Apple Glass, ne ju tregojmë të gjitha informacionet e rrjedhura

L Syzet e Realitetit të Zgjeruar të ndërmarrjes Cupertino kanë qenë një thashethem i përsëritur në vitet e fundit. Sinqerisht, është një produkt që kompanitë me staturë të Google tashmë janë përpjekur ta popullarizojnë dhe që kaloi pa u vërejtur nga tregu i përgjithshëm, aq sa sot ato nuk janë asgjë më shumë se një projekt i hedhur poshtë. Sido që të jetë, te Apple kohët e fundit ata nuk i kanë sekretet nën mbyllje si në të kaluarën.

Nuk ka vend për befasi në Cupertino, Ky është i gjithë informacioni i rrjedhur në lidhje me Apple Glass, syzet me Reality të Shtuara që Apple synon të vendosë në treg.

Syzet e Realitetit të Zgjeruar

Përpjekja e parë kurioze ishte nga Google dhe emri i saj, pasi nuk mund të ishte ndryshe, ishte Google Glass. Syzet (ose adaptorin për to) të Google Ishte një produkt kurioz, megjithatë, mungesa e përputhshmërisë dhe funksionaliteteve, si dhe një ndërfaqe tepër komplekse për t'u përdorur e bëri këtë produkt i durueshëm ishte qartë e ndenjur në sektorin profesional, ku, nga ana tjetër, nuk kishte as një implantim të veçantë. Kjo është mënyra se si kompania e Amerikës së Veriut vendosi të parkojë projektin dhe të përqendrohet në gjëra që funksionojnë si Android.

Që atëherë, Apple është shoqëruar me syze të këtij stili për dy arsye: E para është që këto kompani lidhen automatikisht me produktet e lëshuara nga konkursi, sikur të vareshin nga njëra-tjetra; E dyta është se Apple gjithmonë ka treguar një angazhim të fortë ndaj Realitetit të Zgjeruar, dhe pikërisht këto syze do të përqendroheshin në ndërveprimin e vazhdueshëm me këtë teknologji, e cila sipas kompanisë Cupertino është e ardhmja, madje edhe përpara Realitetit Virtual dhe llojeve të tjera të teknologjive. ndërfaqe më tradicionale e përdoruesit. Me pak fjalë, gjithçka dukej se tregonte se Apple do të vinte bast në gota.

Rrjedhja e shkëlqyeshme e Xhamit Apple

Këtë herë rrjedhjet duket se janë përshtatur me tendencat e reja, ne kujtojmë kur një iPhone në "prototip" përfundoi në një banak bar dhe ra aksidentalisht në duart e një blogeri. Me këtë rast, rrjedhjet kalojnë në YouTube, ku jeton sot publiku i gjerë. Një nga rrjedhësit më i popullarizuari i kohëve të fundit është Jon Prosser, YouTuber që ndër të tjera u bë e famshme për filtrimin e shumë prej veçorive të gjeneratës së re të iPhone që do të dalë këtë vit.

Nga ana e saj, Jon prozator Duket se ka një burim të brendshëm të kompanisë Cupertino që herët a vonë do të përfundojë në rënie, por tani për tani po na jep shumë për të folur, nuk mund të ankohemi as për këtë pasi që kështu e marrim idenë e ajo që do të vijë, sidoqoftë, humbet pak nga magjia e prezantimeve të Apple. Sido që të jetë, ne i japim Prosser një besueshmëri të caktuar siç bëmë Mark Gurman në atë kohë, natyrisht duke tejkaluar ndryshimet midis një "analisti" dhe një krijuesi të përmbajtjes në YouTube.

Dizajni dhe emri i produktit

El leaker Ai argumenton që ka hyrë në skemat e para të këtij produkti që duket më afër lansimit të tij sesa mund të imagjinojmë. Në teori, syzet do të kishin një dizajn dhe pamje klasike, por elegante, domethënë nuk kishte produkte tepër teknologjike në këtë drejtim. Rumshtë përfolur gjerësisht se ato mund të kenë modelin klasik të "gotave të makaronave" tradicionale, le të heqim qafe kaq shumë paragjykime. Cfare ka me shume, Këto gota Apple mund të jenë të diplomuara për përdoruesit që kërkojnë vërtet përdorimin e syzeve, Ajo që duket përjashtuar është që dritaret e lyer janë të përfshira për incidencën e Diellit.

Këto syze do të kenë ekrane të integruara në të dy lentet, megjithëse nuk e kam shumë të qartë nivelin e transparencës që mund të ofrojë ky ekran i integruar. Unë shoh shumë më logjike një lloj projeksioni nga pjesa e sipërme ose e poshtme e syzeve. Një seksion tjetër në lidhje me dizajnin dhe që ka të vetat është incidenca e LiDAR që Apple përfshin përsëri në një produkt të ri siç ka ndodhur tashmë në iPad (i përqendruar në krijimin dhe luajtjen e përmbajtjes në Realitetin e Zgjeruar) dhe do të ndodhë në të ardhmen iPhone 12 Pro.

Data e lëshimit dhe çmimi

Sipas Prosser, këto syze të reja Apple kanë planifikuar të dalin në treg në në fund të këtij viti 2020 ose në fillim të 2021. E vërteta është se do të befasohesha nëse Apple lejonte që periudha e Krishtlindjes të kalonte për të qenë në gjendje të shiste një produkt të tillë. Nga ana e saj, nuk ka ndonjë përmendje të veçantë të aftësive të personalizimit që Apple mund të ofrojë në këtë drejtim. Një strategji e mirë ka qenë ajo e aksesorëve për Apple Watch dhe versionet e tij të ndryshme, prandaj do të ishte e vështirë për mua të besoja se firma Cupertino nuk vuri bast në të njëjtin mekanizëm për të shtypur maksimumin e produktit.

syze

Projekti i syzeve Apple është shumë i gjelbër. Të paktën deri në vitin 2022 asgjë.

Këto Apple Watch do të kushtonin nga Dollarit amerikan 499 në varësi të materialit të zgjedhur. Pavarësisht nëse ne diplomojmë syzet do të ketë gjithashtu një ndikim të madh në këtë. Pyetja është nëse Apple do të lejojë të përfshijë kristale nga ndonjë optik apo ne do të duhet të shkojmë domosdoshmërisht në Apple Store për të takuar me mjekun e syve, e cila është akoma qesharake. Ndërsa kompania do të vërë bast për hapjen e dyqanit të saj të aplikacioneve siç ka bërë me Apple Watch ose Apple TV Në mënyrë që të stimulohen zhvilluesit dhe të mos ngecë në aftësitë e pajisjes.

Sido që të jetë, për të bashkëvepruar me ndërfaqen e përdoruesit të Apple Glass do të duhet të bëjmë gjeste (pra integrimi i sensorëve LiDAR). Ne nuk e dimë në çfarë mase është i nevojshëm një produkt i këtyre karakteristikave, por e vërteta është se kohët e fundit Apple e ka marrë seriozisht këtë duke na treguar që kur një vend i tregut duket i vdekur, ringjallja e tij, diçka si ajo që ndodhi me AirPods, tabletët ose më shumë sesa Apple Watch i suksesshëm. Tani mbetet vetëm të shohim se si juria e madhe (konsumatorët) reagon ndaj këtyre syzeve të Apple dhe përgjithësimit të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.