Google Drive ju lejon të vendosni një kod 4-shifror për sigurinë

Google Drive

Të gjithë jemi dëshmitarë të transformimit të Google Drive dhe të gjitha variantet e tij: dokumente, fletëllogaritëse, prezantime ... Ideja e Google ka qenë që të ndajë cloud-in e saj në tre aplikacione krejtësisht të ndryshme ku ato të gjitha do të konvergojnë në aplikacionin zyrtar të cloud të Google: Google Drive. Personalisht, duket shumë më "logjike" të përqendrosh tre aplikacionet në një të vetme (ndryshe nga sa është tani), por nëse drejtuesit e motorit të shkëlqyeshëm të kërkimit duan t'i bëjnë të gjithë të shkarkojnë tre aplikacione plotësisht shtesë, nuk po them çdo gjë Sot, Google Drive është azhurnuar duke dhënë mundësinë e vendosjes së një fjalëkalimi me katër shifra që mbron të dhënat në renë tonë.

Vendosja e një fjalëkalimi për të mbrojtur Google Drive në iPad tonë

Unë jam shumë i kënaqur me Google për vendimin e marrë në këtë azhurnim të fundit të aplikacionit të tyre cloud: Google Drive; meqenëse ata kanë shtuar mundësinë e "bllokimit" të të dhënave tona me një fjalëkalim. Kjo është, nëse nuk e dini fjalëkalimin nuk mund të futni të dhënat tuaja dhe kjo është mirë për sa kohë që askush nuk e di kombinimin e numrave.

Për të vendosur kodin e kyçjes në Google Drive duhet të bëjmë sa vijon:

 • Ne shkojmë te Cilësimet e aplikacionit në pjesën e sipërme të majtë të ekranit
 • Ne kërkojmë opsionin e ri që thotë: "Bllokohet me fjalëkalim"
 • Ne aktivizojmë funksionin dhe ai do të na kërkojë të fusim kodin që do të mbrojë të dhënat tona të Google Drive në iDevice
 • Nëse atëherë zgjedhim opsionin: «Gjithmonë bllok«, Gjithmonë do të na kërkojë fjalëkalimin (dhe kur them se është gjithmonë)

A ju duket interesante funksioni i ri që na ofron Google Drive apo ju duket si një ide e keqe të vendosni një fjalëkalim për të mbrojtur të dhënat tona që ndodhen brenda aplikacionit? Ne jemi duke pritur komentet tuaja!

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Vorax dijo

  A e di dikush nëse mund të konfigurohet për të ngarkuar fotot automatikisht? Vetëm Dropbox e bën këtë?

 2.   Ernesto Burgos dijo

  vetëm atë që prisja më shumë

 3.   Johelsy Gomez dijo

  Shkëlqyeshëm isha në pritje të këtij azhurnimi. Nëse me mjete të këqija e humbni celularin tuaj ose ju vidhet, është një mundësi më shumë për të mbrojtur skedarët tuaj personal

 4.   FERNAANDO dijo

  FJALEKALIM I HUMBUR

 5.   I krishterë dijo

  Ai opsion nuk më duket, mbase Apple mungon, por nuk doli.

 6.   Indujoler dijo

  si azhurnohet aplikacioni?

 7.   Osvaldo Hernandez dijo

  Unë nuk e marr mundësinë në cilësimet e aplikacionit Si ta zgjidhim këtë

 8.   Paul dijo

  Përshëndetje . Si mund të vendos një fjalëkalim në aplikacion?
  Falënderim

 9.   Ana maria pedraza dijo

  Mund të më ndihmoni? Unë dua të di se si e vendos kodin për të hyrë në google drive

 10.   Juancho dijo

  Në kompjuterin ku mund ta vendosni çelësin në dosjen google drive?

  1.    Ignacio Sala dijo

   Nuk ka një mundësi të tillë në kompjuter. Për të mbrojtur hyrjen në llogarinë tuaj, shtoni një fjalëkalim në llogarinë tuaj të përdoruesit askush nuk do të jetë në gjendje të ketë qasje.

   Përshëndetje.