumë garanci për produktin tonë. Ky shërbim, ndryshe nga sigurimet e tjera të ofruara nga pikat e tjera të shitjes, mund të blihet brenda 365 ditëve nga blerja.

Garanci në iPhone

Undshtë padyshim produkti më i shitur i Apple dhe për këtë arsye ai që bën më shumë vizita në Shërbimin Teknik. Ka shumë përdorues të iPhone që mendojnë se për shkak se kanë një garanci, çdo dëmtim i produktit të tyre mbulohet nga Apple dhe nuk është kështu. Dëmet më të zakonshme që ndodhin zakonisht janë thyerjet ose dëmtimi i ekranit dhe problemet e baterisë. Le të analizojmë këto dy raste:

Duke filluar nga Riparimet e ekranit të iPhoneDuhet të kemi parasysh se çdo problem i shkaktuar aksidentalisht nuk do të mbulohet nga garancia e Apple, kështu që do të na kushtojë para për ta rregulluar atë.

Tabela e mëposhtme tregon çmimet e ndryshimit të ekranit në secilin prej modeleve. Këto çmime zbatohen nëse keni nevojë të zëvendësoni ekranin për shkak të dëmtimit aksidental ose keqpërdorimit, nëse prishet gjatë periudhës së garancisë ose nëse ekrani pushon së funksionuari dhe iPhone nuk është nën garanci, domethënë, çdo dëmtim i ekranit, nuk mbulohet nga garancia.

Problemi i dytë më i zakonshëm në iPhone është bateri. Nëse kohëzgjatja e tij është shumë e shkurtër, më shumë se normale me pak përdorim, ne duhet të shkojmë në Apple Store më të afërt.

Në këtë rast, garancia mbulon kostot e zëvendësimit të baterisë, por kini kujdes, nuk do të jetë gjithmonë kështu. Siç është normale, para se të veprojnë, teknikët e Apple do të analizojnë iPhone-in tonë për të verifikuar që është një bateri e gabuar. Pasi të diagnostikohemi, duhet të marrim parasysh disa aspekte në mënyrë që garancia të mbulojë këtë zëvendësim.

Bateria duhet të ketë ndërmjet 80% dhe 100% të kapacitetit origjinal të ngarkesës në mënyrë që ndryshimi të jetë plotësisht falas.

Nëse jo, ne do të duhet të paguajmë një tarifë të shërbimit të baterisë jashtë garancisë, siç tregohet në tabelën më poshtë.

Më në fund, çdo riparim tjetër që na nevojitet në iPhone tonë si p.sh. dëmtimi i butonit të fillimit, dëmtimi i lëngut ose dëmtimi i aksesorit gjithmonë aksidentalisht, pavarësisht nëse është apo jo nën garanci, do të zbatohen tarifat e duhura. Këto norma janë të vështira për t'u vlerësuar deri në momentin që kryhet një analizë e pajisjes, por Apple vendos një tabelë çmimesh ku kostoja maksimale e një riparimi sipas modelit.

Nëse keni probleme me baterinë tuaj, ne ju ftojmë të lexoni artikullin vijues për t'u përpjekur t'i zgjidhni ato. Si të kalibroni baterinë e iPhone.

AppleCare

Siç thamë në fillim, Apple na ofron planin AppleCare për të qenë në gjendje zgjasni garancinë e pajisjes sonë vit pas viti. Me këtë garanci do të kemi mbuluar iPhone-in tonë, baterinë (për sa kohë që nuk është më pak se 80%) dhe aksesorët.

Çmimi i kësaj për një iPhone është 70 € në vit, një çmim që nëse e krahasojmë me koston e riparimeve, është shumë më i ulët dhe ne jemi të mbuluar për ndonjë dëm.

Jini shumë të kujdesshëm me përvetësimin e këtij plani në faqet e internetit të ndryshme nga ato zyrtare ose të autorizuara nga Apple, pasi ato mund të jenë më të lira, por gjatë regjistrimit të tyre janë totalisht false dhe nuk na shërbejnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  Mendoj se keni harruar të thoni se në Spanjë viti i parë i garancisë është direkt me Apple dhe viti i dytë është në dyqanin ku e keni blerë.

  Gjithashtu në seksionin AppleCare ju thoni "zgjasni garancinë vit pas viti" por mendoj se mund të jetë konfuze. Ju mund të blini AppleCare vetëm një herë dhe ju mbulon për një total prej dy vitesh nga koha kur blini telefonin. Dhe "ne jemi të mbuluar për ndonjë dëm" nuk është i vërtetë as, pasi AppleCare nuk do të mbulojë dëmet aksidentale (përveç AppleCare + që nuk shitet në Spanjë).

  1.    anonim dijo

   Nëna e Zotit çfarë katastrofe artikulli.

   Jo, nuk është me të vërtetë si që Jose, garancia dy-vjeçare sipas ligjit, duhet të menaxhohet në PIKN E SHITJES, por molla shmang sherr, pasi që riparimi në vitin e parë do të paguhet nga (Apple ) ju kurseni kohë dhe shqetësime për klientët. Nëse për shembull bleni terminalin në një zonë të madhe, dy vitet DUHET të menaxhohen nga ajo zonë e madhe, do ta çojë atë te një shërbim teknik i autorizuar ose te Apple. dhe fatura do të paguhet, nëse është viti i parë Apple nëse është i dyti Pika e shitjes. duke qenë viti i parë që Apple duhet të paguajë për riparimin, sepse ata e riparojnë atë dhe problemet e lamtumirës dhe më pak kohë të humbur për klientët.

   http://civil.udg.es/normacivil/estatal/contract/L23-03.htm

   këtu keni ligjin e garancisë, duhet ta lexoni, sidomos pika 9

   Neni 9. Afatet.

   1. Shitësi është përgjegjës për çdo mungesë konformiteti që shfaqet brenda një periudhe prej dy vjetësh nga dorëzimi. Në mallrat e dorës së dytë, shitësi dhe konsumatori mund të bien dakord për një periudhë më të shkurtër, e cila mund të mos jetë më pak se një vit nga dorëzimi.

   Siç mund ta shihni, SHITësi nuk thotë asgjë për prodhuesin ...

   Bateria duhet të ketë midis 80% dhe 100% të kapacitetit të saj origjinal të karikimit që ndryshimi të jetë plotësisht i lirë.

   JAAAA, në asnjë mënyrë, diapazoni i funksionimit të baterisë së iphone është nga 100% në 80% (siç më shpjeguan teknikët kur kisha një problem me baterinë time, 90% bateri në rregull, nëse është brenda atyre kufijve Ata nuk do të ndryshojnë sepse është brenda parametrave të përdorimit

   Seksioni i kujdesit ndaj mollës .. thënë mirë nga Jose, Vit pas viti? Ato ju lejojnë vetëm ta zgjasni 1 herë, për të mbuluar garancinë dy-vjeçare në Apple në vend se në pikën e shitjes.

   siç ka thënë jose shumë mirë, i mbuluar nga çdo defekt prodhues, dëmet mbulohen vetëm nga kujdesi për mollët + se në Spanjë nuk ka asnjë sigurues që guxon ...

 2.   khurt dijo

  Me AppleCare dhe në vitin e parë të garancisë, nëse bateria bie nën 80%, ajo do të zëvendësohet direkt. Kaloj iPhone 6s dhe kaloj pa probleme. Por duhet të jetë nën 80%

 3.   Felipe dijo

  Unë kam një iPhone X dhe sistemi është i keq, i ngadaltë, ndonjëherë veprimi i bllokimit nuk funksionon, por nëse njeh shtypjen e butonit pasi që nëse aktivizoj SOS-in e njeh atë, unë gjithashtu kam probleme me aplikacione të tilla si whatsapp, messenger. Kur dua të bëj një telefonatë me video, ajo nuk do të më lejojë, unë e kam provuar tashmë me iPhone-ët e tjerë dhe nëse funksionon, problemi ndodh vetëm në X, a e di dikush nëse garancia i sheh ato detaje?