Ekrani gjithnjë i ndezur në iPhone? Ne nuk e përjashtojmë atë

Me Seria Apple Watch 5 kompania Cupertino, na tregoi se ishte gjithashtu e aftë të përfshinte një funksionalitet që deri më tani ishte i disponueshëm vetëm në disa terminale Android në treg. Ne biseduam se si nuk mund të ishte ndryshe për kapacitetin e ekranit gjithnjë të ndezur që lejon ekranin të shfaqë përmbajtje përgjithmonë.

Sidoqoftë, kjo aftësi duket ende shumë larg nga iPhone për të qenë një realitet, apo jo edhe një ëndërr e shumë përdoruesve. Sidoqoftë, thashethemet e forta sugjerojnë që Apple mund të montojë një panel me Always-On Display të aftë për iPhone 13 që do të dalë në treg në vitin 2021.

Sfera e thashethemeve është e plotë, veçanërisht kur iPhone 12 Pro Max dhe iPhone 12 Mini sapo po arrijnë tek përdoruesit tani, dhe megjithatë ne tashmë po flasim për iPhone të 2021. Por hej ... Le të gëzojmë së pari iPhone-in që kemi sot!

Sipas informacionit nga TheElec, ekrani i iPhone i planifikuar për vitin 2021 do të ketë ndryshime të vogla që do të ndikojnë në konsumin e baterisë, në këtë rast midis 10% dhe 12% më "kursim" për ta quajtur atë disi.

Në këtë mënyrë, iPhone do të përdorë panele OLED LTPO (Oksid Polikristalline me Temperaturë të Ulët), në krahasim me LTPS-in aktual (Silic me Polikristallinë me Temperaturë të Ulët). Sigurisht, ne nuk kemi njohuri të mjaftueshme teknike për të kuptuar se si kjo do të ndikojë në konsumin e baterisë së iPhone tonë, por gjithçka që do të investojë në kursimin e baterisë do të jetë e shkëlqyeshme, veçanërisht tani që Apple ka zvogëluar madhësinë e baterive të saj nga 7% krahasuar me versionin e mëparshëm të iPhone.

Ndërkohë, në iFixit ata vunë re se Apple Watch Series 5, me ekranin Allways-On përfshinte këtë teknologji LTPO, Pra, supozimet na bëjnë që shumë shpejt të mendojmë se me të vërtetë kjo veçori mund të arrijë në iPhone që do të dalë në treg vitin e ardhshëm 2021.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.