Google heq mbrojtjen nga Google Drive dhe suita e tij e zyrës

Kur bëhet fjalë për mbrojtjen e dokumenteve tona, pavarësisht se ku i ruajmë ato, ne mund të përdorim një fjalëkalim, i cili ose parandalon hyrjen e plotë ose parandalon vetëm redaktimin e tij. Paketa e zyrës së Google sapo ka eleminuar mundësinë që Na lejoi të bllokojmë hyrjen në dokumentet që kemi ruajtur në Google Drive, të gjithë ata që janë krijuar përmes paketës së zyrave të Google si Dokumentet, Spreadsheets dhe prezantimet, duke sugjeruar që të përdorim mbrojtjen e ofruar nga iPhone, Touch ID ose Face ID për të mbrojtur qasjen në to.

Një numër i madh i përdoruesve kanë shkuar në forume të produkteve të Google për t'u ankuar në lidhje me këtë fshirje të rëndësishme për të mbrojtur sigurinë e dokumenteve të tyre në versionet e disponueshme në App Store për iPhone dhe iPad. Në këtë kohë, mënyra e vetme për të qenë në gjendje të kemi të gjithë dokumentet tona të mbrojtura është mbylljen e seancës sa herë që ndërpresim përdorimin e tyre dhe padyshim nuk lejojmë që të mbahet mend fjalëkalimi.

Siç pritej, Google nuk i është përgjigjur asnjë prej kërkesave që përdoruesit kanë bërë. Arsyeja e vetme që Google mund ta ketë hequr këtë mundësi është se nuk mbështetet nga aplikacioni Files, menaxheri i ri i skedarëve që ka ardhur nga dora e iOS 11 dhe me të cilin ne mund të kemi qasje në shërbimet e magazinimit Dropbox, Google Drive, OneDrive, Mega ...

Integrimi i aplikacionit Files nuk mund ta hapë dokumentin nëse është i mbrojtur me fjalëkalim. E njëjta gjë ndodh me Dropbox, por të paktën me këtë rast, shfaqet një mesazh që na informon se skedarët nuk mund të përdoren sepse ato janë të mbrojtura me fjalëkalim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.