Google lançon mjetin për të transportuar aplikacione Android në iOS

ios-android Aplikimet janë shumë të rëndësishme në pajisjet e sotme elektronike. Ajo që prej kohësh njihet si "aplikacione" ishte një nga arsyet pse një pajisje me pajisje inferiore (të tilla si kamera dhe mangësi të tjera) u bë pikë referimi për smartphone. Dyqani i iOS App arriti në 2008 dhe pothuajse nga fillimi ne filluam të kuptonim se kishte mënyra të ndryshme dhe më të mira për të bërë gjërat. Zhvilluesit thonë se është më mirë të programosh për iOS dhe ata nuk e thonë atë vetëm për përfitimet, kështu që Google është dashur të lëvizë shenjën.

Kompania e motorit të madh të kërkimit ka hedhur në treg një herramienta i cili lejon zhvilluesit shkruaj në Java dhe eksporto punën shpejt në aplikacionet iOS. Por mos gabo, ky mjet nuk përdoret për të ekzekutuar aplikacione Android në pajisjet iOS, por, në rastin më të mirë, do të shërbente për të krijuar aplikacione vendase iOS nga puna që kishin bërë tashmë për platformën mobile Google.

J2ObjC i Google do të transferojë kodin Java në iOS

j2objc

Mjeti quhet J2ObjC dhe kjo do të lejonte zhvilluesit të shndërrojnë kodin Java në kod burim iOS Objektiv-C, i cili mund të përdoret për të ndërtuar aplikacionin iOS. Me këtë, binaret dhe imazhi i aplikacioneve do të mbesin, kështu që zhvilluesit tashmë do të kishin bërë shumë punë, atë që kishin bërë për aplikacionin Android. Teoria është e mirë, por mbetet për t'u parë nëse zhvilluesit hasin në çështje pajtueshmërie që i bëjnë ata të duhet të mbajnë një sy për një aplikacion që nuk prisnin të ruanin, për të mos përmendur çështjen e fragmentimit për të cilin ankohen shumë zhvillues të Android . Pyetja është: A është ky një sulm i dëshpëruar ndaj gjuhës së programimit? I shpejtë?

Microsoft gjithashtu kishte në plan të niste një mjet të ngjashëm me J2ObjC të Google, por përfundoi në shtyrjen (dhe ndoshta braktisjen) e projektit për shkak të problemeve të hasura në zhvillimin e tij. Projekti i Microsoft ishte të transportonte aplikacionet iOS në Windows Phone. Në çdo rast, nëse Apple sheh që ky është një kërcënim i një lloji, ajo do të marrë masa. Ne do të shohim se ku është e gjithë kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   ipowa dijo

    Microsoft nuk e ka shtyrë mjetin e saj (Islanwood) për të transportuar aplikacione iOS në Windows, ai që ka shtyrë është Android (Astoria)