Gjithçka që Apple do të prezantojë gjatë WWDC 2024

WWDC24

Konferenca vjetore e zhvilluesve është zakonisht, si rregull i përgjithshëm, vendi i preferuar i Apple për të treguar të gjitha lajmet rreth iOS, macOS, iPadOS dhe pjesës tjetër të sistemeve operative të kompanisë.

Ky vit 2024 nuk do të jetë ndryshe, kështu që Ju ftojmë të mësoni me ne dhe me shumë detaje, gjithçka që Apple do të prezantojë gjatë WWDC 2024.

Ju kujtojmë se në orën 19:00 me orën spanjolle mund të shijoni drejtpërdrejt dhe me ne kanali ynë në YouTube, nga transmetimi i komentuar drejtpërdrejt i këtij Apple Keynote.

Integrimet me Apple Intelligence

Inteligjenca Artificiale e Apple Ai vjen vonë, por ai arrin. Ideja është që çdo pajisje "Pro" nga iPhone 15 e tutje mund të ekzekutojë funksionet e inteligjencës artificiale në kohë reale, ndërsa pajisjet e tjera do ta bëjnë këtë përmes kompjuterit cloud.

Qendra e kontrollit

Këto janë veçoritë kryesore që priten të integrohen në iOS 18:

 • Safari: Do të ofrojë kërkime më të zgjuara për të identifikuar përmbajtjen e faqeve të internetit. Përveç kësaj, ai do të eliminojë në mënyrë aktive përmbajtjen nga faqet e internetit, duke reduktuar vetëm atë që shfaqet në ekran në atë që ne vërtet kërkonim.
 • Mail: Aplikacioni i email-it i Apple do të na ofrojë përmbajtje të sugjeruar për përgjigje. Përveç kësaj, ju mund të organizoni automatikisht mesazhet e marra sipas kategorive të tyre, diçka e ngjashme me atë që Google bën aktualisht me Gmail.
 • Hartat: Ky aplikacion vendndodhjeje dhe navigimi do të përshtatet me nevojat dhe preferencat tona, duke na lejuar të përmirësojmë dhe të alternojmë rrugë të ndryshme në varësi të stilit tonë të drejtimit.
 • foto: Një mjet i ri i inteligjencës artificiale do të ofrohet në cilësimet e redaktimit të fotografive, duke na lejuar të fshijmë objektet dhe njerëzit e padëshiruar nga fotografitë.
 • Muzika e Apple: Do të na ofrohen lista muzikore bazuar në interesat tona dhe të menaxhuara në mënyrë aktive nga Inteligjenca Artificiale.

Cilësimet brenda iOS 18

Por jo gjithçka do të fokusohet vetëm në Inteligjencën Artificiale, domethënë aplikimet e iOS 18 dhe iPadOS 18 Ata do të tregojnë aftësi të reja që ne do të duam:

 • Llogaritësi: Më në fund, aplikacioni vendas i kalkulatorit po vjen në iPadOS 18.
 • Shenime: Tani mund të integrojmë shënime zanore, me mundësinë e marrjes së një transkriptimi të tyre në kohë reale. Ne mund të shtojmë shënime matematikore për të gjeneruar përmbajtje edukative.
 • Cilësimet: Ndërfaqja e përdoruesit të Cilësimeve do të riorganizohet plotësisht për të shfaqur përmbajtjen më qartë dhe më të aksesueshme.
 • shëndeti: Ne do të jemi në gjendje të aksesojmë të dhënat e reja të presionit të gjakut nëse kemi një Apple Watch me sensorët e nevojshëm. Një test dëgjimi do të shtohet gjithashtu përmes AirPods.

Rinovimet e ekranit bazë (të nevojshme)

Përshtatja e Ekrani bazë i iOS Ai është zgjeruar me kalimin e përditësimeve, të gjitha pavarësisht kufizimeve që Apple kishte vendosur gjithmonë vite më parë në këtë drejtim.

Në këtë kuptim, me iOS 18 Apple do të prezantojë mundësinë e personalizimit të plotë të Ekranit tonë Home. Ne do të jemi në gjendje të lëmë hapësira boshe, të krijojmë kolona aplikacionesh dhe madje të ndryshojmë madhësinë e ikonave në varësi të nevojave tona, diçka e ngjashme me atë që ndodh me sirtarin aktual të aplikacionit.

Emoji të reja iOS 18

Për më tepër, ne do të kemi mundësinë e ndryshoni ngjyrën e ikonës së aplikacioneve, kështu që ne nuk do të kufizohemi sipas dëshirës së zhvilluesve.

Fjalëkalimet dhe mesazhet

Të dy në iOS 18 si në iPadOS 18 dhe macOS 15, Do të përfshihet një aplikacion i ri i menaxhimit të fjalëkalimeve që do të integrojë funksionalitetet e nevojshme për përditësimin e sistemit aktual të plakjes.

Transkriptimet audio po vijnë në iOS 18

Ky aplikacion i ri do të shtojë jo vetëm funksionalitetet e alternativave të tjera në treg, por edhe Ai do të integrohet me Passkeys, do të na lejojë të përdorim FaceID brenda faqeve të internetit dhe aplikacioneve dhe do të futim automatikisht të dhënat tona në aplikacione.

Sa i përket aplikimit Mesazhe, Ai gjithashtu do të integrojë funksionet e reagimit të shpejtë përmes Apple Intelligence, duke na lejuar edhe të përmbledhim mesazhet që janë shumë të gjata.

Njoftimet dhe aksesueshmëria

Në lidhje me njoftimet, Apple do të përmirësojë sistemin e përmbledhjes së njoftimeve kur të kemi qenë në "Modaliteti Mos shqetëso", edhe pse nuk kemi informacion shumë të saktë në lidhje me këtë risi. Edhe pse është e vërtetë që qëllimi përfundimtar është të kapërcehen të gjitha ato njoftime që, në realitet, nuk janë shumë të dobishme.

Wallpapers WWDC

Në nivelin e aksesueshmëria, Apple tashmë ka përmendur një sërë veçorish si paralajmërimet për bashkëpilotin, gjurmimin e syve duke përdorur iPhone ose iPad dhe integrimet për Apple Music.

MacOS 15

Në macOS 15 ne kemi disa veçori specifike. Llogaritësi i ri pritet të integrohet me gjuhën e dizajnit iOS dhe seksioni Settings do të riorganizohet për të unifikuar ndërfaqen e përdoruesit me pajisje të tjera si iPhone ose Mac.

Emri është ende një mister, megjithëse do ta dimë pas disa orësh.

watchOS 11 dhe tvOS 11

Ne nuk kemi pasur mundësi të qasemi në informacion në lidhje me tvOS 18, të cilat me sa duket do të kenë pak funksione të shtuara përtej atyre aktuale. Në vend të kësaj, watchOS 11 Ai do të tregojë një integrim me Apple Intelligence për të ofruar më shumë përgjigje personale dhe të automatizuara në një mënyrë që na ndihmon të përmirësojmë përdorimin e tij të përditshëm.

Pajisjet e pajtueshme

Të gjitha këto veçori të reja do të jenë të pajtueshme me të gjitha pajisjet që aktualisht janë duke ekzekutuar të paktën iOS 18 ose një version të mëvonshëm. Sigurisht, vetëm modelet e iPhone 15 Pro në variantet e tyre standarde dhe Max do të jenë në gjendje të ekzekutojnë detyrat e Inteligjencës Artificiale në kohë reale.

Ku të shikoni WWDC 18

Ky shënim shumë i veçantë do të zhvillohet në orën 19:00 me orën spanjolle dhe mund të shihet në kohë reale në Uebfaqja e Apple, edhe pse mund ta ndiqni me ne në kanalin tonë YouTube ku do të diskutojmë të gjitha këto lajme.

 • Spanja (19:00)
 • Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Meksikë, Nikaragua (11:00)
 • Kolumbi, Ekuador, Panama, Peru (12:00)
 • Bolivia, Kili, Kuba, Paraguaj, Republika Domenikane, Venezuelë (13:00)
 • Argjentinë, Uruguai (14:00)

Mos i humbisni këto lajme dhe shijoni me ne sistemet e reja operative të kompanisë Cupertino.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.