Google fillon aplikacionet e saj për të konkurruar me Office dhe iWork në iPad

Dokumente-Fletëllogaritëse

Nëse disa javë më parë Microsoft prezantoi Office për iPad për të konkurruar direkt me aplikacionet e suite iWork të Apple (Pages, Keynote dhe Numbers), tani ai është gjigandi tjetër, Google, i cili ka lëshuar aplikacionet e veta: Docs dhe Spreadsheets. Aplikacionet janë falas, lejojnë shikimin e dokumenteve dhe redaktimin dhe krijimin e tyre, dhe integrohet me Google Drive, kështu që, të paktën apriori, duket se ato fillojnë nga një pozicion shumë më i favorshëm për përdoruesit sesa alternativa e Microsoft.

Dokumentet-2

Të dy aplikacionet lejojnë krijimi dhe redaktimi i dokumenteve, si dhe aftësia për të ndarë ose lejuar bashkëpunimin nga përdoruesit e tjerë. Përveç kësaj, nuk është e nevojshme të keni një lidhje interneti për të qenë në gjendje të punoni me dokumentet tuaja, duke qenë në gjendje ta bëni atë në modalitetin offline dhe ruajtjen e dokumenteve në pajisjen tuaj.

Dokumentet-1

Redaktimi i dokumenteve ofron mjetet themelore. Përdoruesve më të përparuar mund t'u mungojnë disa, por aplikacionet do të jenë më se të mjaftueshme për shumicën e përdoruesve që kërkojnë një redaktues teksti dhe fletëllogaritëse për të punuar nga pajisja e tyre, ata do të gjejnë në këto aplikacione të lëshuara së fundmi nga Google një alternativë të shkëlqyeshme.

Fletëllogaritëse-3

Ndërfaqja e aplikacionit do të jetë shumë e njohur për të gjithë ata që kanë përdorur ndonjëherë Google Docs, mjetin e uebit që Google ofron për të krijuar dhe modifikuar dokumente nga çdo shfletues uebi. Menu të thjeshta, të adaptuara në ndërfaqen me prekje të iPad dhe me stilin dhe dizajnin e aplikacioneve të Google. Një dizajn korrekt pa asnjë më pak qejf.

Fletëllogaritëse-2

Aplikacionet janë falas dhe janë të pajtueshme për iPad dhe iPhone, dhe ato janë gjithashtu të disponueshme për pajisjet Android. Nëse kësaj i shtojmë se Google i ofron cilitdo përdorues të tij 15 GB hapësirë ​​ruajtëse falas dhe se për vetëm 1,99 dollarë në muaj mund të zgjerosh hapësirën e ruajtjes së Google Drive deri në 100 GB, opsionet nga Apple dhe Microsoft tashmë duken jo interesante. Apple ofron vetëm 5 GB hapësirë ​​ruajtëse falas iCloud dhe megjithëse mund të zgjerohen, çmimet nuk janë shumë konkurruese. Microsoft ofron ndoshta ofertën më pak interesante, me një tarifë vjetore prej 99 € (ose 10 € në muaj), po, me 20 GB hapësirë ​​ruajtëse në OneDrive.

Oferta të ndryshme që përshtaten me nevoja të ndryshme. E vetmja gjë që mungon është një aplikacion për krijimin e prezantimeve të Google, ekuivalente me Keynote ose PowerPoint. Google tashmë ka njoftuar se së shpejti do të jetë në dispozicion. Dëshironi të provoni aplikacionet e reja të Google Docs dhe Sheets? Mund ta shkarkoni falas nga këto lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ngaerocuevas dijo

  Nuk e di nëse është gjëja ime, por nuk mund të fus një imazh në Dokumente. Nga ana tjetër, kur redaktoj dokumentet që kam në Google Drive, nuk mund të ndryshoj imazhet që ato përmbajnë ose tabelat.

  Në shikim të parë, më duket se është i njëjti redaktues që Google Drive përfshin, bën të njëjtën gjë, por në një aplikacion tjetër. Imagjinoj që heqja e këtyre aplikacioneve të pavarura nga GDrive u përgjigjet pyetjeve thjesht strategjike, me të cilat merren me Apple dhe Microsoft, sepse në mënyrë operative ato nuk kontribuojnë asgjë të re.

  Me pak fjalë, aplikacionet që, për momentin, janë mjaft themelore dhe janë larg nga ato që priten.

  1.    Ignacio Lopez dijo

   Imazhet nuk mund të shtohen me Dokumentet e Google, gjë që e kufizon shumë funksionimin e saj. Përveç kësaj, formati në të cilin krijohen dokumentet është i pajtueshëm vetëm me vetveten, kështu që përputhshmëria është mjaft e kufizuar. Sipas mendimit tim, nëse do të lejonte krijimin e dokumenteve me formatin Office .docx, siç bën tashmë QuickOffice i Google, do të ishte një aplikacion që të dilte nga rruga mjaft mirë.
   As unë nuk e kuptoj fare mirë, sepse Google ka dy aplikacione: Google Documents and Sheets nga njëra anë dhe Quickoffice nga ana tjetër që bëjnë të njëjtën gjë, por me formate të ndryshme.