Të gjitha në lidhje me veçoritë e reja në iOS 15: Shënime, Kujtesa dhe Tingulli i Sfondit

iOS 15 është një lajm i vërtetë dhe i vërtetë i lajmeve. Nëse keni menduar se tashmë i keni ditur të gjitha, e keni shumë gabim, në iPhone aktualidad ne vazhdojmë të punojmë me iOS 15 dhe iPadOS 15 në të gjitha pajisjet tona, në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga iPhone dhe iPad tuaj.

Ne ju tregojmë në thellësi të gjitha funksionet e reja të Shënimeve dhe Kujtesave në iOS 15, si dhe opsionin e ri Tinguj të Sfondit që do ta bëjë jetën tuaj më të lehtë. Zbuloni me ne nga se përbëhen të gjitha këto veçori dhe si mund t'i përdorni ato për t'u dukur si një profesionist i vërtetë me iPhone dhe iPad tuaj.

Të gjitha lajmet në lidhje me Shënimet në iOS 15

Aplikacioni Notes ka qenë një nga përfituesit më të mëdhenj të iOS 15, pavarësisht faktit se rinovimi në nivelin e projektimit ka qenë minimal.

Si të citoni përdoruesit

Funksionaliteti i parë është të citosh përdoruesit. Për ta bërë këtë, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të ndajmë shënimin me të drejtat e modifikimit, Për ta bërë këtë, ne thjesht klikojmë në ikonën në këndin e sipërm të djathtë dhe shtojmë një përdorues iOS ose iPadOS 15 në aplikacionin Notes.

 • Ju mund të konsultoni historinë e ndryshimeve të Shënimeve duke klikuar në ikonën (…).

Pasi të jetë brenda shënimit, ne mund ta citojmë atë në mënyrën më të shpejtë dhe më të lehtë, thjesht përdorni "@" siç bëni zakonisht në WhatsApp ose Twitter dhe përdoruesi do t'ju shtojë me një animacion shumë kurioz dhe një ton ngjyrash që do t'ju lejojë ta dalloni atë.

Si të shtoni etiketa

Sa herë që përdorim shenjën e paundit "#" dhe shkruajmë një fjalë atëherë pa asnjë hapësirë, një etiketë do të krijohet automatikisht, siç ndodh për shembull në Twitter. Këto etiketa do të menaxhohen automatikisht dhe do të na lejojnë të identifikojmë shpejt temën e një shënimi. Kështu, kur jemi në fillim të shënimeve do të kemi qasje në etiketat e shpejta dhe kur shtypim, do të na tregojë vetëm shënimet që korrespondojnë me një temë të caktuar.

Dosje të shënimeve të zgjuara

Në të njëjtën mënyrë, me ndihmën e etiketave që ne kemi krijuar dhe duke përfituar nga përdoruesit që kemi qenë në gjendje t'i shtojmë shënimit, Do të na lejohet të krijojmë dosje të zgjuara duke klikuar në ikonën në pjesën e poshtme të majtë. Nëse zgjedhim dosjen smart do të na duhet të tregojmë një emër si dhe etiketat që dosja do të mblidhet në mënyrë që të kemi qasje të shpejtë në to. Kjo teknologji do të përfitojë plotësisht nga sistemi Neural Engine i Apple dhe do ta bëjë jetën tonë më të lehtë në të gjithë aplikacionin Notes.

Të gjitha lajmet e Reminders në iOS 15

Isshtë radha e Reminders, një aplikacion tjetër që është modifikuar gjerësisht për të ofruar shumë më tepër funksionalitete me ardhjen e iOS 15.

Si të shtoni etiketa në Kujtesa

Në të njëjtën mënyrë si në Shënimet, ne do të jemi në gjendje të caktojmë etiketa në kujtesat tona, ose duke përdorur bllokun në tastierë, ose drejtpërdrejt duke shtypur ikonën «#» në listën e funksioneve të shpejta që shfaqet menjëherë mbi tastierën iOS kur po shkruajmë ose zhvillojmë një kujtesë të re.

Si t'i caktoni një kujtesë një personi

Në këtë rast, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të ndajmë shënimin me të drejtat e modifikimit, pasi ta bëjmë këtë, ne do të jemi në gjendje të hyjmë në një funksionalitet shumë interesant, që është të caktojmë drejtpërdrejt përkujtesa për një përdorues të veçantë. Në listën e funksioneve të kujtesave të shpejta ne shohim ikonën e një kontakti, kur e shtypim atë, përdoruesit e përfshirë në kujtesën e përmendur do të shfaqen dhe na mbetet vetëm të klikojmë mbi të.

Në këtë rast, përdoruesi do të marrë një kujtesë dhe fotografia e tij e Apple ID do të shfaqet pranë kujtesës specifike për të treguar se është një detyrë e përdoruesit në pritje. Në parim, do të jetë përdoruesi specifik ai që duhet ta plotësojë atë, përveç nëse ndonjë nga administratorët vendos të modifikojë atë.

Lista e kujtuesve të zgjuar

Duke përfituar edhe një herë nga etiketat për të cilat folëm më parë, ne gjithashtu mund të krijojmë lista të mençura përkujtuese, për këtë ne thjesht krijojmë një listë të re dhe ne zgjedhim opsionin e "Shndërrohuni në listën e zgjuar" nën emrin e listës. Ne do të shohim një listë të etiketave që kemi shtuar më parë dhe lista e zgjuar do të krijohet automatikisht, duke përfituar nga teknologjia Neural Engine e iOS 15.

Tingujt e sfondit, një veçori interesante

Tingulli i sfondit është një aftësi e re që iOS 15 është vendosur në seksionin Accessibility dhe që do të na lejojë të shtojmë një tingull të përhershëm në sfond që, në varësi të rrethanave, do të ndihmojë njerëz të caktuar të përqendrohen ose të pushojnë gjatë kryerjes së detyrave të përditshme me iPad ose iPhone.

Si të ndizni tingullin në sfond

Aktivizimi i tingullit të sfondit është shumë i lehtë, për këtë ju duhet të ndiqni rrugën e mëposhtme: Cilësimet> Aksesibiliteti> Audio / Visual> Tingujt e sfondit.

Brenda do të gjejmë mundësinë e aktivizimit të këtij tingulli në sfond duke përdorur ndërprerësin klasik iOS. Pasi ta aktivizojmë, mund të kryejmë konfigurime të ndryshme të sistemit.

Rregulloni tingujt e sfondit

Brenda cilësimeve të tingujt e sfondit, funksionaliteti i ri i iOS 15, ne do të jemi në gjendje të kryejmë personalitetin e parametrave të caktuar. Së pari, ne do të jemi në gjendje të zgjedhim nga një listë e tingujve që do të shkarkohen ndërsa i zgjedhim ato:

 • Zhurmë rozë
 • Zhurma e bardhë
 • Zhurmë kafe
 • oqean
 • shi
 • Arroyo

Në mënyrë të ngjashme, ne do të jemi në gjendje të rregullojmë 100 nivele të fuqisë për tingullin që kemi zgjedhur, si dhe rregullimi i mënyrës në të cilën riprodhohet zëri ndërsa shikojmë ose dëgjojmë çdo përmbajtje tjetër. Në këtë seksion mund ta çaktivizojmë, ose ta rregullojmë si një tingull i vogël në sfond.

Me sa duket, ne mund të përfitojmë nga opsioni në fund të listës për të kërkuar iOS 15 për të çaktivizuar të gjithë tingujt në sfond kur iPhone është i kyçur, edhe pse në këtë rast riprodhimi do të vazhdojë menjëherë pas zhbllokimit të pajisjes.

Tingujt e sfondit në Qendrën e Kontrollit

Ju mund ta shtoni këtë funksionalitet direkt në Qendrën e Kontrollit për ta aktivizuar ose çaktivizuar atë shpejt, thjesht ndiqni rrugën: Cilësimet> Qendra e Kontrollit> Dëgjimi. Ndër opsionet e dëgjimit, tingujt e sfondit do të shfaqen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.