GeForce TANI sjell lojërat më të mira për PC në iPad, iPhone dhe Mac tuaj

Ne testuam shërbimin e lojërave cloud NVIDIA GeForce NOW, me të cilin ju do të jeni në gjendje të luani lojëra kompjuterike në Mac, iPhone ose iPad tuaj me të vetmen kërkesë për të pasur një lidhje të mirë interneti.

GeForce TANI, lojërat tuaja në re

Platformat e lojërave në renë kompjuterike po ndryshojnë tregun e lojërave video. Të jesh në gjendje të shijosh lojërat më të mira për PC ose video konsolë pa pasur nevojë të investoni shumë para në harduer që do të vjetërohen në një kohë të shkurtër Është një ide që po bindin gjithnjë e më shumë njerëz, së cilës i duhet shtuar edhe përparësia e madhe e të luajturit kudo apo në çdo pajisje. A e imagjinonit të mund të luanit në Mac tuaj? Apo shijoni lojën tuaj të preferuar për PC në iPhone ndërsa shijoni pushimet tuaja? Kjo tashmë është e mundur falë këtyre shërbimeve.

GeForce TANI i NVIDIA ndryshon nga platformat e tjera në disa mënyra që e lënë atë, për mendimin tim, shumë përpara rivalëve të saj. E para prej tyre është se është e vetmja që ju lejon të luani me të njëjtën cilësi që do të luanit në një kompjuter të nivelit të lartë të lojrave. me gjurmimin e rrezeve dhe NVIDIA DLSS në lojërat e mbështetura, sikur të kishit një kompjuter me një kartë grafike GeForce RTX. E dyta është se nuk do të duhet të paguani dy herë për të njëjtën lojë, pasi platforma e tyre lidhet me dyqanet kryesore të lojërave video, si Steam, EPIC Games dhe Ubisoft. Tani për tani ka më shumë se 1300 referenca, shumë prej tyre falas, dhe lojëra të reja përfshihen çdo muaj (këtë muaj shkurt ai shton 30 lojëra të reja në katalogun e tij).

 

Platforma ka tre lloje abonimesh, duke përfshirë një falas që është perfekt për ta provuar dhe për të marrë një ide se si funksionon. Abonimi prioritar tashmë ju jep akses në lojëra me cilësi 1080p 60fps dhe xhevahir në kurorë, abonimi RTX 3080 ju ofron të gjithë potencialin e madh të kartës grafike me të njëjtin emër për të shijuar lojërat në cilësinë maksimale. Cfare te nevojitet? Epo, përveç pajisjes tuaj (Mac, iPhone, iPad) ju nevojitet një lidhje e mirë interneti, me vonesë të ulët (<80ms megjithëse rekomandohet <40ms) dhe një telekomandë ose tastierë dhe maus.

Aplikacioni ose aplikacioni në ueb, nuk ka rëndësi

Mënyra se si ne aksesojmë platformën do të varet nga pajisja jonë. Për kompjuterët Mac ne kemi aplikacionin tonë që ne mund të shkarkojmë të kuqe në faqen e internetit GeForce TANI (lidhje). Nëse duam ta përdorim në iPhone ose iPad, kufizimet e Apple për momentin nuk e lejojnë atë të ketë aplikacionin e vet, por nuk ka asnjë problem sepse ne mund ta instalojmë atë sikur të ishte një aplikacion Web dhe ne nuk do ta vërejmë ndryshimin. Vetë faqja zyrtare e internetit na tregon se si ta bëjmë atë në kjo lidhje.

Shfletimi përmes aplikacionit ose aplikacionit në ueb është identik, përshtatet me ekranin e pajisjes që përdorni dhe ju jep akses në të gjithë katalogun e gjerë të lojërave të përfshira në shërbim. Fillimisht do të mund të shihni lojërat që i keni lidhur tashmë në llogarinë tuaj, "Biblioteka ime", por ju gjithashtu mund të përdorni një shumëllojshmëri të gjerë lojërash falas, si Fortnite dhe Apex. Dëshironi të luani Fortnite në iPad ose iPhone tuaj? Epo, për momentin është ende në Beta, por së shpejti do të jetë i disponueshëm për të gjithë në GeForce TANI.

Për të shtuar lojëra në bibliotekën tuaj, duhet t'i blini ato në një nga dyqanet online që përfshihen: Stream, EPIC Games, Ubisoft, GOG, etj. Të gjitha lojërat që keni blerë tashmë në këto dyqane dixhitale mund të luhen në GeForce TANI, nuk do t'ju duhet të paguani më për to, diçka që e veçon këtë platformë të lojërave cloud nga pjesa tjetër.

Në rastin e iPhone ose iPad nuk ka asnjë aplikacion që mund të shkarkohet nga App Store. Kufizimet e Apple, për momentin, nuk e lejojnë këtë lloj aplikacioni, dhe derisa Cupertino të mos dëshirojë të bastojë seriozisht në transmetimin e lojërave në pajisjet e tyre, ne do të duhet të kënaqemi me përdorimin e aplikacioneve në internet. As nuk është një problem i madh, sepse procesi i krijimit të aplikacionit në internet është i thjeshtë dhe duhet bërë herën e parë, atëherë nuk do të vini re më që nuk është një aplikacion i vërtetë. Navigimi dhe opsionet janë të njëjta, dhe ju kënaqeni me të njëjtën gjë, gjë që në fund është ajo që ka vërtet rëndësi.

Lojëra me GeForce TANI

Të qenit në gjendje të shijoni lojërat më të mira të PC në Mac tuaj kudo është një realitet dhe përvoja nuk mund të ishte më e mirë. Kush e dinte, iMac im 5K 2017 është i përsosur për të luajtur Cyberpunk 2077? dhe të gjitha pa zënë hapësirë ​​në hard diskun tim, pa çmendur fansat dhe me performancë sensacionale duke përdorur abonimin RTX 3080 në 1440p. Dhe është se kur luani përmes internetit, elementi diferencial është lloji i lidhjes që keni, hardueri juaj nuk ka pak rëndësi. Në rastin e iMac-ut, unë kam një lidhje ethernet me shpejtësi shkarkimi 300 MB dhe një vonesë prej rreth 20 ms.

Një nga dyshimet që kisha kur fillova të testoja GeForce TANI ishte performanca e tij kur e përdorni në transportueshmëri. Unë kam përdorur Stadia për një kohë, duke përfshirë Xbox Cloud Gaming në Beta, dhe përvoja nuk ishte aspak e kënaqshme kur nuk luaja në desktopin tim. Epo, e vërteta është se Xbox që nuk luante në iMac-in tim më bindi. Testet në MacBook Pro ishin më se të kënaqshme, megjithëse për të arritur cilësinë më të lartë më duhej të kufizoja veten në lojëra në zona me mbulim të mirë WiFi në shtëpi. E njëjta gjë në iPad dhe iPhone. Megjithatë, në zona të tjera ku sinjali nuk është aq i fortë, ndonjëherë merrja mesazhe se nuk do të mund të përdorja cilësinë më të mirë të mundshme, diçka që nuk e prishte as përvojën e lojës. GeForce TANI përdor teknika të rritjes së shkallës që në fakt arrijnë rezultate shumë të mira dhe ju lejojnë të luani në kushte shumë të mira.

Vetë ekrani i pajisjes është një faktor përcaktues në varësi të lojës që dëshironi të shijoni. Është një gëzim i vërtetë të jesh në gjendje të provosh Cyberpunk në iPhone, por padyshim që nuk rekomandohet të shijosh vërtet gjithçka që ofron loja. Por fakti i thjeshtë i të qenit në gjendje ta luani atë larg nga kompjuteri juaj kryesor tashmë më duket i pabesueshëm. Lojëra të tjera si Fortnite mund të shijohen shumë mirë në një ekran si iPhone 13 Pro Max. Po me te vertete, për të shijuar lojërat është më se e këshillueshme të përdorni kontrolle kontrolli, gjë që nuk është problem falë përputhshmërisë së pajisjeve tona me kontrollet e PS4, PS5 dhe Xbox. Kontrollues të tjerë si Razer Kishi për iPhone ose tastierë dhe maus për Mac-in tuaj janë gjithashtu opsione të shkëlqyera.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.