Google apo Apple kush ka shërbim më të mirë për klientët?

mollë-google-qese

Një nga pikat e forta që kanë karakterizuar blerjet në Apple ka qenë gjithmonë shërbimi i saj ndaj klientit, ne theksojmë se do të flasim për shërbimin ndaj klientit dhe jo shërbimin teknik (SAT), shërbimi teknik i Apple rrallë Ai ka një rival në çdo aspekt. Sidoqoftë, për arsye të ndryshme, unë e kam gjetur veten në pozicionin e shkuarjes në shërbimin e klientit të Apple dhe Google në të njëjtën kohë, dhe ndryshimet janë të dukshme. Google apo Apple kush ka shërbim më të mirë për klientët? Ne e krahasojmë atë.

Duhet të theksohet se ky artikull bazohet në përvojën time personale, në mënyrë të përsëritur. Do të ketë, si në çdo rast, raste më të mira dhe më të këqija, por unë do të komentoj në detaje se nga çfarë përbëhet.

Hyrja në informacionin e kontaktit

Në këtë rast, të dy kompanitë kanë një shërbim të shkëlqyeshëm kontakti. Në Apple, ne do të përdorim shpejt nga secila prej seksioneve të saj të ndihmës, në rastin e Google Store më shumë e njëjta gjë. Në rastin e Google, nëse gjejmë gabime gjatë blerjes, ne vlerësojmë se si ata vetë tregojnë mundësinë e marrjes së një thirrjeje mbështetëse, në rastin e Apple Store, më shumë e njëjtë, ne mund të kërkojmë ndihmën e një tekniku të Apple që do të na drejtojë në blerjen tonë.

Cilësia e shërbimit telefonik

selia-mollë-në-irlandë-tape

Të dy janë të vendosur në Irlandë, dhe megjithëse ju shërbejnë në Spanjisht, ne gjejmë ndryshime, pasi që si në Apple ashtu edhe në Google, njerëzit që kanë mësuar versionin spanjisht të Amerikës së Jugut mund t'ju ndihmojnë, gjë që mund ta bëjë bisedën paksa të vështirë, por është e pasojë .

Këtu kemi hyrë në diferencimin e parë, kur ju kontaktoni Apple Spain me telefon, në fund të bisedës, ata automatikisht dhe shpejt ju dërgojnë një email, në të, ju do të merrni informacionin e kontaktit, emailin individual të personit përgjegjës për tuajin rastin dhe një faturë që keni kontaktuar me Apple. Kjo nuk ndodh në rastin e Google, nuk do të merrni asnjë lloj prove të bisedës tuaj, prandaj, kërkesa juaj për mbështetje lehtë mund të gabohet, dhe ju kurrë nuk do të merrni mbështetje, do të duhet të kontaktoni përsëri. Emaili është mbase diçka e një placebo, por marrja e një emaili që tregon se aplikimi juaj po përpunohet është një gjë ngushëlluese.

Afatet e zgjidhjes

orë e re-mollë

Në të dy rastet, kushtet e ripagimit të kartës së kreditit janë 14 ditët klasike, megjithatë, kohët e zgjidhjes në Apple janë shumë më skrupuloze. Pas marrjes së postës elektronike, ata ju tregojnë se do t'ju japin një përgjigje brenda 24/48 orësh, diçka që ka ndodhur gjithmonë në rastin tim, edhe nëse do të më informonte në lidhje me rastin. Sidoqoftë, në SAC të Google, kam gjetur se njeriu që më ndoqi me telefon premtoi të zgjidhte çështjen time dhe të më dërgonte një kod promovues për Google Store brenda 24 orësh, kjo ndodhi të Premten e kaluar, kodin që mora këtë mëngjes ( dhe nuk funksionoi) Në të njëjtën mënyrë, sot fillova të telefonoj Google SAC përsëri, pas 10 minutash thirrje ku vëmendja ishte e jashtëzakonshme, në orën 18:00 pasdite tekniku më tha se për të mos më bërë të pres, ai do të më telefononte përsëri me rezolucionin , Ne ende duke pritur. 

Në rastin e Apple, ndodh më shumë e njëjta gjë, nëse do të marrin kohë, ata vendosin program një telefonatë për të nesërmen, por ne e theksojmë orarin e fjalëve, tekniku i Apple do t'ju pyesë se cila është koha më e mirë për ta marrë atë.

SAC si vlerë e shtuar

Apple Store

Shumë herë, ne blejmë një produkt mbi një bazë tjetër për shkak të vlerës së shtuar të shërbimit të tyre ndaj klientit ose mbështetjes teknike. Në rastin tim, shumica e produkteve të Apple vijnë nga Apple Store ose vende me shërbime të famshme për klientët si El Corte Inglés, për gjithçka tjetër, unë zakonisht drejtohem te Amazon, i cili gjithmonë ka pasur shërbime të jashtëzakonshme për klientët.

Kjo është për shkak të kësaj asgjë ose pothuajse asgjë nuk ju bën të shkoni në Google Store përpara alternativave si Amazon, El Corte Inglés ose Komponentët e PC (për të përmendur disa). Shërbimi ndaj klientit, megjithëse është i lehtë për t'u përdorur, nuk është aq efektiv sa mund të pritet nga një kompani e tillë.

Kjo analizë bazohet në përvojën time personale, e trajtuar sa më objektivisht që të jetë e mundur. Kutia e komenteve është një vend i mirë që edhe ju të ndani përvojën tuaj, na tregoni se si keni arritur me SAC të Google dhe Apple dhe nëse do të rekomandonit njërën ose tjetrën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   baphometdlh dijo

  Për rekord: Tani jam përdorues i një iPhone 6s, por deri para një muaji kisha një Nexus 5 dhe më parë një iPhone 4.

  Për të kontribuar një lloj tjetër eksperience, duhet të them se kohët që më është dashur të telefonoj shërbimin Google, vëmendja dhe shpejtësia e zgjidhjes së problemit kanë qenë të patëmetë dhe brenda afateve që më kanë vendosur.
  Djali me të cilin fola më dërgoi një email dhe unë duhej të shkoja tek ai kur kisha ndonjë problem tjetër sepse ai do të ishte "ndihmësi im personal".

  Tani, nëse duhet të qëndroj me njërin nga të dy, opsioni im është shërbimi i Apple, nuk e di pse nëse kam marrë trajtim të hollë në të dy. mund të jetë një marrëdhënie më e afërt që më bën të zgjedh ata.

  në çdo rast, nga përvoja ime personale, unë do të rekomandoja cilindo shërbim.

 2.   Ramon Milton dijo

  Epo, në rastin tim nuk kam përvojë me një operator tjetër që nuk ka qenë AppStore dhe e vërteta është që të përgjigjem menjëherë ndaj problemit tim dhe të jem në telefon 1 orë dhe 20 ... duke më ndihmuar me një shkop që më dërgoi. dhe isha i përafërt, pasioni që kishin për mua ndërsa djersitja me nerva, dhe ai i fillimit të bisedës, duke menduar si isha dhe si ishte moti në Argjentinë, më bëri të ndiej atë për të cilën kujdeseshin.

 3.   Ramon Milton dijo

  Epo, përvoja ime është vetëm me Apple dhe e vërteta është, unë heq kapelën time, përgjigjja e pretendimit tim ishte e menjëhershme, megjithëse thirrja për të zgjidhur shkopin që më dërgoi me vështirësi 1,20 ′ orë jo për iPhone por për sa i përafërt është Unë isha Dhe gjëja më e rëndësishme dhe ajo që më habiti ishte, kur ata më pyetën si isha dhe si ishte moti në Argjentinë. Ndërsa minutat kaluan, nervat e mia u shtuan dhe operatori u përpoq të më qetësonte me një pasion të jashtëzakonshëm. Vëmendje e përsosur dhe të përpiqen për të zgjidhur shkopin Mia q, nga rruga. Ajo u zgjidh me shumë profesionalizëm nga ana e iPhone. Asgjë më shumë se mirënjohëse dhe nuk ishte hera e vetme që kishte të tjerë jo me madhësi të barabartë, por të barabartë në vëmendje.

 4.   Finch dijo

  Komenti im është i bazuar në përvojën time. por më duhet të them se garancia në nivelin më të lartë të mollës zgjat vetëm për aq kohë sa zgjat kujdesi për mollën dhe pastaj ato shkojnë në një nivel "normal" dhe të barabartë me të tjerët. Çfarë do të thotë që nëse dëshironi përsëri nivelin maksimal të shërbimit ndaj klientit, për shembull zëvendësimin e iphone nga shërbimi i parcelës, duhet të blini një tjetër kujdes për mollën.
  Ndërsa Google ofron cilësinë më të lartë me zëvendësim të përfshirë me të njëjtin çmim që ju paguani ditën e parë deri në 2 vjet që zgjat garancia.
  Më duhet të them se nuk ishte gjithmonë kështu. Deri një vit më parë ata ishin më të mirët dhe ata gjithmonë ju ofronin gjithçka dhe më shumë për të kënaqur klientin por për një vit ata kanë ndryshuar politikën e tyre dhe nëse nuk paguani përsëri për një kujdes për mollën ju lënë pak mënjanë.
  Molla e bie shumë cilësinë në vitin e dytë. Vihet re se ata e bëjnë atë me detyrim të ligjeve. Ata bëjnë gjithçka që është e mundur në mënyrë që ju të menaxhoni gjithçka vetë dhe t'ju ndihmojnë mjaftueshëm.
  Ata që kanë pasur një problem me mollën në vitin e dytë kohët e fundit do ta dinë mirë se çfarë dua të them.
  Pra, me gjithë dhimbjen në zemrën time duhet të pranoj që Google është një hap përpara Apple.
  Një përshëndetje!

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Nuk mund ta ndaj, pasi që unë vetë kam jetuar e kundërta.

   IPhone im 6 siç do ta dinë shumë prej jush këtu vuante nga "drita e hënës" në tetor, vetëm një muaj pas vitit të parë, unë pata një zëvendësim.

   Ai e pësoi përsëri në dhjetor, ata e riparuan atë në Sol (unë bëra një artikull)

   Në mars ai u kthye dhe ata më dërguan një zëvendësim brenda 24 orësh direkt në shtëpinë time, gjashtë muaj pas vitit të parë të garancisë.

   Mund të mos jetë normë, por është përvoja ime personale.

   1.    Finch dijo

    Përshëndetje. Ju pjesërisht jeni dakord me mua.
    Ju keni pasur një zëvendësim vitin e kaluar dhe pastaj një tjetër për riparim të dobët.
    Por unë jam duke folur për zëvendësimin (duke anashkaluar applestore) direkt në shtëpi. Në komentin tim them që kjo ndodh tani. Kjo nuk ndodhi më parë. Ata nuk e ofrojnë më këtë shërbim që nga ky vit pa kujdesin për mollën. Bëni provën dhe do ta shihni.
    Nëse ata ju lejojnë të më tregoni se çfarë metode keni përdorur.
    Përshëndetje shoku!

  2.    Amalti dijo

   Ju nuk mund ta blini AppleCare dy herë për të njëjtën pajisje.