Gjashtë persona të arrestuar në Çikago për vjedhje nga disa dyqane të Apple

vjedhje e lëvizshme

Para fillimit të iCloud dhe mbrojtjes që lejon pajisjet e lidhura me një llogari të bllokohen plotësisht, vjedhjet e iPhone ishin rendi i ditës. Por ardhja e iCloud dhe mundësia e bllokimit të plotë të terminalit në rast vjedhjeje ose humbjeje, i detyroi miqtë nga jashtë të ndryshonin metodën e tyre të punës. Prej disa kohësh, ajo që është bërë e famshme në mes të hajdutëve është të shkoni direkt te burimi, domethënë te Apple Stores. Disa muaj më parë ju thamë në lidhje me rastin e disa hajdutëve të cilët, të veshur me bluzën zyrtare të punonjësve të dyqanit, hynë në magazinën e dyqanit dhe morën një numër të madh pajisjesh. Para se të arrestohej ata kishin kapur plaçkë me vlerë 66.000 dollarë.

Me këtë rast, policia e Çikagos ka arrestuar gjashtë individë të akuzuar për grabitjen e disa dyqaneve të Apple dhe janë akuzuar se i përkasin një organizate kriminale. Sipas autoriteteve, banorët e Nju Jorkut udhëtuan në pjesë të ndryshme të vendit, morën me qira një automjet dhe të angazhuar në blerje mashtruese duke përdorur karta krediti të vjedhura duke përdorur leje identifikimi të falsifikuara në mënyrë që ata të mund të blinin lirshëm në çdo institucion, por më të përdorurat ishin dyqanet e Apple.

Sipas policisë së Çikagos, mbikëqyrja u rrit në Deer Park Apple Store ku ata ishin parë rregullisht javët e fundit. Gjashtë personat e arrestuar bëri blerje midis të mërkurës dhe të dielës, para se të arrestohej, me vlerë $ 10.000. Aktualisht vetëm dy prej tyre janë në burg pa mundësinë e lirimit me kusht, ndërsa katër anëtarët e tjerë kanë qenë në gjendje të largohen derisa të zhvillohet gjyqi, duke paguar një kusht të madh që garanton kthimin e tyre në gjyq.

Por nëse shohim grabitjet që kanë pësuar dyqanet e Apple, ajo që tërheq më shumë vëmendjen është ajo e një individi i cili bëri blerje në Apple Stores në Florida për 309.000 dollarë duke përdorur një kartë krediti nga një llogari bankare që ishte mbyllur më parë. Duket se funksionimi i bankave në Shtetet e Bashkuara nuk ka asnjë lidhje me vendet e tjera, sepse këtu, për shembull, është e pamundur të paguash me një kartë debiti nëse në atë moment nuk ka një euro në llogari dhe më pak se $ 309.000 në disa blerje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Iō Rōċą dijo

  dhe një foto të një Samsung?
  çfarë idiotësie