Tim Cook: "realiteti i shtuar duhet të inkurajojë kontaktin njerëzor"

kuzhinier tim

Realiteti i shtuar ose realiteti virtual (megjithëse jo me koncepte të ngjashme) shpesh shihet si një zëvendësues për botën reale, një teknologji që lehtëson nivele pothuajse absolute të zhytjes në botë imagjinare të arritshme vetëm përmes imagjinatës sonë. Ky vizion mund të nënkuptojë një distancim të qenieve njerëzore nga njëri-tjetri, domethënë, një izolim më të madh individual dhe zvogëlimin dhe madje humbjen e diçkaje kaq thelbësore për njerëzimin si kontakti njerëzor.

Sidoqoftë, realiteti i shtuar mund të ketë aplikacione që shkojnë përtej argëtimit dhe fantazisë së pastër. Të zbatuara, për shembull, në sektorin mjekësor, përparimet mund të jenë të mëdha. Por gjithashtu brenda sektorit të kohës së lirë mund, dhe duhet, inkurajojnë atë kontakt njerëzor që përmendëm më parë. Dhe kjo është pikërisht ajo që mendon CEO i Apple Tim Cook.

Cook, një pamje më e gjerë e realitetit të shtuar

Realiteti virtual nuk është diçka e re, në fakt, si adoleshent, kishte tashmë syze kartoni me dy ngjyra, të cilat ju lejonin të vëzhgoni imazhe dhe video në tre dimensione. Sidoqoftë, realiteti virtual është shumë më tepër se kaq, është një përvojë e plotë zhytjeje që ngjall gjithnjë e më shumë interes nga kompanitë e teknologjisë. Për më tepër, aplikacionet e tij mund të jenë shumë të larmishme, që nga pajisjet si smartphone, tablet, kompjuter, televizorë, syze, veshje, veshje, etj, te sektorë të ndryshëm si mjekësia, arsimi apo koha e lirë.

Nga gjithçka dihet që në Interesi i Apple për realitetin e shtuar (AR) ka qenë në rritje në kohët e fundit. Vetë CEO i Apple Tim Cook ka folur në shumë raste për realitetin e shtuar, duke nënkuptuar kështu jo vetëm interesin e kompanisë për të, por gjithashtu që ajo tashmë mund të jetë duke punuar në këtë fushë. Sidoqoftë, siç është tashmë historike në kompani, Apple përpiqet të qëndrojë një hap përpara dhe ka një vizion tjetër dhe premtues se si duhet të duket realiteti i shtuara.

Në një të re intervistë dhënë BuzzFeed News, Tim Cook ka lënë të kuptohet se çfarë do të përqendrohet Apple në përkushtimin e saj për realitetin e shtuar, duke sugjeruar që duhet të inkurajojë, jo të zëvendësojë, kontaktin njerëzor.

Realiteti i shtuar do të marrë ca kohë për tu rregulluar, por mendoj se është i thellë. Ne mund të ... kemi një bisedë më produktive, nëse të dy kemi një përvojë AR duke qenë këtu, apo jo? Dhe prandaj mendoj se gjëra të tilla janë më të mira kur përfshihen pa u bërë pengesë për bisedën tonë. … Ju dëshironi që teknologjia të amplifikohet, të mos jetë pengesë.

Apple vë bast për realitetin e shtuar

Sipas Cook, "nuk ka asnjë zëvendësim" për ndërveprimin njerëzor. Kështu, duket se Apple po përqendrohet më shumë në eksplorimin e mundësive të realitetit të shtuar sesa përvojat e realitetit virtual. Në fakt, në intervistë, Cook thotë se ndërsa realiteti virtual "ka disa zbatime interesante", ai nuk mendon se është një "teknologji aq e gjerë sa realiteti i shtuar".

Në muajt e fundit, Cook ka bërë komente të ndryshme në të njëjtën linjë. Korrikun e kaluar, CEO deklaroi se Cook tha se Apple ishte "në krye të realitetit të shtuar në planin afatgjatë" dhe kjo kompania do të vazhdojë të investojë shumë në të. Për Cook, dhe si shtesë për Apple, realiteti i shtuar "mund të jetë i madh".

Në shtator, duke folur për realitetin e shtuar dhe realitetin virtual, Cook pretendoi të besonte se AR "është më e madhja nga të dy", pasi lejon njerëzit të "jenë shumë të pranishëm".

Mbjellja e tokës

Me sa duket, kompania Cupertino tashmë ka një ekip pune që heton në fushat e realitetit virtual dhe realitetit të shtuar. Disa raporte tregojnë se Apple tashmë do të kishte disa prototipa të kufjeve të realitetit virtual. Dhe deklaratat e Cook konfirmojnë interesin e kompanisë për këtë teknologji. E gjithë kjo pa harruar blerjet e fundit në lidhje me RA si p.sh. blerja e Metaio, ndër të tjera.

airpods

Nga BuzzFeed ata tregojnë se Hardueri aktual i Apple tani mund të jetë pjesë e një "ekosistemi AR" të ardhshëm, si iPhone 7 Plus dhe kamera e tij me lente të dyfishtë, Apple Watch me GPS, ose AirPods, të pajisur me akselerometër të dyfishtë, sensorë optikë, mikrofona dhe antenë.

A po i hap Apple rruga një ekosistemi të vërtetë realiteti të shtuar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.