Tim Cook: "e vetmja mënyrë për të ecur përpara është të ecim përpara së bashku"

Tim Cook: "e vetmja mënyrë për të ecur përpara është të ecim përpara së bashku"

Që nga orët e para të së martës së kaluar, lajmet politike, ekonomike dhe sociale janë ndryshuar disi. Manjati i biznesit Donald Trump mundi një Hillary Clinton në zgjedhje që kujtoi, mbase shumë, të kaluarën dhe do të bëhet presidenti i ardhshëm i vendit më të fuqishëm në botë, Shtetet e Bashkuara.

Nga momenti kur Presidenti i zgjedhur Donald Trump merr detyrën në shkallët e Kapitolit (diçka që do të ndodhë për më pak se dy muaj), shumë gjëra do të fillojnë të ndryshojnë dhe ka shumë që shprehin shqetësimin e tyre për këtë, Midis tyre, Tim Cook, i cili u ka dërguar një email të gjithë punonjësve të tij me një mesazh të qartë: unitet.

Tim Cook vë bast për unitetin si mënyra më e mirë përpara

Ardhja e Donald Trump në zyrën ovale të Shtëpisë së Bardhë nuk duket se i pëlqen askujt, as në të majtë dhe as në të djathtë, por ai ka fituar zgjedhjet dhe do të bëhen. Rezultati, në të cilin kandidati demokrat ka marrë një numër më të madh votash sesa fituesi, ka qenë shumë afër, duke lënë një thellësisht e ndarë shoqërinë amerikane midis mbështetësve dhe keqbërësve të manjatit. Por, pavarësisht nga rezultati zgjedhor, dhe kujt i shkoi vota individuale e secilit person, është koha të shohim të ardhmen dhe të vazhdojmë të ecim përpara në mënyrën më të mirë të mundshme, së bashku.

Kjo të paktën është ajo që CEO i Apple Tim Cook mendon, i cili më pak se dyzet e tetë orë pasi rezultatet e zgjedhjeve ishin të njohur, u ka dërguar një letër me email të gjithë punonjësve të tij duke i inkurajuar ata të vazhdo të ecësh përpara së bashku duke lënë pas dallimet sepse kjo është "mënyra e vetme për të ecur përpara".

Në letrën e tij, duke u mbështetur në një citim emocionues nga Martin Luther King, Jr, Tim Cook kujtoi atë Qëllimet dhe filozofia e Apple nuk kanë ndryshuar, që kompania do të vazhdojë të prodhojë produkte që lidhin njerëzit dhe përmirësojnë jetën e tyre dhe se Apple është një kompani "e hapur për të gjithë […] Pavarësisht se si duken, nga vijnë, si e duan njëri-tjetrin ose çfarë u pëlqen ».

Por nuk duhet ta harrojmë atë ka diçka që bashkon Apple me Donald Trump, interesin për një reformë tatimore që manjati ka premtuar dhe se ai do të lejojë kompaninë të riatdhesojë paratë që ka jashtë në Shtetet e Bashkuara nën një normë tatimore prej 10% në vend të 35% aktual.

Fjalët e Tim Cook

Këto janë fjalët që Tim Cook u ka drejtuar të gjithë punonjësve të tij:

Ekipi,

Sot kam dëgjuar nga shumë prej jush për zgjedhjet presidenciale. Në një garë politike në të cilën kandidatët ishin kaq të ndryshëm dhe secili mori një numër të ngjashëm votash popullore, është e pashmangshme që rezultati të lërë shumë prej jush me ndjenja të forta.

Ne kemi një ekip shumë të larmishëm të punonjësve, duke përfshirë mbështetës për secilin nga kandidatët. Pavarësisht nga kandidati që secili prej nesh mbështetet si individ, e vetmja mënyrë përpara është të ecim përpara së bashku. Më kujtohet diçka që Dr. Martin Luther King, Jr tha 50 vjet më parë: “Nëse nuk mund të fluturosh, vrapo. Nëse nuk mund të vraponi, atëherë ecni. Nëse nuk mund të ecësh, atëherë zvarritesh, por çfarëdo që të bësh, duhet të vazhdosh të lëvizësh ". Kjo këshillë është e përjetshme dhe një kujtesë se ne thjesht po bëjmë punë të shkëlqyera dhe po e bëjmë botën më të mirë duke ecur përpara.

Ndërsa sot ka një debat në lidhje me pasiguritë përpara, mund të jeni të sigurt se Ylli i Veriut i Apple nuk ka ndryshuar. Produktet tona lidhin njerëzit kudo, dhe sigurojnë mjetet që klientët tanë të bëjnë gjëra të mëdha për të përmirësuar jetën e tyre dhe botën në përgjithësi. Kompania jonë është e hapur për të gjithë dhe shumëllojshmëria e ekipit tonë këtu në Shtetet e Bashkuara dhe në të gjithë botën festohet - pavarësisht se si duken, nga vijnë, si e duan njëri-tjetrin ose çfarë u pëlqen.

Unë gjithmonë e kam parë Apple si një familje të madhe dhe ju inkurajoj që të kontaktoni bashkëpunëtorët tuaj nëse ata ndjehen të shqetësuar.

Le të ecim përpara së bashku!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.