Tim Cook thotë se Apple nuk bëri asgjë të gabuar në Irlandë dhe se të gjitha janë "mbeturina politike"

Tim Cook

Më parë gjatë javës, Apple u godit nga një vendim i Komisionit Evropian për të të paguajë shumën prej 13 miliardë eurosh si taksë mbrapa Irlandës. Apple menjëherë hodhi poshtë çdo keqbërje dhe tashmë është thënë që qeveria irlandeze do të apelojë. CEO i Apple Tim Cook vazhdoi këtë tirada në shtypin Irlandez sot, me një kolonë në gazetën The Independent dhe një intervistë në radio në Rare.

Cook thotë se niveli efektiv i taksës (0,005%) i raportuar nga Komisioni është i rremë dhe gjithashtu e klasifikoi atë si "mbeturina politike". Ai thotë se Apple në të vërtetë ka paguar $ 400 milion Euro në Irlandë të njëjtin vit dhe beson se ishte kontribuuesi më i madh në vend atë vit.

Cook thotë se Apple të vazhdojë planet e saj të zgjerimit në Irlandë, si zakonisht, duke përfshirë ndërtimin e një qendre të re të dhënash shumë shpejt, pavarësisht nga polemikat mbi taksat. Besohet se të dyja Apple si Irlanda do të ketë sukses në apel. Ai thotë se "askush nuk bëri asgjë keq këtu dhe ne duhet të jemi të bashkuar". Cook thotë se Apple shquhet për pagimin e taksës së Irlandës prej 12,5% dhe kompania nuk ka pasur kurrë një trajtim të veçantë për zvogëlimin e këtyre.

"Nuk ka zvogëluar asnjë jota, ne jemi plotësisht të përkushtuar ndaj Irlandës. Ne e konsiderojmë ekipin të klasit botëror. Ata e bëjnë këtë lloj pune të pabesueshme për Apple dhe ne po shkojmë përpara me investime të planifikuara, "tha ai.

Zyrtarët e qeverisë irlandeze janë mbyllur në një betejë të brendshme nëse duhet të luftojnë BE-në në gjykatë apo jo. Disa anëtarë të qeverisë së koalicionit irlandez besojnë se duhet pranoni 13 milion € si një injeksion i parave të gatshme në fondet publike.

Cook vazhdoi të kërkojë reformën e taksave në të gjithë botën, por thotë se çdo ndryshim nuk duhet të ndodhë në mënyrë retroaktive, pasi Komisioni Evropian po përpiqet të veprojë. Qeveria Irlandeze takohet përsëri të Premten për të diskutuar lëvizjen e tij të ardhshme në lidhje me çështjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.