Google nis PhotoScan

fotografi-google

Google është i vendosur që ne përdorim shërbimin e tyre "Fotografitë e Google". Për të arritur këtë, ose të paktën të hedhë një hap më shumë në shkallën që të çon në të, ai ka menduar se duhet të ketë akoma shumë njerëz që mbajnë fotografi të shtypura në albume të mëdha familjare dhe që nuk dinë si të dixhitalizojnë ose transferojnë në format në të cilën ata me të vërtetë sot i mbajmë fotografitë: kartat e kujtesës, CD-të, disqet e ngurta dhe pajisjet e tjera të ruajtjes. 

PhotoScan është shpikja e re e Google për të na bërë të shpëtojmë ato fotografi të vjetra dhe t'i zhvendosim ato në epokën dixhitale. Isshtë një aplikacion skanues, i integruar me Google Photos, që do të na lejojë të dixhitalizojmë me lehtësi, shpejt dhe me rezultate të shkëlqyera të gjitha ato foto që akoma kemi shtypur dhe shpërndarë nga ne nuk dimë sa albume fotografike.

Aplikacioni Google PhotoScan është jashtëzakonisht i lehtë për t'u përdorur. Praktikisht funksionon vetëm, sepse thjesht duhet të vendosni disa fotografi dhe vetë aplikacioni, duke i njohur, do të na drejtojë drejtpërdrejt në proces. Hapi i parë do të jetë fotografimi i plotë i fotografisë që duam të skanojmë. Pastaj, duke ndjekur hapat e treguar nga Google PhotoScan, do të jetë e nevojshme të bëni fotografi të ndryshme në pikat e treguara nga aplikacioni në mënyrë që të merrni një fotografi përfundimtare pa ndonjë shkëlqim verbues ose reflektim që zvogëlon cilësinë.

Pasi të ketë mbaruar procesi i dixhitalizimit, ne mund të përcaktojmë manualisht se cilët do të jenë cepat e fotos, në rast se aplikacioni nuk i ka zbuluar mirë këto pika. Pasi të rregullohen qoshet, ne mund ta ruajmë atë në Fotografitë e Google, ta ngarkojmë atë në re dhe të aplikojmë filtra dhe përmirësime të tjera në fotografinë që na ofron shërbimi fotografik i Google.

Në këtë mënyrë, Google siguron që përdoruesit e tij të përdorin shërbimin dhe në të njëjtën kohë ua bën më të lehtë atyre që të dixhitalizojnë tërë bibliotekën e tyre të fotove.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.