Gjithçka që duhet të dini për iPhone 7 të ri

iPhone 7

Pas shumë muajsh zërash, Apple ka prezantuar zyrtarisht iPhone 7. Pak kohë pasi prezantoi iPhone 6s vitin e kaluar, thashethemet dhe konceptet e para filluan të qarkullojnë se si do të ishte iPhone që kompania me bazë në Cupertino sapo ka prezantuar. Një nga thashethemet e para sugjeruan që iPhone 7 do të ishte rezistent ndaj ujit dhe pluhurit, thashethemet që më në fund janë konfirmuar, me certifikimin IP67.

Nëse flasim për koncepte që kemi botuar në lidhje me këtë pajisje të re, e para nga të gjitha u botua në tetor të vitit të kaluar, një koncept që na tregoi një iPhone 7 me një ekran që mbulonte të gjithë pjesën e përparme dhe ku butoni i fillimit u zhduk plotësisht.

Nëse ndalemi për të parë të gjitha thashethemet që kemi botuar gjatë këtij viti të kaluar, mund të shohim se si disa prej tyre më në fund kanë qenë të vërteta, ndërsa shumica nuk shkuan përtej imagjinatës së atyre që e zbuluan atë. Në këtë artikull ne ndalojmë thashethemet dhe ju informojmë për të gjitha lajmet që Apple sapo ka prezantuar në auditorin e Bill Graham në qytetin e San Franciskos, në një fjalim kryesor në të cilin Apple ka përfituar nga rasti për të lançuar gjeneratën e dytë të Apple Watch, gjenerata e dytë që do të dalë në treg para fundit të vitit në përpjekje për të përfituar nga tërheqja e shitjeve të Krishtlindjeve, një nga periudhat më të rëndësishme për shumë kompani të teknologjisë dhe ku Apple nuk mund të dështojë.

Dizajn i jashtëm i iPhone 7

Duke ndjekur dizajnin e paraardhësve të tij, iPhone 7 trashëgon një dizajn të hijshëm Unibody, i cili i jep asaj një pamje dhe ndjesi shumë të këndshme. Dizajni në krahasim me modelet e mëparshme ka ndryshuar pak por në thelb ruan estetikën.

Rezistent ndaj ujit dhe pluhurit

iPhone7

Më në fund Apple ka zgjedhur të shtojë një certifikim zyrtar që lejon iPhone 7 të jetë rezistent ndaj ujit dhe pluhurit, një tipar shumë i kërkuar nga përdoruesit. Apple nuk është dashur të punojë shumë në këtë drejtimQë nga modeli i mëparshëm, ai ishte në gjendje të përballonte një orë të zhytur pa pësuar dëmtimin më të vogël të funksionimit të tij të brendshëm. Certifikimi IPX 7 na lejon të "zhytim zyrtarisht" pajisjen për 30 minuta në një thellësi prej një metri.

Nuk ka fole kufjesh

IPhone 7 siç e kemi parë në fjalën kryesore dhe në imazhet që shoqërojnë këtë artikull, nuk përmban ndryshimet tipike të dizajnit të iPhone me një numër të ri, por këtë herë mund të shohim se sa estetikisht iPhone i ri është shumë i ngjashëm nëse nuk gjurmohet në modelin që përuroi serinë iPhone 6, ai që pasoi 6s dhe tani iPhone 7.

Pas famës që kompania me bazë në Cupertino ka fituar duke shkatërruar teknologjinë e përhapur, Apple ka ngarkuar folenë 3,5 milimetra. Dallimi kryesor që gjejmë dhe që kërcen me sy të lirë është heqja e plotë e folesë së kufjeve, eliminim që ka lejuar kompaninë të humbasë edhe më shumë peshë nëse është e mundur një pajisje që ishte tashmë mjaft e hollë dhe e rehatshme për tu veshur (padyshim jo për shkak të trashësisë së saj).

AirPods

Heqja e lidhjes me fole ka "detyruar" kompaninë që të nisë AirPods shumë të përfolur, kufje pa tel që na ofrojnë deri në 5 orë autonomi të pandërprerë.

Dy altoparlantë me tingull stereo.

2-folës-iphone-7

Pavarësisht thashethemeve se Apple do të përfitonte nga hapësira e foleve për të shtuar një altoparlant të ri, gjëja nuk ka qenë saktësisht e tillë, pasi që me të vërtetë po ju keni shtuar një altoparlant të ri, por në krye të pajisjes, duke na ofruar 50% më shumë energji dhe një tingull spektakolar.

Vazhdoni butonin e fillimit

Butoni i shtëpisë është ende në vend, pavarësisht nga disa thashetheme që shpallin zhdukjen e tij, falë inovacionit të ofruar nga teknologjia 3D Touch në kombinim me Siri, ky buton ka filluar të luajë një rol shumë të vogël në pajisje, por Apple nuk e harron atë dhe e ka rinovuar atë duke ofruar një funksion të ri në të cilin ky buton është një sensor presioni, i cili lejon zgjerimin e funksioneve të teknologjisë 3D Touch. Ky rinovim ishte gjithashtu i nevojshëm në mënyrë që uji të mos hynte në pajisje tani që është rezistent ndaj ujit dhe pluhurit me certifikimin IP67.

Bandat e antenave

Një tjetër ndryshim që kemi parë në iPhone 7 është zhvendosja të linjave që kalonin përgjatë pjesës së pasme të modeleve të mëparshme dhe që u përdorën si një antenë për të përmirësuar pritjen e pajisjes. Tani këto linja janë vendosur në buzë të pajisjes, duke kaluar pothuajse pa u vërejtur nga përdoruesi. Shumë njerëz pretendojnë se brezat e pasmë të pajisjes e bënin atë të shëmtuar dhe se ishte koha kur kompania i hoqi ato, një mendim që unë kurrë nuk e kam kuptuar pasi që veçanërisht i kam parë ato banda si një pjesë e dekorimit në pjesën e pasme të pajisja.

Seri alumini 7000

Përsëri Apple është kthyer për të vënë bast në aluminin e serisë 7000, një aliazh që u lansua pas problemeve të dizajnit të ofruara nga iPhone 6 Plus. Kjo aliazh është më rezistentja që është përdorur deri më tani në çdo pajisje dhe në fakt, po përdoret nga shumica e prodhuesve të smartphone-ve që i bëjnë pajisjet e tyre me alumin. 7000 alumini është i njëjtë me atë të përdorur në industrinë e hapësirës ajrore, për shkak të forcës dhe lehtësisë së tij.

Pa karikim induksion ose karikim të shpejtë

Karikimi me induksion është bërë një tipar që është gjithnjë e më i pranishëm në pajisjet e nivelit të lartë, por djemtë nga Cupertino ende nuk e përdorin atë. Me heqjen e folesë së kufjeve Apple Unë mund ta kisha përfituar dhe përfshirë këtë opsion, pasi që nëse duam të dëgjojmë muzikë dhe të karikojmë pajisjen në të njëjtën kohë, në iPhone 7 do të jetë materialisht e pamundur nëse nuk i lëmë paratë në kufje pa tel Bluetooth.

Një tjetër risi që shumë përdorues po prisnin ishte mundësia e ndërmarrjes që zbaton një sistem të karikimit të shpejtë, një sistem që do të na lejonte të merrnim shpejt një ngarkesë më shumë se të pranueshme në një kohë të shkurtër, siç është aktualisht shijimi i Samsung S7 dhe Note 7. Deri më tani nëse duam të karikojmë shpejt terminalin tonë do të duhet të vazhdojmë të përdorim karikuesin iPad.

Ekrani i iPhone 7

iPhone-7-5

Rezistenca e ekranit të iPhone, veçanërisht ajo e modeleve të fundit që kompania ka hedhur në treg, është karakterizuar gjithnjë duke qenë e brishtë, prandaj shumë kanë qenë përdoruesit që kanë zgjedhur të përdorin një gotë të zbutur në ekranin e terminalit, xhamin që mbron ekranin e pajisjes sonë nga çdo rënie. Në vend që të përdorni safir, i cili do të rriste çmimin e pajisjes, Apple vazhdon të përdorë një kristal të bërë përmes një procesi të dyfishtë të shkëmbimit të joneve, e cila ofron një rezistencë shumë më të qëndrueshme në nivelin molekular.

Ekrani i modeleve të reja të iPhone tani është 50% më i ndritshëm se paraardhësi i tij, duke e lejuar atë të shfaq ngjyra më të gjalla. Lidhur me rezolucionin e iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus të ri, ne mund të shohim se si Apple ka mbajtur të njëjtën gjë si modelet e mëparshme në të cilin iPhone 7 Plus na ofron një rezolucion prej 1.920 x 1.080 dhe iPhone 7 do të ketë një rezolucion prej 1.334 x 750. Risia kryesore që Apple në këtë drejtim është ekrani True Tone, i cili përshtat temperaturën e ngjyrës sipas ambientit drita, e njëjta gjë që përdoret në iPad Pro 9,7 inç dhe e cila na ofron një reflektim shumë më të vogël se ekranet e përdorura deri më tani nga kompania me bazë në Cupertino.

Apple ndjek pa përfituar nga zgjerimi i ekranit në skajet e pajisjes, diçka që tashmë është bërë e zakonshme në shumë prej telefonave të nivelit të lartë që kanë dalë në treg muajt e fundit dhe që lejon që gjerësia e pajisjes të ulet me disa milimetra, diçka që mund të ishte bërë duke përfituar nga eliminimi i folesë së kufjeve.

Lidhjet me iPhone 7

Risi e madhe që na paraqet iPhone 7 është eleminimi i lidhjes me fole 3,5 mm, duke lënë vetëm lidhjen e rrufesë në pajisje, lidhje me të cilën ne do të karikojmë pajisjen përveç që të jemi në gjendje të dëgjojmë muzikë falë kufjeve me kjo lidhje tipike që Apple përfshin së bashku me iPhone 7. Por gjithashtu, për të gjithë ata përdorues që kanë kufje 3,5 milimetra dhe nuk planifikojnë të heqin qafe prej tyre, kompania me bazë në Cupertino shtoni një rrufe në adaptorin 3,5 mm në kutinë.

Lidhja Smart Connector e përfolur e disponueshme në modelet iPad Pro dhe që teorikisht mund të jetë e disponueshme në iPhone 7 Plus, nuk janë konfirmuar përfundimisht. Kjo lloj lidhjeje do të na kishte lejuar të lidhim pajisjet me iPhone pa nevojën e përdorimit të lidhjes rrufe, veçanërisht kur jemi duke e ngarkuar pajisjen dhe duam të dëgjojmë muzikë nga pajisja jonë, diçka që lidhja Smart Connector mund ta ketë zgjidhur duke na lejuar të karikojmë iPhone përmes kësaj lidhjeje

Kamera IPhone 7

Kamera e përparme e iPhone 7

Apple ka azhurnuar kamerën e përparme të iPhone 7 për të bërë thirrje video dhe selfie fduke filluar nga 5 megapiksel në 7, përveç që përfshin një stabilizues dixhital.

Kamera 7 inç iPhone 4,7

kamera-iphone-7

Kamera 7 inç iPhone 4,7 është riparuar plotësisht duke përfshirë një Stabilizues të Ri Optik të Imazhit. Por jo vetëm kamera është rinovuar plotësisht, por edhe Apple ka modifikuar blicin e kaluar nga 2 LED në 4, gjë që na ofron 50% më shumë ndriçim kur e përdorim. Cilësia e imazhit është përmirësuar shumë në mjediset me dritë të ulët dhe pa blic.

Kamera IPhone 7 Plus

kamera-iphone-7-plus

Kamera e dyfishtë e shumë përfolur e iPhone 7 Plus më në fund është konfirmuar. Apple zbaton dy kamera në modelin 5,5 inç, një kënd i gjerë dhe një lente tjetër që ju lejon të kapni objekte më të largëta. Rezultati i kapjeve na ofron imazhe me një thellësi fushe që më parë mund t'i merrnim vetëm nëse i afroheshim shumë afër objektit të fotografisë ose nëse largoheshim mjaft larg.

Por përveç kësaj, kamera e dyfishtë na lejon të marrim fotografi më të ndritshme dhe më të hollësishme, pasi që të dy kamerat marrin ngjyrën në një mënyrë të ndryshme dhe i bashkojnë ato në një kapje të vetme. Për të qenë në gjendje të menaxhojmë të gjitha kapjet e marra me këtë kamerë të dyfishtë, iPhone 7 menaxhohet nga 3 GB RAM, ndërsa modeli 4,7 inç vazhdon të shijojë 2 GB RAM që lëshoi ​​modeli i mëparshëm.

IPhone 7 ka marrë gjithashtu një azhurnim të madh, duke kaluar nga 2 LED në 4, duke ofruar dyfish dritë kur fotografoni ambiente të errëta sesa me iPhone 6s.

Më në fund, thashethemet se kamera e dyfishtë e iPhone 7 Plus na lejoi të kemi një zoom optik, janë konfirmuar, pasi që iPhone 7 Plus i ri integron, falë dy kamerave, një zoom prej 1 zmadhimi, më pak se asgjë, ndërsa duke përdorur softuer, ne mund t'i afrohemi objektit deri në 10 herë.

Ruajtja e iPhone 7

Pavarësisht nga justifikimet pa kuptim dhe absurde me të cilat Apple u përpoq të justifikonte faktin se vazhdoi të ofronte një model 16 GB, duket se më në fund kompania ka njohur që po bënte një budalla në vetvete duke ofruar një madhësi ruajtjeje, e cila instaloi një herë sistemi operativ qëndroi në pak më shumë se 10 GB. Lëshimi i iPhone 7 ka nënkuptuar eleminimin e modelit 16 Gb, model hyrje në vitet e fundit në gamën e iPhone.

Tani modeli bazë ose hyrja është 32 GB hapësirë ​​ruajtëse. Nga atje ne shkojmë deri në 128 GB për 100 euro më shumë. Modeli me kapacitetin më të madh është ai prej 256 GB, për të cilin do të duhet të paguajmë 200 euro më shumë sesa për modelin 32 GB.

Pas lansimit të iPhone 7 me një kapacitet ruajtje maksimal prej 256 GB, ky model i ri bëhet modeli që aktualisht ofron kapacitetin më të brendshëm në treg, pra me një çmim që u shpëton duarve të shumë përdoruesve të cilët do të ishin të etur. për ta blerë atë. Ky terminal ka për qëllim përdoruesit më pro dhe me nevoja më të mëdha për ruajtje Modeli i nivelit fillestar 32 GB mund të rezultojë se është më i shituri që ishte më parë modeli 64 GB.

Ngjyrat e iPhone 7

ngjyrat-iphone-7

Disa muaj më parë, u ngritën disa thashetheme në lidhje me mundësinë që Apple të shtonte një ngjyrë të re në gamën e iPhone, Deep Blue, një ngjyrë blu intensive që mund ta shihnim në disa prezantime, dukej shumë mirë. Por më në fund kjo thashethem është kthyer në të njëjtën gjë si thashethemet e tjera, në asgjë. Akoma, kompania ka shtuar dy ngjyra të reja në gamën e iPhone 7: e zeza me shkëlqim dhe e zeza hapësinore. Kjo ngjyrë e fundit vjen për të zëvendësuar plotësisht Gray Space, një model që, që nga dalja e tij në treg, ka qenë gjithmonë shumë i ndjeshëm. Kështu iPhone 7 do të dalë në treg në pesë ngjyra të ndryshme: E Zezë me shkëlqim, E zezë, Rozë, Ari dhe Argjend.

Ngjyra që ka tërhequr më shumë vëmendjen është e Zeza me shkëlqim, e përdorur në shumicën e imazheve. Rastësisht kjo ngjyrë NUK është e disponueshme në versionin 32 GB, duke e detyruar përdoruesin të kalojë në të paktën 128 GB nëse dëshiron nëse ose nëse kjo ngjyrë në iPhone 7 të tij të ri

Procesori Fusion A10

bashkim çip-a10

Brenda iPhone 7 të ri gjejmë evolucionin logjik të procesorëve të dizenjuar nga vetë kompania. Procesori i ri A10, i cili është prodhuar ekskluzivisht nga TSMC, na ofron një performancë 40% më të lartë se paraardhësi i tij, A9. A10 Fusion është një procesor me katër bërthama, dy prej të cilave janë të përqendruara në performancën e pajisjes dhe dy të tjerët janë të orientuar drejt kursimit të energjisë.

Edhe GPU-ja e re është 50% më e shpejtë sesa ai i paraardhësit të tij dhe brenda mund të gjejmë konsum shumë më të moderuar të energjisë sesa ato të ofruara nga A9 të iPhone 6s dhe 6s Plus.

Çmimet e iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus

 • 7 GB iPhone 32: 769 euro
 • 7 GB iPhone 128: 879 euro
 • 7 GB iPhone 256: 989 euro
 • iPhone 7 Plus 32GB: 909 euro
 • iPhone 7 Plus 128GB: 1.019 euro
 • 7 GB iPhone 256 Plus: 1.129 euro

Si është çmimi i iPhone 6 dhe iPhone 6s?

Sa herë që kompania rinovon terminalet e saj, çmimi i modeleve që ishin në treg zvogëlohet, duke qenë një mundësi për përdoruesit e rinj të hyjnë në ekosistemin Apple duke investuar shumë më pak para. Si mund ta kontrollojmë çmimin e këtyre terminaleve përkatësisht me një dhe dy vjet në treg Ato janë me çmime mjaft të volitshme për publikun e gjerë.

Apple ka ngarkuar drejtpërdrejt gamën e iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus dhe ka ndryshuar mundësitë e ruajtjes së iPhone 6s dhe 6s Plus, duke ofruar një model 32 GB dhe një 128 GB.

Çmimet e iPhone 6 pas lansimit të iPhone 7

 • iPhone 6 16GB: Nuk shitet më
 • iPhone 6 64 GB: Nuk shitet më
 • 6 GB iPhone 128: Nuk shitet më

Çmimet e iPhone 6 Plus pas lansimit të iPhone 7 Plus

 • iPhone 6 Plus 16 GB: Nuk shitet më
 • iPhone 6 Plus 64 GB: Nuk shitet më
 • iPhone 6 Plus 128GB: Nuk shitet më

Çmimet e iPhone 6s pas lansimit të iPhone 7

 • 6 GB iPhone 32s: 659 euro
 • 6 GB iPhone 128s: 769 euro

Çmimet e iPhone 6s Plus pas lansimit të iPhone 7

 • 6 GB iPhone 32s Plus: 769 euro
 • 6 GB iPhone 128s Plus: 879 euro

Disponueshmëria e iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus

Këtë herë Apple hapet periudha e rezervimit më 9 shtator, me shpërndarje në dyqanet fizike më 16 shtator. IPhone 7 i ri do të arrijë një numër të madh të vendeve në atë datë, diçka që Apple nuk ishte mësuar në publikimet e fundit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Julian Fernandez dijo

  Por ata nuk thonë që kostoja do të ketë në dollarë.

 2.   Ronald dijo

  por nuk ka iphone 6s me 32 GB nuk do të ishte 64 GB.

  1.    Ignacio Sala dijo

   Apple ka riparuar depot në iPhone 6s dhe tani ofron modelet 32 ​​GB dhe 128 GB.

 3.   Alfonso dijo

  Specifikoni gjithashtu që procesori i ri përbëhet nga 4 bërthama, dy me performancë të lartë dhe dy me kursim ekstrem të energjisë, gjithashtu derisa iFixit të mos shqiptojë veten ose ndonjë faqe tjetër të specializuar nuk do të jetë e mundur të dihet me siguri se sa RAM ka 7 dhe Përkatësisht 7 plus. Tashmë duke kursyer për 7 gb të zi 128 plus (jo me shkëlqim), ato altoparlantë stereo duhet të tingëllojnë shkëlqyeshëm.

 4.   Keiron dijo

  A dihet nëse edhe duke qenë më të hollë, kasat e iPhone 6 mund të përdoren me 7 të 4,7?

 5.   Gonzalo dijo

  IPhone 7 vjen falas për çdo operator në botë ose mbetet si në të kaluarën që ju duhet të paguani më shumë