Google na mëson Google Assistant dhe gjithçka që Siri nuk është

Thirrja e "Asistentit të Google"
Google po zhvillon Konferencën e Zhvilluesve I / O këto ditë. Dje, ai tregoi aftësitë e asistentit të tij të ri, Google Assistant, së bashku me risitë e tjera të gamës së saj - shumë të gjerë - të shërbimeve.

Demonstrata e asistentit të ri ishte spekulative. Nëse bën gjysmën e asaj që na mësuan, ne jemi para asistentit të parë që me të vërtetë mund të quhet kështu: Asistent.

Në video ne shohim se si ndihmësi është në gjendje të rezervojë një takim në një floktar, dhe se si ai natyrshëm pranon të mos jetë në gjendje të rezervojë një tryezë në një restorant. Sigurisht, thirrja nuk duket të jetë bërë nga inteligjenca artificiale, dhe është në këtë pikë që ne duam (unë e përfshij veten time) që këto "entitete" të jenë. Nëse ato duken si një makinë, ajo është se ato janë dhe ajo humbet hirin e saj. (Unë e kam vendosur videon që ju të filloni kur telefonon Asistenti i Google).

Përtacia ime e thellë në rezervimin e gjërave përmes telefonit, si restorantet për darkë, mund të më bëjë të shikoj Google Assistant me sy më të mirë. Edhe ashtu, rezervimi i takimeve për ju është diçka që ne mund ta konsiderojmë me të vërtetë si një "ndihmës"Epo, ekziston një ndërveprim i vërtetë me një palë të tretë. Jo gjithçka është në telefon.

Asistenti i ri i Google i jep një kthesë natyralitetit të gjuhës, të kuptuarit dhe të shprehurit. E gjithë inteligjenca artificiale prapa asistentit do të thotë që, edhe pa e kuptuar, ai është në gjendje të përzihet natyrshëm.

Pjesa tjetër e lajmeve në asistent, pranë kësaj, duket thjesht kuriozitet, por ato janë gjëra që ne i kemi kërkuar Apple me Siri për një kohë të gjatë. Tani, "Asistenti i Google" është i aftë t'u përgjigjet disa pyetjeve të bëra në të njëjtën fjali. Gjithashtu, dhe kjo do të ishte shumë e rëndësishme në Apple, ai është në gjendje të vlerësojë nëse spikeri i drejtohet atij ose një personi.

Pyetja e përjetshme është se kur do të arrijë në Spanjë dhe nëse do të jetë në gjendje të kryejë këtë lloj ndihme në iPhone, ose nëse do të qëndrojë me një grup të zgjedhur të pajisjeve Android. Duket e konfirmuar që Google Home do të arrijë në Spanjë, kështu që është një hap më pranë shijimit të asistentit të Google. Gjithashtu, ne e dimë që Alexa do të mbërrijë, gjë që do ta bëjë Siri të humbasë përparësinë e vogël që kishte në botë jashtë SH.B.A. ose anglishtfolëse, faktin e të qenurit, praktikisht, i vetmi asistent që kishte.

Këto lajme nga Google do të jenë ulur si një kovë me ujë të ftohtë në kokat e drejtuesve të Apple që i shohin si të dashurit e tyre Siri po mbetet shumë prapa, përkundër gjithë përparësisë që kishte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tonelo33 dijo

  Nëse po, do të ishte mbresëlënëse
  Do të jetë e nevojshme të shihet se si përballet kur personi që i përgjigjet telefonit nuk ka vokalizim të përsosur ose flet me llojet e ndryshme të veçorive që disa dialekte kanë brenda së njëjtës gjuhë
  Për momentin shoh diçka shumë larg

 2.   Peter dijo

  Apparentshtë me sa duket shumë e realizuar. Siri është diçka që ata kanë nevojë urgjente për të përmirësuar. Edhe kështu, të gjitha ato vezullime nuk do të jenë prej ari, sepse Siri punon në reklama që duket si trillim shkencor dhe realiteti është krejt tjetër ...