Gjykata e Lartë e SHBA do të vendosë sot nëse Samsung ka bërë plagjiaturë Apple

Samsung dizenjon para dhe pas Apple Me imazhin e kokës mund të themi se një imazh vlen më shumë se një mijë fjalë. Dhe a është kjo Samsung Kishte qenë në tregun e pajisjeve mobile shumë kohë përpara Apple, por vetëm pas vitit 2007 ajo filloi të lançonte telefona inteligjentë me një ekran të madh, prekje dhe pa tastierë fizike, ndër të tjera. Logjikisht, kur Apple pa se çfarë po bënte gjiganti Korean, i paditi ata dhe sot, sipas Bloomberg, Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara vendosni nëse kishte apo jo plagjiaturë.

Kur Apple lëshoi ​​iPhone origjinal në 2007, asaj iu dhanë disa patenta, duke përfshirë projektin katror me buzë të rrumbullakosura, kornizën që rrethonte ekranin dhe rrjetin e ikonës së ekranit kryesor. Samsung përdori të gjitha sa më sipër, kështu që përballet me një pagesë të shkeljes së patentës që mund të arrijë në 399 milionë.

A i kopjoi Samsung modelet e Apple?

Nga njëra anë, Samsung thotë se kjo shumë parash përfaqëson fitimet totale të 11 telefonëve në diskutim, e cila është një shumë "joproporcionale" për shkeljen e funksioneve të modeleve të patentuara nga Apple. Nga ana tjetër, kompania e drejtuar nga Tim Cook thotë se Një shumë e tillë është e drejtë duke marrë parasysh "kopjen e pacipë" që Samsung bëri nga imazhi i iPhone.

Kështu që duket se sot do të kemi rezultatin e kësaj mosmarrëveshjeje që ka zgjatur për një kohë të gjatë. Personalisht, Unë mendoj se Samsung e ndërtoi atë që bëri Apple, të paktën në vitet menjëherë pas lansimit të iPhone. Por është gjithashtu e vërtetë që unë jam në "anën e Apple" dhe jam i sigurt se do të ketë të tjerë që nuk mendojnë njësoj si unë. Çfarë mendoni: Samsung e kopjoi Apple apo jo?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tonelo33 dijo

  Ju nuk e njihni atë që sapo keni ngatërruar me atë pyetje 🙂

  Nesër do të lexoj komentet sepse do të ketë gjithçka, me siguri

  Një përshëndetje

 2.   trupmadh78 dijo

  Galaxy s dhe galaxy s2 ishin dy kopje të qarta të iPhone. Në shumë mënyra. Por kjo nuk do të thotë që i gjithë suksesi që patën ishte për shkak të tij. Samsung bëri shumë mirë.
  Dizajnët e parë të Android gjithashtu bazoheshin në iOS, duke kopjuar haptazi shumë aspekte. Në të njëjtën mënyrë, suksesi i Android nuk është rezultat i frymëzimit të tij në iOS, Google gjithashtu mori sistemin e tij operativ të duhur.
  Impossibleshtë e pamundur që ata të mos ju kopjojnë kur vendosni një produkt në treg që dallohet dhe është i suksesshëm, deri në çfarë mase është i ligjshëm do të vendoset nga gjykatat. Megjithëse, për mendimin tim, Apple e mori shumë larg këtë çështje.
  Vitet kanë kaluar dhe vetë Apple ka "huazuar" veçori nga Android, dizajne origjinale nga Samsung (një iPhone i paimagjinueshëm +5)) dhe nga markat e tjera. Dhe, edhe në këtë rast, ata ia detyrohen të gjithë suksesin e tyre këtyre karakteristikave "të importuara".