Gjithçka që duhet të dini për Apple Pencil

Apple Pencil ka qenë me ne për disa vite tani. Tashmë kishte subjekte në treg një sërë lapsash që mund të shkarraviteshin me to dhe disa ekrane me prekje. Por Apple Pencil ishte mjaft një revolucion. Cilësia me të cilën u përshkruan goditjet, vonesa e ulët dhe lehtësia e përdorimit bënë që Apple të prezantojë edhe një herë një pajisje për t'u mposhtur në treg. Është e vërtetë që ka të metat e veta, por në përgjithësi është një vegël shumë e kujdesshme. Jemi tashmë në gjeneratën e dytë dhe ka zëra për një të tretë. Le të hedhim një vështrim në gjithçka deri tani në lidhje me Apple Pencil.

Apple Pencil tashmë me ne që nga viti 2015. Një e tashme konkrete por një e ardhme e pasigurt

Apple Pencil u prezantua së bashku me iPad Pro në 2015. Kjo vegël kishte për qëllim ta shtynte iPad në një nivel tjetër dhe djalë! nëse e merrte. Stylusi i ri inovativ strehoi një çip të tërë kompjuterik brenda shasisë së tij të hollë. Fakti që nuk ishte i sinkronizuar me bluetooth ishte tashmë diçka e pabesueshme dhe se artistët dixhitalë ishin të parët që nxorën në pah përfitimet e tij. Më pas mbërritën studentët dhe mbajtja e shënimeve të tyre dhe Tani praktikisht kushdo blen iPad dhe nuk mendon për të: ata gjithashtu marrin Apple Pencil.

Aktualisht kemi me vete gjeneratën e dytë të këtij lapsi. Një Apple Pendil 2 që funksionon me iPad Pro, Air 4 dhe mini 6. Pjesa tjetër e iPad nuk është se nuk funksionon me Apple Pencil, por se funksionon me gjeneratën e parë që kishte disa të meta. Në thelb, mënyra e tarifimit.

Disa shqetësime u korrigjuan gjithashtu në këtë gjeneratë të dytë. Për shembull, dizajni aktual ofron vonesë më të ulët dhe një gjest të ri me prekje të dyfishtë në krahasim me modelin origjinal. Një funksion shumë i dobishëm, i cili në fillim do të dukej se do të funksiononte vetëm me artistë, ose më mirë, se do të kishte kuptim vetëm me ta, por koha ka treguar se, duke konfiguruar këtë prekje të dyfishtë, çdo përdorues i këtij stilolapsi punon në një më efikase.

Përveç kësaj, përfundimi i ri mat përshtatet shumë mirë dhe ndjesia e tij ne dore eshte shume e mire. Me këtë, ai gjithashtu mund të personalizohet, përmes gdhendjes personale në momentin e blerjes dhe më e mira nga më të mirat, është ngarkesa e saj induktive për t'u lidhur dhe karikuar në iPad Pro ose iPad Air.

Një përditësim i softuerit për iPad Pro përmirësoi gjeneratën e dytë me zvogëloni vonesën nga afërsisht 20 ms në 9 ms. Vizatimi në ekran në aplikacionet vendase që mbështesin përditësimet e reja tani është pothuajse pa probleme. Nuk po them perfekte, sepse perfeksioni nuk ekziston, gjërat mund të përmirësohen gjithmonë.

E gjithë kjo është e mundur, sepse është në gjendje të zbulojë presionin dhe këndin e një goditjeje për ta përfaqësuar atë me saktësi në aplikim. Kjo do të thotë që ju mund të kaloni nga vija të rënda të holla në vijën e trashë të hijes duke ndryshuar kontrollin tuaj, ashtu si do të bënit me një laps të vërtetë.

Por jo gjithçka është rozë. Veshja e majave është një problem që është shfaqur pothuajse në kohën e lëshimit të tij. Maja e rrumbullakosur në fund të lapsit duket se është një material tjetër dhe vishet dhe njolloset lehtësisht.

Ai fitoi shumë me iOS 14

Falë këtij versioni të iOS, Apple Pencil mund të themi se u bë më i vjetër. Tani mund të shkruajmë tekst në çdo bllok futje teksti dhe njohja e tekstit është e menjëhershme. Plus, kur gjurmoni ndonjë vizatim, format njihen menjëherë ndërsa vizatohen, kështu që ato mund të shndërrohen automatikisht në objekte me pamje më të mirë kur të keni mbaruar. Është po aq e thjeshtë sa pasi të keni mbaruar vizatimin e një forme ose shigjete, mbajeni lapsin të qëndrueshëm përpara se ta lëshoni, dhe ai do ta zëvendësojë vizatimin me një version më të rafinuar.

Po në lidhje me funksionin e zbulimit të të dhënave për tekstin. Nëse shkruajmë një numër telefoni ose adresë, ai do të jetë i zgjidhshëm për të bërë një telefonatë ose për të kërkuar. 

Nuk ka asnjë lidhje me Apple Pencil të gjeneratës së parë

Është evidente dhe fatmirësisht nuk ka asnjë lidhje me të. Sepse brezi i parë ishte si provë, por ishte ai që hapi rrugën drejt asaj që kemi tani. dhe çfarë mund të vijë më pas. 

Me matjet e tij më të mëdha, me kapakun e tij të heqshëm se ka një lidhës që shërben për ta karikuar dhe që e bënte të pamundur përdorimin e tij apo përdorimin e ndonjë gjëje tjetër në iPad. Në fakt, po luteshit që të dy pajisjet, iPad dhe Apple Pencil, të mos mbaronin baterinë në të njëjtën kohë, sepse atëherë duhej të vendosnit se çfarë të karikoni.

Laps mollë 1

Thashethemet për një Apple Pencil të gjeneratës së tretë

Nuk ka shumë thashetheme për këtë mundësi, por është pohuar se analistët dhe ata që jetojnë me thashethemet pretendojnë se kanë imazhe të pajisjes. Duket se do të ketë një përfundim plastik me shkëlqim të ngjashëm me modelin e gjeneratës së parë dhe një anë të sheshtë për karikim.

Asnjë specifikim teknik nuk ka rrjedhur, por disa po spekulojnë se "Apple Pencil 3" mund të hyjë. opsione të ndryshme ngjyrash ose të paktën një opsion i zi.

Një grup i ndryshëm thashetheme prisnin që Apple të lëshonte një model më të lirë mundësohet nga ekrani i pajisjes. Do të kishte kushtuar rreth 80 euro ndryshimi dhe kaq Do të funksiononte me modelet iPad dhe iPhone, por me sa duket u anulua në minutën e fundit.

Prandaj, tani për tani, do të duhet të mbajmë Apple Pencil të gjeneratës së dytë si të vetmin që ia vlen në rast se dëshironi të blini një aksesor për të shkruar në iPad. Mendo vërtet nëse dëshiron të blesh një alternativë nga kompani të palëve të treta, sepse ato që ia vlejnë kanë çmime shumë të ngjashme me ato të Apple, por cilësia nuk është e njëjtë. Çdo gjë tjetër është pothuajse si të hedhësh para. Në disa raste, është e mundur të merrni modele të ngjashme nga kompani të tjera, por në rastin e Apple Pencil, Unë tashmë ju them se origjinali është ai që do t'ju ofrojë cilësi të shkëlqyera dhe nuk do t'ju zhgënjejë. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.