Google dhe Facebook do të kufizojnë qasjen në reklamat nga faqet e internetit që botojnë lajme të rreme

aplikacion google

Procesi zgjedhor në Shtetet e Bashkuara ka qenë mjaft i veçantë dhe i diskutueshëm, por rezultatet kanë qenë edhe më shumë. Pavarësisht se kush ka qenë fitimtar, përhapja e lajmeve të rreme në këtë drejtim duket se ka zgjuar si Google ashtu edhe Facebook nevojën për të luftuar kundër diçkaje që ka qenë prezente në internet praktikisht që kur ekziston interneti: dezinformimi. Sigurisht, ne nuk harrojmë që lajmet e rreme botohen edhe në mediat e shkruara dhe transmetohen në radio dhe televizion, megjithëse kjo nuk është çështja që na shqetëson tani.

Google ka njoftuar që tani e tutje faqet e internetit që publikojnë lajme të rreme do të bien në të njëjtën qese me ato faqe që promovojnë urrejtje, dhunë ose përmbajtje pornografike, duke bllokuar hyrjen tuaj në reklamat e Google Adsense dhe për këtë arsye duke kufizuar të ardhurat tuaja ekonomike. Shpejt, për disa orë, Facebook ka njoftuar se do të ndjekë të njëjtat hapa si gjigandi i kërkimit.

Facebook dhe Google, kundër lajmeve të rreme

Gjatë dhe pas natës së zgjedhjeve në SHBA, motori i kërkimit Google vendosi informacion në lidhje me zgjedhjet që nuk korrespondonin me realitetin në pozicionin e parë të rezultateve të tij të kërkimit. Ky informacion u shfaq gjithashtu në plan të parë në "Asistentin e Google".

Google dhe Facebook do të kufizojnë qasjen në reklamat nga faqet e internetit që botojnë lajme të rreme

Ky është një nga lajmet e rreme që Google tregoi në Google Assistant

Këto lajme të rreme ishin botuar nga media të caktuara, pasi kishin marrë miliona vizita që i kishin pozicionuar në mënyrën më të mirë. Por Google ka qenë i gatshëm të bëjë disa ndryshime që, megjithëse nuk do ta eleminojnë plotësisht këtë problem, ato do të ndihmojnë në uljen e përhapjes së lajmeve të rreme.

Çfarë planifikon Google është kufizoni hyrjen e këtyre faqeve të lajmeve të rreme në platformën tuaj të reklamave Google Adsense. Qëllimi është që, duke parë të ardhurat tuaja të reduktuara ndjeshëm, kjo nuk është më një nxitje të vazhdojë të bëjë dhe përhapë lajme të rreme. Për momentin, nuk është ende e qartë se kur do të hyjë në fuqi kjo politikë e re e reklamimit në Google ose si ndërmarrja synon ta zbatojë atë.

Duke ecur përpara, ne do të kufizojmë postimin e reklamave në faqet që paraqesin keq, përhapin ose fshehin informacione në lidhje me botuesin, përmbajtjen e botuesit ose qëllimin kryesor të pronës në internet.

Aktualisht, platforma reklamuese Google Adsense është e kufizuar në të gjitha ato uebfaqe që ofrojnë përmbajtje të dhunshme, përmbajtje pornografike ose që nxisin urrejtjen në asnjë mënyrë, megjithatë, botimi i lajmeve të rreme nuk përfshihet shprehimisht, duke qenë pikërisht kjo ajo që Google dëshiron të ndryshojë.

Lajmi është pozitiv, megjithëse mbetet të shihet se cilat kritere do të ndjekë kompania për të përcaktuar një faqe në internet si një "faqe në internet e lajmeve të rreme". Në çdo rast, Facebook i është bashkuar shpejt kësaj iniciative.

Kështu, një zëdhënës i Facebook ka deklaruar për The Wall Street Journal se, megjithëse këto lloje të kufizimeve ishin tashmë të nënkuptuara në rregullat e platformës së saj reklamuese kur përmendnin faqet e internetit mashtruese dhe të paligjshme, "Ne kemi azhurnuar politikën për të sqaruar qartë se kjo vlen për lajmet e rreme".

Ne zbatojmë me forcë politikat tona dhe marrim masa të shpejta kundër faqeve dhe aplikacioneve të gjetura në shkelje. Ekipi ynë do të vazhdojë të monitorojë nga afër të gjithë botuesit e mundshëm dhe të monitorojë ato ekzistues për të siguruar pajtueshmërinë.

Gjatë zgjedhjeve amerikane, Facebook gjithashtu është përballur me kritika të ashpra për përhapjen e lajmeve të rreme dhe të pasakta. Dhe megjithëse CEO i saj Mark Zuckerberg konsideron se të menduarit se kjo mund të përfshinte rezultatet është diçka "e çmendur", jo të gjithë duket se bien dakord për kompaninë, kështu që në fund ata do të kishin zgjedhur të fillonin t'i impononin një dorë të fortë Lajmeve që Mungojnë botimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Wakandel Më shumë dijo

    Epo atëherë e keni të qartë, actualiphone.com