Si të gjeni makinën tonë të parkuar me iOS 10 Maps

Hartat IOS 10 dhe "Buddy, Ku është makina ime?"Një shembull i përsosur i atyre detajeve të vogla që e bëjnë iOS 10 një përvojë edhe më të mirë është aftësia për të mos harroni se ku e kemi parkuar makinën tonë. Gshtë zhdukur detyra e drejtimit të rrugës manualisht ose lëshimi i një aplikacioni të palës së tretë; hartat do të bëjë të gjithë punën për ne. Logjikisht, për të respektuar privatësinë tonë, ne mund ta çaktivizojmë opsionin, por nuk lëndon kurrë të dimë se ku kemi parkuar në mënyrë që të mos shfaqemi në një imazh si ai në krye të këtij postimi.

La opsioni është aktivizuar si parazgjedhje dhe ne mund ta shohim / çaktivizojmë atë nga Cilësimet / Hartat si «Shfaq makinën e parkuar». Nëse e lëmë ashtu siç është, gjithçka do të funksionojë automatikisht: posa të largohemi nga makina, do të shtohet një shënues, por ne gjithashtu mund të bëjmë më shumë gjëra për t'u siguruar që do të dimë se si ta gjejmë makinën tonë kur të kërkojmë përsëri.

Hartat e makinave të parkuara iOS 10

Picture: Tech Insider

Hartat do të na dërgojnë një njoftim kur të parkojmë makinën

Kur parkoni makinën ne do të marrim një njoftim Harta që do të na njoftojë se aplikacioni ka lënë një shënues në zonë. Nëse prekim njoftimin, mund të shtojmë shënime dhe fotografi, në rast se duam të bëjmë Google Street View ndërsa presim që Apple të shtojë diçka të ngjashme. Nëse shënuesi nuk është shtuar shumë saktësisht, do të ketë gjithashtu një mundësi që do të na lejojë të ndryshojmë pozicionin e tij.

Kur të kthehemi, do të na duhet të përdorim vetëm opsionet e kërkimit duke rrëshqitur lart dhe Do të shohim "Makinë të parkuar", ku mund të shkojmë si çdo kërkim tjetër i bërë në Maps, përfshirë edhe sa larg është.

Isshtë e qartë se ky funksion nuk do të jetë shumë i dobishëm për ata prej nesh që nuk e marrim makinën shumë ose për ata që e përdorin gjithmonë atë për të shkuar në të njëjtat vende, por do të jetë i dobishëm kur shkojmë në një vend të pazakontë. Deri më tani, unë isha duke përdorur një rrjedhë pune, por iOS 10 Maps do të bëjë të gjithë punën për mua.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jos dijo

  Por a keni nevojë për carplay ose Bluetooth në makinë?

  1.    Norbert addams dijo

   CarPlay sigurisht që jo, por Bluetooth më jep që po, mendoj se telefoni e njeh që ju keni parkuar kur pa duar shkëputet nga telefoni.

 2.   Andy dijo

  Kjo pajisje është Google Tani për një kohë të gjatë.

  1.    John dijo

   Unë e festoj atë

 3.   Philip Jara dijo

  Provova navigimin Maps dhe në detajin e parë ajo ra: Unë nuk u ktheva atje ku më tha dhe në vend që të korrigjoja itinerarin ajo thjesht nuk bëri asgjë dhe vazhdoi sikur po ecte atje ku tregonte. E keqja

 4.   Manu dijo

  Çfarë defektesh ka iOS 10. Duhen shumë për tu zhbllokuar me prekje. Në njoftimet ka një mesazh në portofol dhe klikoj në të majtë dhe mundësinë për të fshirë dhe mos fshirë. Flokët shumë. Një tjetër botch

  1.    mitoba dijo

   Ti çun xhaxhain

 5.   Cesar Fragueiro dijo

  Makina e parkuar pranë meje nuk ka punuar akoma

 6.   Diego dijo

  Unë kam provuar gjithçka ... dhe ai kurrë nuk më ka dërguar një njoftim duke thënë se kam parkuar ... Unë kam një radio me Bluetooth por nuk bën asgjë ... shumë keq ... dhe nëse dikush mund të më shpjegojë se si ta bëj ikonat shfaqen për të kërkuar restorante dhe gjëra të tjera… Përshëndetje nga Kili