Gjithçka që duhet të dini për Apple Music Dolby Atmos të ri pa humbje të cilësisë

Apple sot njoftoi shërbimin e saj të ri Apple Music "Lossless", një mënyrë e re për të dëgjuar muzikë me rezolucion të lartë me tingull hapësinor Dolby Atmos. Si mund të përfitoj nga ky funksionalitet i ri? Ne ju shpjegojmë më poshtë.

Çfarë është muzika "pa humbje", pa humbje

Ardhja e shërbimeve të transmetimit të muzikës do të thoshte lënia pas CD-ve tona, dhe mbajtja e gjithë bibliotekës sonë muzikore në xhep, falë smartphone-it tonë. Por kjo ka një çmim: kompresimi. Në mënyrë që të mund të transmetojmë muzikë përmes internetit dhe të jemi në gjendje ta ruajmë atë në pajisjen tonë, përdoren formate të kompresuara, të cilat i bëjnë skedarët shumë më të vegjël, dhe kështu konsumojnë më pak shkallë të të dhënave, më pak gjerësi bande dhe marrin më pak hapësirë. Pavarësisht nga kompresimi i mirë, humbja e cilësisë është e pashmangshme.

Muzika pa humbje varion nga "16-bit 44.1kHz" në "24-bit 48kHz" nëse flasim për cilësinë e CD, ndërsa nëse flasim për "High Resolution" shkojmë deri në "24-bit 192kHz". Nëse shkojmë në maksimumin e cilësisë me Rezolucion të Lartë, një këngë e thjeshtë mund të zërë rreth 145 MB, në krahasim me 1,5 MB të formateve më të kompresuara, ose 6 MB nëse duam diçka më cilësore. Siç mund ta shihni, ndryshimi është i dukshëm.

Apple thotë se në kohën e lansimit, rreth 20 milion këngë në katalogun e saj do të jenë në format pa humbje, duke arritur mbi 75 milion këngë deri në fund të vitit. Këto këngë të reja pa humbje do të përdorin një kodek të quajtur "ALAC" (Apple Lossless Audio Codec) dhe do t'ju kërkojë të azhurnoni në iOS 14.6, iPadOS 14.6, tvOS 14.6 dhe macOS 11.4 për ta shijuar atë.

Ku mund të dëgjoj muzikë pa humbje

Apple ka ofruar një listë e pajisjeve që mund të luajnë këtë muzikë pa humbje të cilësisë, ose në cilësi CD ose në Rezolucion të Lartë. Këto janë kërkesat minimale për të qenë në gjendje ta riprodhoni atë:

 • iPhone 7
 • iPad Pro 12,9 ″ (Gjenerata e 3-të)
 • iPad Pro 11
 • iPad Air (Gjenerata e 3-të)
 • iPad (Gjenerata e 6-të)
 • iPad mini (Gjenerata e 5-të)
 • MacBook Pro 2018

Këto pajisje do të jenë në gjendje të luajnë muzikë në këtë cilësi, por kjo nuk do të thotë që ju do të jeni në gjendje ta dëgjoni atë me çdo kufje që i lidhni. Lidhja Bluetooth nuk lejon gjerësi bande të mjaftueshme për muzikë pa humbje në rezolucion të lartë, në asnjë mënyrë, dhe mund të ofrojë cilësi deri në CD, por kjo varet shumë nga lloji i Bluetooth që përdoret dhe kodeku që është i pajtueshëm. Për shembull, Sipas vetë Apple e ka konfirmuar, as AirPods Pro dhe as AirPods Max nuk janë në përputhje me kodekun ALAC, kështu që ata nuk do të jenë në gjendje të luajnë pa tel muzikë pa humbje, ose në cilësinë e CD-së.

Ne nuk e dimë në këtë kohë nëse AirPods Max, i cili lejon një lidhje përmes kabllit, do të jetë në gjendje të luajë muzikë pa humbje të cilësisë duke përdorur një lloj aksesori të pajtueshëm. Apple siguron në faqen e saj të internetit që për muzikë pa humbje të cilësisë në rezolucion të lartë një DAC do të jetë i nevojshëm, por për momentin nuk kemi më shumë detaje. Situata e HomePod dhe HomePod Mini është gjithashtu pak e paqartë, e cila duhet të jetë në gjendje të luajë muzikë pa humbje të cilësisë së pajisjes, por Apple nuk ka bërë ndonjë rishikim rreth tyre në faqen e saj të internetit.

Çfarë është Audio Hapësinore dhe Dolby Atmos

Një tjetër nga risitë e Apple Music do të jetë pajtueshmëria me Dolby Atmos dhe Spatial Audio. Në këtë pikë, pasi kam lexuar disa herë faqet e internetit të ndryshme të Apple dhe një grusht tjetër të faqeve të internetit me informacion në lidhje me të, nuk mund të shpjegoj ndryshimin midis Dolby Atmos dhe Spatial Audio, sepse të dy termat përdoren indiferentë kudo, madje edhe në faqen e internetit të Apple. Pra mund të themi se Dolby Atmos ose Spatial Audio është një lloj i tingullit rrethues në të cilin mund të dallojmë pozicionin e instrumenteve gjatë dëgjimit.: daullet pas nesh, vokalet përpara, kitara në të djathtë… është një audio «3D», e ngjashme me kur shikojmë një film me një sistem të teatrit në shtëpi.

Ky Dolby Atmos do të jetë i disponueshëm në fillimin e këtij shërbimi të ri në disa mijëra këngë, numri i saktë nuk është i specifikuar, por Pritet që pak nga pak katalogu të rritet, dhe mbi të gjitha, që muzika e re që është e përfshirë do të jetë tashmë e pajtueshme me këtë format.

Ku mund të dëgjoj muzikë Dolby Atmos?

Të jesh në gjendje të dëgjosh këtë muzikë mbështjellëse Ju do të keni nevojë, së paku, për pajisjet e mëposhtme:

 • iPhone 7
 • iPad Pro 12,9 ″ (Gjenerata e 3-të)
 • iPad Pro 11
 • iPad Air (Gjenerata e 3-të)
 • iPad (Gjenerata e 6-të)
 • iPad mini (Gjenerata e 5-të)
 • MacBook Pro 2018
 • HomePod

Këtu mund të përdorim çdo kufje Apple për të shijuar këtë tingull. Kufje AirPods, AirPods Pro, AirPods Max ose Beats, nuk do të ketë rëndësi, për sa kohë që ato përfshijnë çipat H1 ose W1. Nëse i përdorim këto kufje, Dolby Atmos do të aktivizohet automatikisht nëse ka. Nëse përdorim kufje të tjera të palëve të treta, të cilat gjithashtu mund të jenë të përputhshme, duhet t'i aktivizojmë ato në Cilësimet e Muzikës Apple.

Ashtu si me muzikën pa humbje të cilësisë, Duhet t'i keni pajisjet tuaja të azhurnuara në iOS 14.6, iPadOS 14.6, tvOS 14.6 dhe macOS 11.4 në mënyrë që të shijoni këtë muzikë Dolby Atmos.

AirPods

Dy risi të pavarura dhe të dallueshme

Megjithëse kanë ardhur dorë për dore, Tingulli Hapësinor dhe muzika pa humbje të cilësisë secila shkon sipas mënyrës së vet. Ashtu siç pritej, Dolby Atmos do të jetë mjaft i përdorshëm në pajisjet aktuale. Me iPhone, iPad, HomePod aktual ... ne mund ta shijojmë këtë tingull rrethues në kufjet tona Apple, pa nevojën e investimeve të reja. Gjërat ndryshojnë kur flasim për tinguj pa humbje, veçanërisht me Rezolucion të Lartë. Në pritje të Apple për të sqaruar disa dyshime që janë ende në ajër, Duket se është diçka që përgatitet për pajisje të reja vjen së shpejti.

Kjo Apple Music e re me Dolby Atmos dhe tingull pa humbje të cilësisë do të mbërrijë në muajin qershor, dhe nuk do të ketë rritje çmimi në Apple Music, i cili do të mbajë të njëjtat çmime si aktualisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Veronika dijo

  Unë kam shpresën se është shumë më mirë sesa shërbimet e transmetimit që aktualisht përdor pasi përdor iphone 12 normal

  1.    Emilio dijo

   Unë besoj se gjërat do të bëhen në një mënyrë që përdoruesit të mund të shijojnë cilësinë e audios, dihet mirë se për shpërndarjen optimale të zërit nuk mjafton që audio të mos ketë humbje, por gjithashtu duhen patate të skuqura të dedikuara dhe të një cilësie që mund të konvertohet se në mënyrën më të mirë (DAC), Apple është një kompani që karakterizohet duke bërë gjëra cilësore dhe nuk dyshoj se ato mund të na ofrojnë mundësi të mira, përveç kësaj mbase kjo mund të inkurajojë njerëzit të fillojnë të dëgjojnë muzikën tuaj pa humbje pasi ajo është një përvojë krejtësisht e ndryshme nga ajo që zakonisht mund të jemi mësuar të dëgjojmë për sa i përket cilësisë së audios

 2.   Daniel dijo

  Jam jashtëzakonisht i mërzitur që kufjet pa tel të shitura nga Apple nuk sjellin mbështetjen për muzikën që ata tani do të lëshojnë, pashë që marka beats sapo ka lëshuar disa që janë të përputhshme, unë mendoj se do të ndaloj blerjen e kufjeve të Apple dhe më mirë i blej nga beats sepse nëse ka mbështetjen për të dëgjuar muzikë me cilësi më të lartë, më pëlqen kompania e mollëve por nuk shkoj shumë me menaxhimin e saj.